معافیت تحصیلی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معافیت تحصیلی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

بر طبق ماده 31 قانون خدمت وظیفه عمومی دانش آموزان دانشسراها و دانش آموزان چهارساله آخر دوره متوسطه و هنرآموزان هنرستان ها و آموزشگاه های فنی و حرفه ای که ارزش تحصیلی دیپلم آنها از طرف مراجع صلاحیت دار معادل متوسط کامل شناخته شده و دانشجویان و هنرجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اگر درحین تحصیل به سن مشمولیت برسند تا وقتیکه به تحصیلات خود ادامه می دهند از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.

 

قانون معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

چنانچه دانش آموزی وارد سن 19 سالگی شد و طبق مقررات وزارت آموزش و پرورش و قانون خدمت وظیفه عمومی در دوره متوسط مشغول به تحصیل باشد حداکثر تا 24  سالگی مجاز به ادامه است و تا پایان دوره تحصیلی از معافیت تحصیلی بهره مند می باشد. مدت مجاز تحصیل در مقطع دیپلم تا 22 سالگی و در مقطع پیش دانشگاهی تا 24 سالگی است.

مفهوم دانش آموز مشمول این است که به فرد ذکور ایرانی که پس از ورود به سن 19 سالگی  (18 سالگی تمام) به صورت حضوری و پیوسته به تحصیل اشتغال داشته باشد، دانش آموز مشمول اطلاق می گردد و اما نکات قابل توجهی که دانش آموزان باید بدانند به شرح زیر است.

1- دوره ی تحصیل دانش آموزان باید به صورت پیوسته باشد.

2- اگر دانش آموزان داوطلب آزاد پس از رسیدن به سن مشمولیت تحصیل کرده باشد معافیت تحصیلی به آن ها تعلق نمی گیرد.

3- در صورتی که دانش آموزان قصد انصراف یا ترک تحصیل دارند باید ظرف مدت 4 ماه خود را معرفی نمایند تا غایب شناخته نشوند.

4- اگر دانش آموزی طبق تقاضای شخصی خودش ترک تحصیل کرده باشد فقط در مهلت 2 ماه پس از ترک تحصیل می تواند تقاضای انصراف از ترک تحصیل و اعاده به تحصیل نمایند.

5- دانش آموزان مشمولی که ترک تحصیل کرده اند یا به صورت داوطلب آزاد مشغول به تحصیل باشند حداکثر تاپایان سال احضار (یعنی 18 سالگی تمام) مجاز به شروع به تحصیل به صورت حضوری هستند و میتوانند از معافیت تحصیلی بهره مند باشند.

 

معافیت

 

قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان

آن دسته از افرادی که مشمولان فارغ التحصیل دیپلم و پیش دانشگاهی غیر غایب هستند و طبق مقررات وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارتخانه ها و دانشگاه مذکور پذیرفته شوند تا پایان سقف تعیین شده برای هر یک از دوره های تحصیلی از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود. در جدولی که در ادامه ی مطلب آورده شده میتوانید مدت مجاز برای تحصیل دانشجویان در هر مقطع تحصیلی برای استفاده از معافیت تحصیلی را مشاهده کنید.


 

ردیف

مقطع تحصیلی

سقف مجاز تحصیل

سقف قابل افزایش توسط کمسیون موارد دانشگاه

1

کاردانی

3 سال

1 نیمسال

2

کارشناسی ناپیوسته

3 سال

1 نیمسال

3

کارشناسی ارشد ناپیوسته

3 سال

1 نیمسال

4

دکتری ناپیوسته

5 سال

2 نیمسال

5

کارشناسی پیوسته

6 سال

2 نیمسال

6

کارشناسی ارشد پیوسته

8 سال

2 نیمسال

7

دکتری پزشکی پیوسته

8 سال

2 نیمسال

 

شرایط ثبت نام و شروع به تحصیل مشمولان در دانشگاه ها در سال تحصیلی 

در صورتی که مشمولان دارای هر یک از شرایطی که در زیر آمده است باشند در صورت قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها اجازه دارند که ثبت نام را انجام دهند و در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور شروع به تحصیل کنند.

1. مشمولانی که در سال احضار یعنی 18 سال تمام موفق به اخذ دیپلم رشته های فنی حرفه ای یا کارودانش و همچنین پیش دانشگاهی بصورت حضوری و یا متفرقه شده اند.

2. مشمولانی که ضمن قبولی در آزمون های سراسری در سال اعزام به خدمت یعنی 19 سالگی تمام قصد شروع به تحصیل در موسسات آموزش عالی را دارند به شرط اخذ مدرک دیپلم حضوری در سال اعزام یا سال های قبل شروع به تحصیل از مهر ماه بلامانع است. ضمنا اخذ پیش دانشگاهی برای این افراد به صورت غیر حضوری معنی نخواهد داشت.

3. متولدین نیمه دوم 1371  که در سال 1392 در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی به شکل حضوری فارغ التحصیل شده و در آزمون سال 1393 هم پذیرفته شوند.

4. مشمولانی که دوره دیپلم فنی و حرفه ای یا کارو دانش را حد اکثر تا سن 22 سالگی و یا دوره پیش دانشگاهی را حد اکثر تا سن 24 سالگی به صورت حضوری طی نموده مجاز به شرکت در آزمون و شروع به تحصیل در موسسات آموزش عالی از مهر ماه سال اخذ فراغت دیپلم و یا پیش دانشگاهی می باشند.

5. مشمولان دارنده برگ اعزام به خدمت بدون قید دانشجوی انصرافی و یا اخراجی که در زمان ثبت نام و شروع به تحصیل در موسسات آموزش عالی موعد اعزام به خدمت قید شده در آن سپری نشده باشد.

6. سربازان حین خدمت به شرط نداشتن غیبت قبل از اعزام به خدمت با ارائه نامه ی درخواست ترخیص از خدمت از سوی دانشگاه که به وظیفه عمومی محل سکونت مراجعه و طی نامه ای به دانشگاه معرفی خواهند شد.

7.  سربازان حین خدمت که تا قبل از فرا رسیدن موعد ثبت نام در دانشگاه خدمت آنان به اتمام برسد با ارائه گواهی از سوی یگان خدمتی و به شرط ارائه کارت پایان خدمت به هنگام ثبت نام.

8. طلاب حوزه علمیه برخوردار از معافیت تحصیلی حوزوی با موافقت کتبی شورای مدیریت حوزه علمیه قم و یا نمایندگان آن شورا در سایر شهرها مبنی بر اینکه طلبه قادر است ضمن تحصیل در حوزه بطور جانبی در دانشگاه نیز تحلیل نماید. بدیهی است هر زمان معافیت تحصیلی وی در حوزه به اتمام برسد مشمول واجد شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه نخواهد بود.

9.  متعهدین خدمت در وزارت آموزش وپرورش و سایر وزارتخانه ها با ارائه موافقت از بالاترین مرجع سازمانی.

10. مشمولان دارای معافیت موقت پزشکی که در زمان ثبت نام اعتبار معافیت آنان به اتمام نرسیده باشد و فاقد سابقه تحصیلی دانشگاهی (اخراج یا انصراف) باشند. این قبیل افراد پس از اتمام مهلت معافیت موقت جهت ادامه رسیدگی به وظیفه عمومی ذیربط مراجعه و در صورتیکه در شورای پزشکی سرباز شناخته شوند از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

11.  فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد که در مهلت 6 ماهه پس از تاریخ فارغ التحصیلی در مقاطع بالاتر پذیرفته شوند و یا دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند که هنوز تاریخ اعزام مندرج در آن سپری نشده باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد