معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

 زبان و ادبیات فارسی رشته ای است که با واژه ها سر و کار دارد و از طریق رشته علوم انسانی میتوان به آن راه یافت. از اهدافی که این رشته دنبال میکند میتوان به آشنا کردن دانشجویان با متن های نظم و نثر زبان فارسی و بوجود آوردن مهارت های لازم و آموزش های مناسب اشاره کرد. هدف در این رشته این است که دانشجو بتواند متون فارسی را تدریس کند و یا تحت عنوان کارشناس زبان و ادبیات فارسی در بخش های علمی و فرهنگی فعالیت داشته باشد.

 

فارسی

 

 در رشته زبان و ادبیات فارسی طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 4 سال است و تعداد 148 واحد درسی را خواهند گذراند. این رشته در کارشناسی گرایش خاصی ندارد و عمومی است و دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند گرایش خاصی را که مد نظر دارند انتخاب کرده و ادامه دهند.

 

رشته ای که هم اکنون در دانشگاه ها تدریس می شود شامل دو شاخه‌ اصلی‌ زبان‌ فارسی‌ و ادبیات‌ فارسی‌ است. که‌ در قسمت زبان‌ فارسی‌ موارد مرتبط با زبان‌ شناسی‌، دستور زبان‌، اصول‌ نگارش‌ و ویرایش‌ و در قسمت ادبیات‌ به سبک‌شناسی‌، نقد ادبی‌، انواع‌ ادبی‌، تاریخ‌ ادبیات‌، صنایع‌ ادبی‌ من جمله بدیع‌، معانی‌ و بیان‌ و عروض‌ همچنین‌ متون‌ نظم‌ و نثر کلاسیک‌ پرداخته می شود.

 

برای تحصیل در این رشته باید در رشته ی علوم انسانی تحصیل کرده باشید و کنکور گروه علوم انسانی را شرکت کنید. با شناخت کامل دروسی که در این رشته تدریس می شود میتوانید با اطلاعات بیشتری به انتخاب و تحصیل بپردازید.

 

دروس مقطع کارشناسی رشته زبان و ادبیات فارسی

دروس عمومی

اندیشه اسلامی1 و 2 - انسان در اسلام - حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام - فلسفه اخلاق – اخلاق اسلامی - آیین زندگی - عرفان عملی اسلام - انقلاب اسلامی ایران - آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران - اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) - تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی - تاریخی تحلیلی صدر اسلام - تاریخ امامت – تفسیر موضوعی قرآن - تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه - زبان خارجه - جمعیت و تنظیم خانواده - تربیت بدنی1 و 2

دروس اصلی

نظم1 ق1 رودکی و منوچهری - نظم1 ق2 فرخی و کسایی - نظم2 ق1 رستم و سهراب - نظم2 ق2 رستم و اسفندیار - نظم2 ق3 سی قصیده ناصرخسرو - نظم3 ق1 خاقانی – نظم 3 ق 2 مسعود سعد – نظم 3 ق3 نظامی – نظم 4 ق 1 مثنوی1 – نظم 4 ق 2 مثنوی2 - نظم 4 ق3 منطق الطیر - نظم 4 ق 4 حدیقه سنایی - نظم 5 ق1 بوستان سعدی – نظم5 ق 2 غزلیات سعدی – نظم 5 ق3 حافظ 1 – نظم 5 ق 4 حافظ 2 – نظم 5 ق 5 صائب - نثر1 تاریخ بیهقی - نثر2 ق1 سیاست نامه و قابوسنامه – نثر2 ق 2 کشف الاسرار - نثر3 ق1 کلیله و دمنه1 - نثر3 ق2 کلیله و دمنه2 و4 مقاله - نثر3 ق3 گلستان سعدی - نثر4 ق1 مرصادالعباد -  قرائت عربی 1 و 2 و 3 و4 و 5 – قواعد عربی1 و 2 و 3 و 4 – زبان تخصصی1 و 2 - ادبیات معاصر نظم - ادبیات معاصر نثر - متون تفسیری - آشنایی با علوم قرآنی

دروس تخصصی

معانی و بیان 1 و 2 - مبانی عرفان و تصوف - تأثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی - تاریخ ادبیات1 و 2 و 3 - سبک‌شناسی1- نظم - سبک‌شناسی2- نثر

دروس انتخابی

غزلیات شمس - نثر 5 ق1 روزبهان و سهروردی - نثر5 ق 2 عین القضات - روش تحقیق2 - کلیات فلسفه اسلامی - مقدمات زبان‌شناسی - انقلاب اسلامی و زمین‌های ادبی آن - انواع ادبی - آشنایی با علوم اسلامی

 

ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی

اگر فردی علاقمند به ادامه تحصیل در این رشته باشد میتواند بعد از دریافت مدرک کارشناسی در آزمون سراسری کارشناسی ارشد شرکت کرده و ادامه تحصیل دهد و پس از تمام شدن درسش جذب مراکز علمی - فرهنگی کشور شود. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته   2.5 تا 3 سال در نظر گرفته شده است که طول هر نیمسال 18 هفته و هر واحد درسی به مدت 17 ساعت در یک نیمسال می باشد.

گرایش های ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی شامل ادبیات حماسی، ادبیات غنایی ادبیات عرفانی و ادبیات تعلیمی است که در بعضی از دانشگاه ها هم گرایش های جدیدی مثل ادبیات تطبیقی، ادبیات کودک و نوجوان و … اضافه شده است.

در مقطع دکتری نیز امکان ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی وجود دارد و در بعضی دانشگاه های کشور تدریس می شود. فارغ‌ التحصیلان می توانند در مراکز علمی و پژوهشی کشور فعالیت کنند یا به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ها به تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

 

فارسی

 

بازار کار، درآمد و حقوق رشته زبان و ادبیات فارسی

بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی بستگی به توانایی و قابلیت فارغ التحصیلان دارد. فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات فارسی بعد از تمام شدن درسشان هم می توانند شغل معلمی را انتخاب کنند و هم میتوانند به عنوان منتقد ادبی یا مترجم و یا در مراکز آموزشی و یا در مراکزی مثل فرمانداری، شهرداری، استانداری و بخشداری به عنوان کارشناس فرهنگی و یا به عنوان شهردار و بخشدار و … نویسنده، فعالیت در چاپ و نشر، ثبت اسناد، ویراستار، کار در کتابخانه ها، اشتغال در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و خلق آثار ادبی، مرکز تولید صدا و سیما،   گویندگی، روزنامه نگاری مشغول به کار شوند.


 

برای کار در این زمینه بعد از آموزش‌ و پرورش‌، مطبوعات‌ بهترین‌ گزینه برای‌ فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ ادبیات‌ فارسی‌ است‌. بهترین‌ گزینه برای‌ تهیه برنامه‌های‌ ادبی‌ رادیو و تلویزیون‌ و حوزه‌های‌ فرهنگی‌ وزارتخانه‌های‌ مختلف‌ کشور، فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ است. اگر افراد خلاق و پویا هم باشند می‌توانند نویسنده‌، شاعر یا منتقد شوند و در مراکز چاپ‌ و نشر کتاب‌ به‌ عنوان‌ ویراستار و ناظر ادبی‌ در روند چاپ‌ کتاب‌ نقش داشته باشند. بعضا فارغ‌التحصیلان‌ با توجه‌ به‌ ذوق‌ و سلیقه‌ اشان کارهای‌ جالبی انجام‌ می‌دهند که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ شرکت‌ در تألیف‌ فرهنگ‌های‌ مختلف‌ به‌ عنوان‌ پژوهشگر ادبی‌ و فیش‌نویس‌ علمی  و انتخابی‌ دایره المعارف‌ها اشاره‌ کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد