تغییرات کنکور سراسری 98

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد تغییرات کنکور سراسری 98
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

هر ساله آزمون سراسری تمامی گروه های آزمایشی بصورت هماهنگ کشوری برگزار می شود و داوطلبان تمام گروه ها به رقابت با یکدیگر می پردازند. ممکن است طبق صلاح دید سازمان آموزش و پرورش کشور هر ساله تغییراتی در منابع درسی یا نحوه امتحان ایجاد شود که کوچکترین تغییری سبب بروز پرسش های زیادی برای بسیاری از شرکت کنندگان این آزمون خواهد شد. منبعی که سازمان سنجش برای کنکور سراسری معرفی می کند کتاب های درسی چهار سال آخر دبیرستان یعنی پیش دانشگاهی و اول و دوم سوم دبیرستان را شامل می شود. همانطور که می دانید با تغییر کتاب های درسی و تغییر نظام آموزشی در سال های اخیر کنکور 98  با اعمال تغییراتی که در نظام آموزشی و کتاب های درسی و در نتیجه در منابع کنکور ایجاد شده است برگزار خواهد شد و این تغییرات برای آن دسته از داوطلبانی که درکنکور سال های گذشته نتیجه دلخواه را کسب نکرده اند و قصد شرکت در کنکور سراسری 98 را دارند می تواند سوالاتی را بوجود آورد.

 

تغییرات

 

تغییرات کتاب درسی در کنکور سراسری 98

منابعی که برای آزمون سراسری مد نظر است کتاب های درسی چهار سال آخر دبیرستان هستند که دچار یکسری تغییرات شدند. همانطور که گفتیم این تغییرات اصل متحوا را دربر نمی گیرد و در صورتی که داوطلبان کتاب های سال دوم و سوم دبیرستان را مطالعه کرده باشند به راحتی با مطالعه کتاب های سال دهم و یازدهم به تسلط خواهند رسید و متوجه تغییرات جزئی آن خواهند شد.

 

تغییرات2

 

نحوه برگزاری کنکور سراسری 98 

بعد از تمامی تغییراتی که در کتب درسی و منابع کنکور ایجاد شده اند کنکور سراسری 98 اولین کنکوری است که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برگزار می شود و این مسئله برای متقاضیانی که با کتاب های نظام قبلی فارغ التحصیل شده اند و حال داوطلب شرکت در کنکور 98 هستند این سردرگمی بوجود می آورد که آیا سوالات کنکور 98 بر مبنای کتاب های نظام جدید بوده و می بایست مجددا کتاب های نظام جدید را تهیه و مطالعه نمایند یا می توانند با مطالعه کتاب های قبلی در کنکور سراسری 98 شرکت کنند.

در اوایل دهه 80 نیز چنین تغییری در نظام آموزشی بوجود آمد و کتاب های درسی تغییر کردند و کنکور 81 نیز مانند کنکور 98 اولین کنکوری بود که براساس تغییرات بوجود آمده برگزار می شد. در آن سال سازمان سنجش آموزش کشور برای برقراری عدالت آموزشی برای متقاضیانی که با نظام آموزشی قبلی فارغ التحصیل شده بودند این امکان فراهم شد که در کنکور با سوالاتی که از کتاب های خودشان طرح شده بود شرکت کنند یعنی داوطلبان با دو دسته سوال مختلف روبرو بودند. به این شکل متقاضیان نظام آموزشی قدیم این فرصت را تا دو الی سه کنکور بعدی داشتند تا شانسشان را برای ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری بیازمایند و این روند تا سال 83 تکرار شد. حال با تعمیم این اتفاق به کنکور سراسری 98 می توان پیش بینی کرد که در کنکور 98 نیز برای متقاضیان نظام جدید و نظام قدیم دو دسته سوال مطرح خواهد شد و تمامی داوطلبان در یک آزمون همزمان شرکت می کنند با این تفاوت که سوالات مطرح شده از بخش های مشابه در دو نظام آموزشی یکسان بوده و فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید در قسمت های غیرمشابه سوالات مجزایی خواهند داشت.
بنا به مواردی که گفته شد از قسمت های مشابه دو نظام آموزشی سوالات یکسان و در قسمت های غیر مشابه سوالات مجزایی طرح خواهد شد. رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش به طور قطعی اعلام کرد که در سال 98 دو کنکور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید برگزار خواهد شد که احتمالا این طرح فقط در سال 98 اجرایی شود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد