مشاوره تحصیلی تلفنی دانشگاه

دانشگاه های سراسری ایران در سه دوره روزانه، نوبت دوم و پردیس های دانشگاهی دانشجو پذیرش می کنند. دوره روزانه به این صورت است که تحصیل در آن رایگان است و اکثر داوطلبان کنکور به خصوص رتبه های برتر کنکور علاقه زیادی به شرکت در این دوره های تحصیلی دارند.

دوره نوبت دوم شامل تحصیل نیمه رایگان در دانشگاه های سراسری می باشد که اغلب داوطلبان کنکور به دلایل مختلفی از جمله دور بودن دانشگاه های سراسری دیگر یا عدم کسب رتبه مورد نیاز برای تحصیل در دوره های روزانه دانشگاه های سراسری اقدام به شرکت در این دوره تحصیلی می کنند.

 

دانشگاه

 

پردیس های دانشگاهی هزینه ی قابل توجهی را از دانشجویان این دوره دریافت می کند. از این رو ممکن است داوطلبان کنکور تمایلی به شرکت در این دوره ها نداشته باشند. از طرفی دانشجویان پذیرفته شده در پردیس های دانشگاهی شانس بهره مندی از استاتید دانشگاه های برتر کشور را با رتبه چند برابر آخرین رتبه های قبولی در دوره های روزانه و نوبت دوم داشته که این امر می تواند مشوقی برای داوطلبان کنکورباشد. که علی رغم هزینه های نسبتا سنگین پردیس های دانشگاهی در انتخاب رشته کنکور، داوطلبان کنکورآن را در میان لیست انتخاب رشته کنکور خود جای دهند.

به صورت کلی شش دسته دانشگاه در ایران وجود دارد که عبارتند از دانشگاه های سراسری، دانشگاه های آزاد اسلامی، دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های غیر انتفاعی، دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه های فنی و پردیس های خودگردان.

 

دانشگاه های آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی امروزه در تمامی شهرهای بزرگ و خیلی از شهرهای متوسط و کوچک کشور مشغول به فعالیت است و نقش مهمی در دسترسی مناطق محروم به تحصیلات دانشگاهی و بالا بردن سطح دانش کشور داشته است. هر چند دسترسی افراد به دانشگاه با ارائه خدمات دانشگاه آزاد اسلامی گسترش یافته، اما پولی بودن این دانشگاه و پرداخت شهریه های نسبتاً سنگین آن یکی از مشکلات اصلی وارد بر دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین تعداد زیاد پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی سطح علمی برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار پایین آورده است. البته برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سطح بالایی دارند. به طوری که برخی از داوطلبان ترجیح می دهند به جای ثبت نام در دانشگاه سراسری وارد دانشگاه آزاد شوند.

 

ازاد

 

دانشگاه های پیام نور

در این‌ نوع آموزش عملاً  کلاس‌ های تدریس به کلاس‌ های مرور درس و رفع اشکال دانشجویان تبدیل می شود. زیرا شیوه آموزش در دانشگاه های پیام نور به صورت از راه دور و نیمه‌ حضوری است. آموزش نیمه حضوری، به این معناست که با بهره‌گیری از فناوری های آموزشی و استفاده از کتاب‌ های درسی خود خوان و دانشجو محور برای یادگیری، الزام حضور فیزیکی دانشجو در کلاس‌ های درس را کاهش می‌دهد.

پیام نور


دانشگاه فنی و حرفه ای

دانشگاه فنی حرفه ای از جمله دانشگاه های دولتی کشور است و در تابستان آزمون کاردانی دانشگاه فنی حرفه ای برگزار می شود. هدف از تحصیل در دانشگاه فنی حرفه ای این است که دانشجو بتواند به صورت عملی در رشته های فنی مهندسی آموزش ببیند. به همین خاطر واحدهای عملی و کارگاه ها بخش زیادی از دروس دانشگاه فنی حرفه ای را تشکیل می دهد. با توجه به این که دانشگاه فنی حرفه ای زیر نظر وزارت علوم و جزو دانشگاه های دولتی محسوب می شود، همچون دانشگاه های سراسری، تحصیل در دانشگاه فنی حرفه ای هم رایگان است و اکثر خدمات آموزشی و رفاهی آن مشابه دانشگاه سراسری است.

 

فنی

 

دانشگاه های غیر انتفاعی

این دانشگاه از جمله دانشگاه های غیردولتی کشور است. که داوطلب تحصیل در آن، می تواند از طریق کنکور و همراه با سایر داوطلبان کنکور برای شرکت در آن اقدام کند. داوطلب ثبت نام در دانشگاه غیرانتفاعی می تواند پس از تایید مراجع دارای صلاحیت که معمولا در هنگام کنکور مشخص می شود، با پرداخت شهریه از امکانات و تخصص های موجود در دانشگاه های غیرانتفاعی استفاده نماید.

 

غیرانتفاعی


 

دانشگاه های علمی کاربردی 

دانشگاه علمی کاربردی یکی از دانشگاه‌ های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. که با هدف ارتقا سطح مهارت شاغلین بخش‌ های مختلف اقتصادی و افزایش مهارت‌های حرفه‌ای فارغ‌التحصیلان مرکز آموزش که فاقد تجربهٔ اجرایی می‌باشند تشکیل و با بکارگیری و سازمان‌دهی امکانات، منابع مادی و انسانی دستگاه‌های اجرایی، نسبت به برگزاری دوره‌های علمی–کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی‌ارشداقدام می‌کند.

 

علمی کاربردی


 

پردیس های خودگردان یا بین المللی

دانشگاه های پردیس خودگردان یا بین الملل دانشگاه هایی هستند که ابتدا به صورت نیمه متمرکز و با هدف جذب دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند احداث شدند ولی در حال حاضر پذیرش در پردیس های خودگردان به صورت متمرکز و بدون مصاحبه است و خبری هم از جذب دانشجویان خارجی نیست. پردیس ها در ابتدا به صورت بدون آزمون بودند اما در سال های اخیر ثبت نام در این دانشگاه ها که زیر نظر دانشگاه سراسری هستند به صورت با آزمون از طریق شرکت در کنکور صورت می گیرد. پردیس ها  به دلیل دریافت شهریه ای بالا این امکان را به دانشجویان میدهد که با تراز های پایین تر و رتبه های بالاتر امکان قبولی در این دانشگاه را داشته باشند. در واقع این دانشگاه ها برای کسانی که توان پرداخت شهریه بالا را دارند بسیار مناسب است.

 

بین الملل