شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

آن دسته از داوطلبانی که از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده اند و تمایل به شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد را دارند، اگر منعی برای ثبت نام مثل نظام وظیفه، سهمیه کنکور و شهریه دانشگاه نداشته باشند می توانند مجدداً در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنند، البته تحصیل بصورت همزمان در دو رشته کارشناسی ارشد ممنوع است و بعد از اینکه گواهی فراغت از تحصیل دریافت شد امکان ثبت نام در کارشناسی ارشد دوم وجود دارد.

خیلی از داوطلبانی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند و می‌ خواهند که به شکل همزمان دو مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند می خواهند بدانند که آیا گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد امکان دارد؟

به طور کلی در شرایط خاصی می توانید برای دریافت دو مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنید. لازم به ذکر است که برای گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد شرایطی وجود دارد که داوطلب باید حتماً آنها را داشته باشد.

 علاوه بر این باید بدانید که تحصیل همزمان در دو کنکور کارشناسی ارشد ممنوع است اما بعد از اینکه از ارشد و دکتری فارغ التحصیل شدید اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید برای شروع مجدد ارشد درخواست بدهید.

در این مطلب اطلاعات کاملتری در رابطه با دریافت دو مدرک کارشناسی ارشد در اختیار شما قرار می دهیم تا با دانستن جزئیات در صورت تمایل اقدام کنید.

 

شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد

 

شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد

 خیلی از دانشجویان علاقمند هستند که بعد از فراغت از تحصیل از مقطع دکتری و کارشناسی ارشد دوباره برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته دیگری اقدام کنند، اما برای گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد و شرکت و ثبت نام کارشناسی ارشد مجدد لازم است که شرایط خاصی داشته باشند که در ادامه به آنها آشنا خواهد شد.

 

شرایط مربوط به شهریه ثبت نام کارشناسی ارشد

 قبل از سال 1396 دانشجویان فقط یکبار می‌توانستند در مقطع کارشناسی ارشد به شکل رایگان تحصیل کنند و چنانچه علاقمند به شرکت در مقطع کارشناسی ارشد و ثبت نام مجدد بودند باید شهریه پرداخت می‌کردند. این قانون در حال حاضر اجرایی نیست و همه افرادی که مدرک کارشناسی دارند و از مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری فارغ‌التحصیل شده‌ اند می توانند در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنند.

 

شرایط مربوط به نظام وظیفه آقایان

به منظور گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد لازم است که آقایان مجددا ثبت نام کنند و نباید هیچ مانعی برای نظام وظیفه آنها جهت ثبت نام مجدد در مقطع کارشناسی ارشد وجود داشته باشد. به همین منظور با استعلام وضعیت نظام وظیفه سنوات باقیمانده سربازی مشخص می‌شود و آنهایی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه انصراف داده باشند تا یک سال می توانند برای ادامه تحصیل یا رفتن به سربازی اقدام کنند.

 

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران برای کنکور کارشناسی ارشد

داوطلبانی که تابحال یکبار برای شرکت در کنکور ارشد از سهمیه ایثارگری استفاده کرده باشند و در دوره روزانه ادامه تحصیل داده باشند دیگر نمی‌ توانند برای ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد با سهمیه های خود اقدام کنند. اما اگر از دانشگاه های دوره شبانه و پیام نور و آزاد و غیره انصراف داده باشند می توانند مجدداً از سهمیه ایثارگران خود استفاده کنند.

 

گرفتن دو مدرک در مقطع کارشناسی ارشد

 

تحصیل همزمان در دو رشته در کارشناسی ارشد

یکی از سوالاتی که برای بیشتر داوطلبانی که تمایل به گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد دارند مطرح می‌شود این است که آیا میتوان برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد به شکل همزمان اقدام کرد؟

تحصیل در دو رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باعث صرفه جویی در زمان دانشجویان می شود و آنها را سریعتر به هدفشان می رساند، اما همچنین امکانی وجود ندارد و نمی‌توان به شکل همزمان در دو رشته کارشناسی ارشد ادامه تحصیل داد.

یکی از اصلی ترین شرط ها برای ثبت نام مجدد در کنکور کارشناسی ارشد این است که دانشجویان از مقطع کارشناسی ارشد قبلی و یا دکتری فارغ التحصیل شده باشند.

 

بنابراین فقط دانشجویانی اجازه ثبت نام مجدد در مقطع کارشناسی ارشد را دارند که مراحل فارغ التحصیلی قبلی در مقطع کارشناسی ارشد تمام شده باشد و در غیر این صورت نمی‌توانند در کنکور کارشناسی ارشد سال جدید شرکت کنند.

آن دسته از داوطلبانی که از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده باشند اجازه دارند که دوباره در آزمون کارشناسی ارشد رشته های ارشد بدون کنکور ثبت نام کنند و مدرک خود را در مقطع کارشناسی ارشد بگیرند.

داوطلبانی که تمایل به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد دارند ولی هنوز مقطع کارشناسی ارشد و دکتری آنها تمام نشده و فارغ التحصیل نشده اند، تنها راهی که پیش رویشان قرار دارد این است که از دانشگاه محل تحصیل فعلی خود انصراف بدهند و بعد در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. ولی مشمولان چنانچه مشکل نظام وظیفه داشته باشند حتی در صورت فارغ التحصیلی هم نمی توانند در کنکور کارشناسی ارشد مجدد شرکت کنند.

 

مشاوره اخذ دو مدرک کارشناسی ارشد

 

مشاوره تحصیل مجدد کارشناسی ارشد

 خیلی از دانشجویانی که در حال تحصیل در یکی از رشته های ارشد هستند می خواهند برای دریافت مدرک دیگری در رشته های متفاوتی مجدد کنکور کارشناسی ارشد بدهند ولی برای گرفتن این دو مدرک باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند.

در حال حاضر برخی رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور هم پذیرش دارند و علاقمندان می توانند جهت تحصیل دوباره در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته ها ثبت نام کنند.

آگاهی از وضعیت ثبت نام در بعضی از رشته های کارشناسی ارشد با مطالعه دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد و شرکت در کنکور ارشد امکان پذیر است.

این دانشجویان برای ثبت نام مجدد در مقطع کارشناسی ارشد از هر کدام از روش هایی که گفته شد باید حتما از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده باشند.

 

البته همانطور که می‌دانید انصراف دادن از دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد محل تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شرایطی دارد.

دانشجویان باید حتماً یکسری شرایط ویژه‌ای را برای انصراف از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رعایت کنند و برای انصراف از محل تحصیل هزینه‌ای هم برای انصراف خود باید بپردازند.

با این اوصاف پیشنهاد می‌کنیم که اگر تصمیم به گرفتن مجدد مدرک کارشناسی ارشد دارید حتما اول از رشته تحصیلی اول خود فارغ التحصیل شده و بعد در فرصت مناسبی دوباره در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنید تا در این شرایط مشکل انصراف از دانشگاه و هزینه‌های مرتبط با آن را نداشته باشید.

 

مشاوره کارشناسی ارشد

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد