ثبت نام آزمون دکتری 1402

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد ثبت نام آزمون دکتری 1402
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد هر سال در تاریخ مشخصی که معمولاً در آذرماه قرار دارد، از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور انجام می شود.

داوطلبانی که تمایل به شرکت در آزمون دکتری 1402 دارند باید ابتدا با دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402، موارد لازم را مطالعه کنند و سپس اقدامات لازم برای ثبت نام دکتری 1402 را از راه سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org انجام دهند.

با مطالعه این دفترچه شما از شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402 اطلاع پیدا می کنید و همچنین مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون دکتری 1402 را آماده می کنید تا در زمان ثبت نام آزمون دکتری 1402 وارد سایت مربوطه شده و ثبت نام خود را انجام دهید. در این مطلب اطلاعات کامل تری در این رابطه دریافت می‌کنید.

 

ثبت نام آزمون دکتری 1402

 

 آزمون دکتری از دو آزمون کتبی و شفاهی تشکیل شده است که آزمون کتبی دکتری 1402 توسط خود سازمان سنجش برگزار می‌شود و بعد از این که در این آزمون حد نصاب لازم را کسب کردید، برای شرکت در آزمون شفاهی یا همان مصاحبه حضوری آزمون دکترا باید اقدام کنید که معمولاً این مرحله از طریق سایت دانشگاه ها اعلام می شود.

ثبت نام آزمون دکتری 1402 برای دانشگاه های سراسری و آزاد همزمان از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور صورت می‌گیرد، پس نیازی نیست که برای شرکت در دانشگاه آزاد گزینه متفاوتی را انتخاب کنید و همه داوطلبان بعد از اینکه کارنامه اولیه دکتری را دریافت می‌کنند می‌توانند به کد دکتری دانشگاه آزاد هم دسترسی پیدا کنند. برای این منظور باید از زمان ثبت نام دکتری 1402 اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

امسال هم همانند سالهای گذشته آزمون دکتری به صورت یکپارچه برای همه داوطلبان دانشگاه سراسری و آزاد توسط سازمان سنجش برگزار می شود و زمان ثبت نام همه آزمون ها از جمله آزمون دکتری به واسطه یک اطلاعیه توسط خود سایت سازمان سنجش اعلام می شود.

 معمولاً زمان ثبت نام آزمون دکتری از نیمه دوم سال تحصیلی آغاز می شود و سال گذشته ثبت نام از 18 اسفندماه بوده که معمولاً برای داوطلبان جامانده این مهلت چند روزی هم تمدید می‌شود.

به طور معمول سازمان سنجش برای افرادی که جامانده از ثبت نام دکتری 1402 باشند هم یک بازه زمانی مشخص میکند تا شانس ثبت نام در این آزمون را داشته باشند، اما پیشنهاد می‌کنیم که منتظر این بازه زمانی نباشید و در زمان مقرر اقدام به ثبت نام کنید.

با توجه به تجربیات سال‌های قبل ثبت نام آزمون دکتری 1402 از آذرماه شروع می شود و تقریباً یک هفته زمان دارید تا با جمع آوری مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402 ثبت نام را انجام دهید. داوطلبان باید در این زمان به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و با خرید کارت اعتباری ثبت نام دکتری 1402 فرم ثبت نام اینترنتی را تکمیل کنند.

 هنوز تاریخ دقیقی برای زمان ثبت نام آزمون دکتری 1402 اعلام نشده ولی به محض اینکه اعلام شود در همین سایت به روز رسانی خواهد شد.

متقاضیان شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد هم باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و همان طور که گفته شد ثبت نام همزمان انجام می شود و هیچ فرقی با هم ندارند.

 

زمان و نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1402

 

شرایط ثبت نام آزمون دکتری احساس سراسری 1402

علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکتری همه دانشگاه‌ های کشور باید یکسری شرایط مشخصی برای ثبت نام در آزمون دکتری 1402 داشته باشند که سازمان سنجش در یک دفترچه همه آنها را ذکر کرده است و دفترچه ثبت نام آزمون دکتری از طریق سایت سازمان سنجش و0 آموزش کشور در اختیار افراد علاقمند قرار می‌گیرد که شامل شرایط عمومی و اختصاصی می باشد. در ادامه به بعضی از مهمترین شرایط ثبت نام دکتری 1402 را به صورت مختصر مشاهده می کنید.

داشتن مدرک کارشناسی ارشد و دکتری عمومی یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی ارشد، دکتری عمومی و فارغ التحصیلی حداکثر تا تاریخ 1402/6/31 محرومیت ثبت نام پذیرفته شدگان دوره روزانه دکتری سال گذشته دکتری برداشته شده است و کسانی که در سال قبل در دوره روزانه دکتری پذیرفته شده بودند ولی ثبت‌ نام انجام ندادند یا انصراف دادند هم میتوانند مجدداً در آزمون دکتری 1402 شرکت کنند.

دانشجویانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقطع دکتری تخصصی هستند باید تا آخر مهلت زمان ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 از دوره آموزشی فعلی خود انصراف دهند و بعد ثبت نام انجام دهند.

داوطلبان آقا نباید جهت ثبت نام آزمون دکتری 1402 ممنوعیتی برای نظام وظیفه خود داشته باشند.

 رشته امتحانی انتخابی داوطلبان در زمان دکتری باید با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری عمومی بر اساس ستون مربوط به رشته‌های مرتبط جدول رشته ها و مواد امتحانی آزمون همجنس باشد.

دانشجویان سال آخر و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای حرفه‌ای به غیر از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای عمومی دامپزشکی و دکترای پزشکی اگر معدل کمتر از 14 داشته باشند حق شرکت در آزمون دکتری 1402 را ندارند.

 

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402

 

مدارک ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

متقاضیانی که شرایط ثبت نام کنکور دکتری سال 1402 را دارا باشند باید به دفترچه ثبت نام این آزمون مراجعه کرده و قسمت مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 را آماده کنند و در مهلت ثبت نام آزمون دکتری آنها را در سایت و در فرم اینترنتی مربوطه بارگذاری کنند.

چنانچه داوطلبی نتواند حتی یکی از مدارک خواسته شده را تهیه کند اجازه ثبت نام در آزمون دکتری 1402 را ندارد چون تایید گزینه نهایی ثبت نام وقتی به صورت فعال در می آید که همه مدارکی از شما خواسته شده را به صورت کامل بارگذاری کنید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • اطلاعات شناسنامه

 • اطلاعات کارت ملی

 • عکس داوطلب

 • کد پستی

 • شماره تلفن ثابت

 • شماره تلفن همراه

 • آدرس محل سکونت

 • کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری

 • مدارک سهمیه

 • کد وضعیت نظام وظیفه

 •  مدارک داوطلبان معلول

 • تکمیل فرم معدل

داوطلبان کنکور دکتری می توانند به منظور اطلاع از جزئیات مدارک گفته شده مقاله مرتبط در رابطه با مدارک ثبت نام دکتری را مطالعه کنند.

 

مراحل و نحوه ثبت نام آزمون دکتری سال 1402

لینک ثبت نام آزمون دکتری 1402 در زمان مشخص در قسمت دکتری تخصصی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد و به صورت فعال در می‌آید و علاقمندانی که واجد شرایط ثبت نام در این آزمون باشند بعد از اینکه دفترچه ثبت نام را مطالعه کردند باید با پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دکتری 1402 شماره سریال ثبت نام 12 رقمی را دریافت کرده و فرم اینترنتی ثبت نام را تکمیل نمایند.

به سایت ثبت نام دکتری به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و لینک " ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری سال 1402" را انتخاب نمایید.

جهت خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری 1402، هزینه ثبت نام دکتری باید پرداخت شود که با کلیک بر روی گزینه خرید کارت می توانید این هزینه را پرداخت کنید.

اکنون برای تکمیل فرم ثبت نام آزمون دکتری 1402 و دریافت شماره پرونده می بایست گزینه تایید و ادامه را انتخاب نمایید.

سریال ثبت‌ نام ( 12 رقم ) که در زمان خرید کارت اعتباری ثبت نام دریافت نموده اید و عبارت امنیتی را وارد کنید.

عکس خود را طبق شرایط گفته شده بارگذاری نمایید.

در این مرحله می بایست اطلاعات داوطلب در فرم ثبت نام وارد شود.

ثبت نام به اتمام رسیده و اگر تمامی اطلاعات به درستی وارد شده باشد ، سامانه برای هر داوطلب یک کد پیگیری صادر می کند.

پیشنهاد می کنیم که مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون دکتری 1402 را از پیش آماده کرده و بعد از بین رشته های آزمون دکتری مجموعه امتحانی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی قبلی خود را انتخاب کنید و به سراغ رشته های متفرقه و غیرمرتبط نروید.

سپس باید فرم اینترنتی ثبت نام دکتری را تکمیل کنید. چنانچه همه مراحل به درستی انجام شود یک کد پیگیری به شما اختصاص پیدا می‌کند که باید تا آخرین مرحله آزمون دکتری 1402 آن را نگه دارید.

 

مراحل ثبت نام آزمون دکتری 1402

 

مشاوره ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

داوطلبانی که توانسته اند فرم ثبت نام اینترنتی آزمون دکتری 1402 را تکمیل کنند می توانند از منابع آزمون دکتری استفاده کرده و یک برنامه ریزی مناسب داشته باشند و خود را برای آزمون کتبی و مصاحبه عملی آماده کنند.

منابع مشخصی برای آزمون دکتری گروه های آزمایشی مختلف وجود ندارد، ولی اگر دفترچه ثبت نام را خوب بررسی کنید درس زبان و استعداد تحصیلی با ضریب یک بین همه رشته ها مشترک است و درس های تخصصی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ضریب 4 دارد که با توجه به رشته ها در نظر گرفته شده اند.

معمولا چند روز قبل از زمان برگزاری آزمون دکتری 1402 کارت ورود به جلسه آزمون دکتری روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و داوطلبان می‌توانند از روش‌های مختلفی که در سایت مشاهده می‌کنند کارت خود را مشاهده کرده و اگر احتیاج به ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون دکتری 1402 بود آن را انجام دهند و سپس پرینت کنند تا در روز آزمون به همراه کارت ملی نزد خود داشته باشند.

فراموش نکنید که آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد از سال 96 به بعد با هم ترکیب شدند ولی بعد از اعلام نتایج اولیه بقیه مراحل پذیرش این دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است و مرحله انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد جدا از هم دیگر برگزار می شود.

 ثبت نام آزمون دکتری 1402 مثل آزمون سال های گذشته در آذر ماه انجام می‌شود که بازه زمانی دقیق آن را متعاقبا اعلام خواهیم کرد.

 

هر سال شرایط ثبت نام و مدارک لازم جهت ثبت نام و نحوه ثبت نام تغییرات زیادی ندارد و اگر از اطلاعات کنکور دکتری امسال آگاهی داشته باشید برای سال بعد هم می توانید از آن استفاده کنید؛ ولی بهتر است حتماً دفترچه به روز شده را مطالعه کنید و اگر گزینه اضافه یا کم شد از آن جا نمانید.

 داوطلبان آزمون دکتری 1402 چنانچه علاقه به تحصیل در خارج از کشور دارند می توانند شرایط ثبت نام بورس خارج از کشور در آزمون دکترا که در دفترچه انتخاب رشته دکتری آمده را مطالعه کنند و اگر شرایط اختصاصی و نمره قبولی لازم در آزمون دکتری را داشتند جهت مصاحبه دکتری آماده شوند.

 در صورتی که اطلاعات بیشتری در رابطه با ثبت نام دکتری 1402 نیاز داشتید و هر سوال و ابهامی در هر کدام از مراحل برای شما پیش آمد می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و آن را برطرف کنید.

 

مشاوره ثبت نام آزمون دکتری 1402

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد