معرفی رشته مدیریت بیمه

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته مدیریت بیمه
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

به علت تغییرات مداومی که هر روز در روند زندگی مردم پیش میاید مردم نیاز دارند در مورد خیلی از موارد اطمینان نسبی کسب کنند و بیمه یکی از راه هایی است که مردم را در برخورداری از زندگی امن تر و راحت تر یاری میکند.  به دلیل همین اهمیت رشته ی بیمه در سطح آکادمیک دایر شده است تا انسان ها را با زوایای مختلف شیوه های نوین علمی و تجربی آشنا کند.

 

بیمه

 

رشته مدیریت بیمه از رشته‌های جدیدی است که به تازگی در کشور ما دایر شده است و بازار کار این رشته نسبتاً خوب است زیرا شرکت های بیمه به صورت دولتی خدمات را به مردم ارائه می‌کنند و در سال‌های آینده شرکت‌ها به سمت خصوصی خصوصی سازی پیش می روند افرادی که در این رشته تحصیل می کنند نمی توانند در آینده امیدوار باشند که بازار کار نسبتا خوبی دارند. این رشته به تخصص های زیادی نیاز دارد و لازم است توانایی های افراد که در این رشته تحصیل می‌کنند بالا باشد. از جمله توانایی های لازمه انعطاف پذیری و سرعت عمل آنها میباشد. همچنین این افراد باید افراد مسئولیت پذیری باشند و در صورت اشتباه در کارهایشان بتوانند به جبران خسارت های ناشی از مشکلات شان بپردازند.

 

انواع بیمه 

بیمه ها انواع متفاوتی دارند که یکی از آنها بیمه‌های اجتماعی است و دیگری بیمه های بازرگانی. بیمه های اجتماعی هدفشان حفظ نیروی انسانی و نیروی کار در جامعه است در صورتیکه بیمه های بازرگانی هدف دیگری دارند و آن جبران خسارت ها و آینده نگری هست. افراد در این رشته باید دارای خلاقیت باشند و بتوانند با توجه به نوآوری در کار فعالیت‌های اقتصادی و توسعه بدهند و باعث افزایش سرمایه و حفظ نیروی انسانی در جامعه شوند فردی که در مقطع کارشناسی در رشته مدیریت بیمه و تحصیل می شود در واقع متخصص فنی و تجاری برای شاغل شدن در شرکت‌های بیمه در خ داخل و خارج از ایران هستند و وظیفه جمع آوری و تهیه اطلاعات به روز در زمینه های اقتصادی و تجاری و تمامی زمینه‌های مربوط به بیمه را دارند و با گذراندن 8 نیمسال تحصیلی که شامل چهار سال است دوره تحصیلی را به پایان می رسانند.

 

هدف آشنایی دانشجویان با این رشته

دروسی که دانشجویان در این رشته تحصیلی باید پشت سر بگذارند شامل دروس عمومی، پایه، اصلی و اختصاصی است. دروس اصلی این رشته با هدف آشنا کردن دانشجویان با مسائلی که به صورت پایه ای در مدیریت بازرگانی وجود دارد می باشد. یعنی پژوهش های عملیاتی مدیریت تولید بیمه حمل و نقل بیمه آتش سوزی و خطرات طبیعی است که از مهمترین دروس این رشته به حساب می آید که دانشجویان بعد از اتمام تحصیل با تمامی این زمینه ها آشنا می شود و مدرک کارشناسی مدیریت بیمه خود را دریافت میکنند.

شخصی که در زمینه بیمه به کار مشغول می‌شود باید ویژگی‌های خاص خودش را داشته باشد که از عمده ترین این ویژگی‌ها می‌توان به صداقت اشاره کرد. همچنین فرد باید روابط اجتماعی قوی داشته باشد تا بتواند در این زمینه موفق باشد فردی که مدیریت بیمه را می خواند باید روانشناس خوبی باشد تا بتواند به آسانی با مردم ارتباط برقرار کند و مشکلات آنها را بشناسد و در جهت رفع آنها تلاش کنند فردی که بتواند نیاز مردم را بهتر تامین کنند در این زمینه موفق تر خواهد بود. درامد این رشته نسبت به سایر رشته ها که در این گروه قرار دارند قابل توجه تر است.

 

مزایای این رشته

تحصیل در رشته مدیریت بیمه مزایای بسیاری دارد یکی از این مزیت ها ارتباط مستقیم این رشته با سازمان ها و صنایع مختلف است. دانشجویانی که در زمینه مدیریت بیمه تحصیل کرده اند بعد از اینکه مهارت های علمی عملی لازم را در زمینه های مختلف کسب کردند می توانند رشته های مناسب را در زمینه های مختلف مانند مدیریت بیمه در دفاتر داخل و خارج از کشور به دست بیاورند. همچنین دانش‌آموختگان می‌توانند با داشتن مهارت های کافی به دایر کردن دفاتر خصوصی بپردازند.

 

بیمه

 

تعریف و هدف

دوره کارشناسی رشته مدیریت بیمه برنامه های مشخصی را برای دستیابی به اهداف این رشته دنبال می‌کند، مهمترین هدف مدیریت بیمه تربیت کادر متخصص و متعهد در زمینه بیمه است تا بتواند با صنعت و سایر بخش اقتصادی و اجتماعی کشور همکاری داشته باشد و خدمات بین را به آنها عرضه کند.

یکی دیگر از وظایفی که فارغ التحصیلان مدیریت بیمه دارند ارتقاء سطح دانش بیمه در کشور و کاهش نیازهای مردم در زمینه بیمه نسبت به سایر کشورها می باشد.

هدف از مدیریت بیمه علاوه بر رفع نیازهای بیمه ای مردم ارتقاء سطح علمی مدیریت بیمه و ایجاد امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در زمینه‌های مرتبط با رشته مدیریت بیمه می باشد.

با توجه به اینکه بیمه شامل بخش های دولتی و خصوصی می باشد و تنوع بسیار زیادی در انواع بیمه وجود دارد متخصص این رشته باید بیشتر از گذشته به کسب علم در این زمینه بپردازند تا بتوانند در زمینه های مختلف کارآمدتر باشند. بیمه بازرگانی در سه گروه اموال، اشخاص و مسئولیت طبقه بندی می شوند که در حال حاضر اموال و مسئولیت گرایش‌هایی هستند که بیشتر به آنها پرداخته می‌شود و اشخاص از توجه کمتری برخوردار هستند.

 

طول دوره و شکل نظام

مدت زمانی که برای کارشناسی مدیریت بیمه مورد نیاز است چهار نیمسال تحصیلی است که شامل 16 هفته می باشد که برای هر کدام از واحدهای درسی یک ساعت در هفته وقت نیاز است.

 

کار آموزی

کارآموزی شامل 2 واحد درسی و 32 ساعت ست که نیمسال آخر و یا بعد از اتمام دروس نظری در دوایر مختلف مؤسسات بیمه ای و زیر نظر مرکز آموزش طی میشود.

 

تعداد واحدهای درسی

تعداد کل واحدهای آموزشی در مجموع 70 واحد است:

1-    دروس عمومی شامل 10 واحد است که با برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی مطابقت دارد

2-    دروس پایه شامل 20 واحد است که با برنامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی مدیریت بیمه مطابقت دارد

3-    دروس اصلی شامل 15 واحد است که کلیات آن با برنامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی مطابقت دارد

4-    دروس اختصاصی اجباری شامل 14 واحد است که کلیات آن با برنامه مسابقه به شورای عالی برنامه‌ریزی مطابقت دارد به جز چند مورد استثنا

5-   دروس اختصاصی انتخابی شامل دو واحد است که دانشجو ها می توانند با توجه به گرایش های بیمه های اموال یا بیمه های اشخاص مورد مورد نظر خود را انتخاب کنند

 

نقش و توانایی

افرادی که از دوره کارشناسی مدیریت بیمه فارغ التحصیل می‌شوند و با توجه به اینکه مهارت های لازم را در زمینه مورد نظر کسب کردند می توانند به سمت های مورد توجه ای در سازمان های بیمه ای و مدیریت و اصناف بیمه کشور دست پیدا کنند و خدمات مختلفی را به سازمانهای ارائه در ارائه دهند. همچنین آنها می توانند با دایر کردن دفاتر نمایندگی شخصی به صورت خصوصی به کار در زمینه بیمه ادامه دهند. فارغ التحصیلان همچنین می توانند با ارائه خدمات مشاوره به قشرهای مختلف مردم در زمینه های مختلف بیمه در این زمینه به کسب و کار بپردازند.

 

بیمه

 

بازار کار، درآمد و حقوق مدیریت بیمه

با پیشرفت تمدن و تکنولوژی های جدید در گیری انسان ها با خطرات مختلف بیشتر شده و خطرهایی که شامل زندگی انسان‌ها می‌شود افزایش پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می‌توان با این خطرات مقابله کرد استفاده از بیمه است.

شرکتهای بیمه بعد از اینکه ریسک ها را شناسایی کردند هزینه مشخصی را برای افرادی که در زمینه بیمه ثبت‌نام می‌کنند در نظر می‌گیرند و طبق قراردادهای مشخص هنگام وقوع حوادث حق بیمه به آنها پرداخت می کنند تا افرادی که شامل خسارت شدند آسیب کمتری ببینند.

در هر کشوری بیمه نقش بسیار مهمی را در زندگی و ایمنی افراد را ایفا می کنند شرکت های بیمه به علت جمع آوری حق بیمه از افرادی که در آن سازمان ثبت نام کردند نقدینگی بالایی دارند و می‌توانند در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند و باعث توسعه اقتصادی کشور شود. در حال حاضر شرکت‌های بیمه زیادی در بازار بیمه ایران مشغول به کار هستند که بسیاری از آنها به صورت خصوصی به کار خود ادامه می دهند و مردم را از پوشش های مختلف بیمه بهره‌مند میکنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد