عوامل موفقیت و برنامه ریزی در کنکور

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد عوامل موفقیت و برنامه ریزی در کنکور
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

برنامه ریزی برای کنکور

برای موفقیت و برنامه ریزی در کنکور باید توجه داشت که مطالعه به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت باشد و انجام یکسری نکات برای موفقیت بیشتر ضروری است. در ادامه چند مورد از این نکات را برای شما آورده ایم.

1- در نظر داشته باشید که هیچوقت بیش از حد توانتان برنامه ریزی نکنید.

2- با یک برنامه منظم جلو بروید. خودتان را با چند برنامه ی متعدد آشفته نکنید زیرا باعث می شود به هیچ کدام عمل نکنید.

3- دروس و مباحث سخت را در اوج تمرکزتان مطالعه کنید.

4- در یک روز یک درس را مطالعه نکنید. حتما چند درس در یک روز را مطالعه کنید.

5- برای تست ها هم برنامه ریزی کنید. مثلا چند تست از چه کتاب هایی و چندتا را باید در چه روزی حل کنید.

6- بی وقفه مطالعه نکنید. بعد از هر 45 دقیقه مطالعه حدود 10 الی 15 دقیقه استراحت کنید.

7 -هم اختصاصی بخوانید هم عمومی. در طول هفته برای عمومی ها هم برنامه ریزی کنید.

8- برای خواب و استراحت و تفریحتان هم برنامه ریزی کنید.

9- به ضرایب کنکور توجه کنید. با توجه به ضرایب به دروس ساعت اختصاص بدید.

10- زمانی که برای مطالعه و تست زنی در یک روز درنظر گرفتید، اگر از زمان مطالعتون بیشتر بود، از حجم تست کم کنید.

11- در روز های مدرسه حدود 4 الی 6 ساعت مطالعه کنید و سعی کنید بیشتر درس های همان روز را مطالعه کنید.

12- تعادل را فراموش نکنید. تعدل بین دروس عمومی و اختصاصی داشته باشید. حدود 30 درصد تایم خود رو بر روی دروس عمومی و 70 درصد آن را بر روی دروس اختصاصی بزارید.

13- عملکرد خود را در پایان هر هفته تحلیل کنید!

 

برنامه ریزی

 

عوامل موفقیت در کنکور

گام اول: مشخص کردن زمان های خالی برای برنامه ریزی

با مشخص کردن زمان های خالی در طی روز بهتر میتوانید برای مطالعه کردن برنامه ریزی کنید و خارج از ظرفیت زمانی برنامه ریزی نمی کنید تا با نرسیدن به موارد تعیین کرده حس سرخوردگی و افسوس داشته باشید.

گام دوم: نگاه به آینده ی دور و نزدیک در برنامه ریزی برای کنکور

با تعیین هدف و در نظر گرفتن زمان باقیمانده با کمک مشاوران می توانید بهترین برنامه ریزی هارا داشته باشید که در ادامه ی همین مقاله به تفصیل در مورد انواع برنامه ریزی صحبت خواهیم کرد که آنچه باب میل و شرایط شما است را انتخاب کرده و پیش بگیرید.

 

موفقیت در کنکور در زمان کم

1 : اگر در این یکسال تمام تلاشتان را کردید بهتر است حالا همه چیز را به خدا بسپارید و به خدا توکل کنید. سپردن نتیجه به خدا آرامش روانی را ایجاد می کند و باعث میشود از استرس دور باشید و جزو افرادی باشید که موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو تجربه کردند.

2 : به نتیجه فکر نکنید، خیلی از استرس هایی که برای داوطلبان در این زمان اتفاق می افته بخاطر فکر کردن به نتیجه است.آنچه شما باید الان روش تمرکز کنید فقط رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت باید باشه.

3 : روی مطالب جدید تمرکز نکنید، خیلی از داوطلبان کنکور زمانی که دارن مطالعه می کنند متوجه یک سری نکاتی میشن که شاید تا به حال با اون برخورد نکردند و سعی می کنن تا توی این فرصت باقی مونده به اون مباحث مسلط بشن. این کار اشتباه بزرگیه چون شما زمان زیادی تا کنکور ندارید و باید به تنها چیزی که فکر کنید موفقیت در کنکور در کمترین زمان باشه .چون هم باعث استرس شما و هم باعث آشفتگی ذهنیتون میشه و همچنین هیچ نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت.

4 : دفترچه های کنکور سراسری سال قبل رو مطالعه کنید، این کار معجزه میکنه.دققا مثل این میمونه که سازمان سنجش سوالات رو به شما داده.ساختار سوالات کنکور دقیقا هر سال داره تکرار میشه و آشنا بودن با این ساختار کاملا شما رو برای سرعت عمل و تست زنی آماده میکند.

5 : دست از تلاش بر ندارید، درسته شاید خیلی زمان زیادی نداشته باشید اما خیلی ها تو همین زمان درس خوندن و بدون استرس و با توکل بر خدا تونستن موفق بشوند.

6 : نا امید نشوید، خیلی چیزها میتونه تو این زمان تغییر کنه و عامل موفقیت شما بشه.به قول معروف از این ستون تا اون ستون فرج.و زمان نمیتونه تنها ملاک قبولی باشه چون خیلی از داوطلبین تونستند موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو داشته باشند.

 

موفقیت

 

دسته بندی داوطلبان برای موفقیت در کنکور

 1. داوطلب هایی که در طی سال با برنامه ریزی پیش رفته اند و همه مطالب را مطالعه کرده اند.

 2. افرادی که مطالب را ناقص مطالعه کردند و هنوز آمادگی کامل ندارند.

 3. داوطلب هایی که تازه شروع به درس خواندن کرده اند.

 4. افرادی که امسال اولین تجربه کنکور را دارند.

 5. داوطلب های پشت کنکوری که تجربه دومین سال و یا چندمین سال کنکورشان است.

گروه 1 : با وجود تلاش بسیار ممکن است احساس کنند که مطالب را قاطی کردند و هیچ چیزی بلد نیستند. حتی ممکن است در تست زدن هم این مشکل را داشته باشند و اشتباه بزنند. شما نباید به خودتان این استرس را راه بدهید و نگرانش باشید.

گروه 2 : بهترین تصمیمی که در حال حاضر می توانید بگیرید مسلط شدن روی مطالبی که قبلا خواندید و زدن تست های کنکور سراسری سال قبل است.

گروه 3 : بهترین کار در این موقعیت خواندن درس هایی است که مهم تر هستند و تمرکزتان را اونها بگذارید و سوالات سال های قبل را حتما مطالعه کنید. 

گروه 4 : استرس داشتن طبیعی است و اینکه شما ممکن است هیچ تصوری از کنکور نداشته باشید. پس خیلی نگران نباشید.

گروه 5 : شما در گذشته و سال های قبل اشتباهاتی را داشتید و الان بهتر است از اون اشتباهات درس بگیرید و سعی کنید تکرارشان نکنید و به جای نا امید شدن از امتیاز تجربه کنکور به نفع خودتون استفاده کنید.

 

برنامه

 

ویژگی های برنامه ریزی اصولی

برنامه ریزی اصولی باید متناسب با هدفی شما باشد تا با انجام آن به هدفتان نزدیک تر شوید. در یک برنامه ریزی اصولی باید به نحوه صحیح مطالعه، میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، اختصاصی بودن برنامه برای هر فرد، انعطاف پذیری، قابل ارزیابی بودن و توجه به ساعات استراحت توجه کرد.

یکی از مهمترین مواردی که می بایست در برنامه ریزی کنکور باید به آن توجه کرد این است که باید کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن یعنی کتاب های درسی را مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالب را حفظ نکنید بلکه با مفهومی خواندن آن ها را به خاطر بسپارید. در ادامه به نحوه مطالعه کنکوری می پردازیم :

 • مکان مطالعه : تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید.

 • قابل ارزیابی بودن: برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که میزان پیشرفت و یا افت مطالعه را نشان دهد این ویژگی می تواند شما را از در شناخت نقاط ضعف و قوتتان راهنمایی کند تا در برنامه ریزی های بعدی نقاط ضعف را برطرف کنید.

 • اختصاصی بودن برای هر فرد: از آن جا که هوش و ویژگی های هر فرد با دیگری متفاوت است بنابراین هر داوطلب باید برای مطالعه، برنامه ریزی خاص و متناسب با ویژگی های خود را داشته باشد. بنابراین فکر نکنید اگر دوست و یا همکلاسی شما 10 ساعت در روز مطالعه می کند شما نیز باید همانقدر مطالعه کنید.

 • انعطاف پذیری: همانطور که می دانید ممکن است در طول روز اتفاقات غیر منتظره ای برایمان رخ دهد. بنابراین باید در برنامه ریزی خود ساعت هایی را برای درس هایی اختصاص دهیم که در طول هفته نتواسته ایم آن ها را مطالعه کنیم.

 • حاشیه نویسی : حاشیه نویسی یک روش مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آنها الزامی است مورد استفاده قرار گیرد.

 • خلاصه نویسی : در خلاصه نویسی باید ابتدا مطالب را مطالعه و درک کرده سپس آنها را یادداشت کنید. بهترین کار این است که پس از درک مطالب نکات و کلمات کلیدی و مهم را یادداشت کنید. * کلمات کلیدی کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلمه ایست که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود. * خلاصه نویسی هنگام دوره کردن قسمت های مهم در زمان نزدیک به کنکور روش بسیار خوبی است.

 • تست زنی : سعی کنید برای تسلط بر مباحث دروس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ی هر مبحث 24 ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید. ( البته برای دروس اختصاصی می توانید بلافاصله بعد از مطالعه تست های مربوط به آن مبحث را بزنید و هر 24 ساعت یک بار نیز جهت تسلط بیشتر تست های بیشتری بزنید ولی برای دروس عمومی حتما 24 تا 48 ساعت پس از مطالعه شروع به زدن تست ها بکنید).

 

برنامه

 

نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه

تاکنکون همه ی کسانی که قصد شرکت در کنکور را دارند اهمیت برنامه ریزی را خیلی خوب درک می کنند و می دانند که برای رسیدن به هدف، داشتن برنامه ای مناسب ضروری است. برنامه ریزی صحیح، علاوه بر بالا بردن بازده مطالعه، آرامش شما را هم بیشتر می کند و اشتباهاتتان را کاهش می دهد. برنامه ریزی به سه نوع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شود.

 

روش صحیح برنامه ریزی هفتگی کنکور

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع برنامه ریزی مطالبی را که قرار است در طول هفته مطالعه کنید، مشخص نمایید. در مرحله بعدی با توجه به اینکه روزانه چند ساعت می توانید درس بخوانید مجموع ساعت های یک هفته را بصورت واقع بینانه ای مشخص کنید.

در مرحله دوم زمانی را که لازم است در طول هفته برای مطالعه هر درس اخصاص دهید را مشخص کنید. توجه داشته باشید که این زمان را باید بر اساس اهمیت و ضریب هر درس مشخص کنید. یعنی اگر در طول روز 5 ساعت درس می خوانید (35 ساعت در هفته) این زمان را بر اساس ضریب و اهمیت دروس بین درس های مختلف تقسیم کنید. مثلا اگر شما داوطلب رشته علوم تجربی هستید و قرار است 35 ساعت در هفته مطالعه کنید ( روزانه 5 ساعت)، 10 تا 11 ساعت را به درس زیست شناسی، 3 تا 4 ساعت را به درس ریاضی، 4 تا 5 ساعت را به درس فیزیک، 4 تا 5 ساعت را به درس شیمی، حدودا 4 ساعت را به درس ادبیات، 2 تا 3 ساعت را به درس عربی 2 تا 3 ساعت را به زبان انگلیسی و حدودا 3 ساعت  را به درس دین و زندگی اختصاص دهید.

در گام بعدی درس هایی را که قرار است در هر روز خوانده شود را مشخص کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که هر روز را به یک درس اختصاص ندهید بلکه در روز 3 تا 4 درس مختلف را مطالعه کنید. نکته مهم دیگر این است که اگر قرار است در روز 4 درس را مطالعه کنید هر 4 درس جزو دروس اختصاصی نباشد بلکه دو درس اختصاصی و 2 درس عمومی مطالعه کنید. و زمان هایی را نیز برای استراحت و تفریح مشخص کنید. در پایان هفته نیز روزی را مشخص کنید که اگر در طول هفته بنابر دلایلی نتوانستید درسی را مطابق با برنامه ریزی مطالعه کنید در آن روز جبران کنید. مثلا می توانید پایان هفته را به این کار اختصاص دهید. حنما در برنامه ریزی خود زمان هایی را نیز به مرور درس های خوانده شده اختصاص دهید. یکی در پایان روز برای مرور درس هایی که در طول روز خوانده اید و یکی هم در پایان هفته برای مرور درس هایی که در طول هفته مطالعه کرده اید.

 

برنامه

 

نمونه جدول برنامه ریزی هفتگی کنکور تجربی

برای فهم بهتر مواردی که گفته شد یک نمونه برنامه ریزی هفتگی داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی را قرار داده ایم. توجه داشته باشید که طبق جدول زیر، بیشترین زمان را بایستی به مطالعه دروس تخصصی رشته خود اختصاص دهید و در برنامه ریزی خود به دلیل شباهت دروس ریاضی با فیزیک و درس زبان انگلیسی با عربی این درس ها را در یک روز نگنجانید. اگر این نکات را در برنامه ریزی خود رعایت کنید مطمئنا انجام این برنامه موفقیت آمیز و ثمر بخش خواهد بود.

روز

 برنامه مطالعاتی هفتگی

شنبه

 زیست دوم دبیرستان
( فصل اول )
3 ساعت

فیزیک دوم دبیرستان
(فصل اول)
2 ساعت

دین و زندگی دوم
( درس اول )
1/5 ساعت

زبان انگلیسی دوم (لغات و گرامردرس1)
1/5 ساعت

10 تست زبان و 10 تست زیست شناسی

یک
شنبه

شیمی سوم
( استوکیومتری )
2 ساعت

 ریاضی دوم دبیرستان
( الگو و دنباله )
2 ساعت

عربی دوم دبیرستان (لغات و قواعد درس1)
1/5 ساعت

ادبیات فارسی دوم (لغات و بیاموزیم 1)
1/5 ساعت

10 تست زیست، 10 تست شیمی و 10 تست دین و زندگی

دو
شنبه

زیست دوم دبیرستان
( فصل دوم )
3 ساعت

فیزیک دوم دبیرستان
( فصل دوم )
2 ساعت

دین و زندگی دوم
( درس دوم و سوم )
2 ساعت

زبان انگلیسی دوم
( لغات درس 2 )
1 ساعت

10 تست ریاضی، 10 تست عربی

سه
شنبه

شیمی سوم
( استوکیومتری )
2 ساعت

ریاضی دوم
( معادله و نامعادله )
2 ساعت

زبان انگلیسی دوم
( گرامر درس 2 )
1 ساعت

ادبیات فارسی دوم (لغات و بیاموزیم 2)
1 ساعت

10 تست شیمی، 10 تست فیزیک، 10 تست دینی

چهار
شنبه

زیست دوم دبیرستان
( فصل دوم )
2 ساعت

فیزیک دوم دبیرستان
( فصل سوم )
2/5 ساعت

دین و زندگی دوم
( درس چهارم )
1 ساعت

عربی دوم دبیرستان (لغات و قواع درس2)
1/5 ساعت

10 تست زیست، 10 تست ادبیات، 10 تست ریاضی

پنج
شنبه

شیمی دوم
( فصل 1 )
2 ساعت

ریاضی دوم
( تابع )
2/5 ساعت

زبان انگلیسی دوم (لغات و گرامر درس3)
2 ساعت

ادبیات فارسی دوم
( درس 3 و 4 )
1/5 ساعت

10 تست زیست، 10 تست فیزیک، 10 تست دینی

جمعه

مرور نکات یادداشت شده در طی هفته

10 تست زیست، 10 تست ریاضی، 5 تست ادبیات، 5 تست زبان انگلیسی

 

روش صحیح برنامه ریزی ماهانه 

برنامه ریزی ماهانه میتواند در موفقیت شما بسیار تاثیر گذار باشد اما می بایست طبق همان چیزی که در برنامه ریزی هفتگی به آن اشاره کردیم، عمل کنیم. یعنی مدت زمان مطالعه ماهانه خود را حساب کنیم تا به تدریج ساعت مطالعه روزانه و در نهایت ماهانه خود را افزایش دهیم. نکته مهم در برنامه ریزی ماهانه این است که مشخص کنیم در بازه زمانی 1 ماهه باید کدام مباحث را مطالعه کنیم و آن را در هفته های مختلف تقسیم کنیم تا در نهایت در بازه زمانی یک ماهه آن مبحث را مطالعه و جمع بندی کنیم.

 

نمونه جدول برنامه ریزی ماهانه کنکور

خوب است که یک برنامه ریزی ماهانه برای خود انجام دهید و طبق جدول زیر مشخص کنید که قرار است طی یک ماه آینده چه دروسی را مطالعه نمایید و پس از طراحی این جدول بایستی یک برنامه هفتگی بنویسید. در واقع برای اجرایی کردن برنامه ماهانه خود بایستی 4 برنامه هفتگی بنویسید تا به اهدافی که در برنامه ماهانه مشخص کرده اید دست یابید.

دروس

  برنامه مطالعاتی ماهانه

زیست دوم دبیرستان

  مولکول های زیستی، سفری به درون سلول، سفری در دنیای جانداران، گوارش، تبادل گازها، گردش مواد

ریاضی دوم دبیرستان

الگو و دنباله، شناخت تابع، معادلات و نامعادلات، توابع خاص، توابع نمایی و لگاریتمی

شیمی دوم دبیرستان

ساختار اتم، خواص تناوبی عنصرها، پیوند یونی و ترکیب های یونی

شیمی سوم دبیرستان

استوکیومتری

فیزیک دوم دبیرستان

حرکت شناسی، دینامیک

زبان انگلیسی دوم

درس 1 تا 6

ادبیات فارسی دوم

درس 1 تا 16

دین و زندگی دوم

درس 1 تا 10

عربی دوم دبیرستان

درس 1 تا 8

 

برنامه ریزی در تابستان

طی صحبت با رتبه های برتر کنکور سال های گذشته میتوان فهمید که یکی از نقاط مشترکی که تمامی رتبه های برتر به آن اشاره خواهند کرد، مطالعه در تابستان و از دست ندادن 3 ماه طلایی خواهد بود. از آن جا که درس های سال چهارم دبیرستان (پیش دانشگاهی) سنگین است و زمان نیز برای مطالعه و جمع بندی دروس محدود است در نتیجه بهترین کار، استفاده از 3 ماه تابستان می باشد. برخی از مشاوران به دانش آموزان پیشنهاد می کنند که در تابستان دروس سال دوم را مطالعه و جمعه بندی کنند و برخی پیشنهاد می کنند که چون دانش آموزان تازه امتحانات نهایی سال سوم را پشت سر گذاشته اند برای ثبات و تکمیل یادگیری در تابستان به مرور و جمع بندی دروس سال سوم بپردازند.

ولی پیشنهاد ما به شما داوطلبان کنکور 1402 این است که در تابستان به طور همزمان به جمع بندی دروس دوم و سوم بپردازید و برای مطالعه و جمع بندی دروس دوم دبیرستان زمان بیشتر و برای مرور و جمع بندی دروس سوم دبیرستان زمان کمتری صرف کنید چرا که زمان زیادی از مطالعه دروس سوم دبیرستان برای امتحانات نهایی سال سوم نگذشته و مطالب بیشتری از دروس سال سوم به یاد دارید.


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد