مشاوره تحصیلی تلفنی شرایط آزمون دکتری سراسری و آزاد

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مشاوره تحصیلی تلفنی شرایط آزمون دکتری سراسری و آزاد
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

داوطلبان ثبت نام دکتری باید دارای یکسری شرایط عمومی و شرایط اختصاصی باشند. آزمون دکتری در دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه و بررسی سوابق تحصیلی انجام خواهد شد. اجرای آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور و مصاحبه علمی و بررسی سوابق تحصیلی توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد. در صورت دارا بودن شرایط لازم تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان  مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری میتوانند در این آزمون شرکت کنند.


دکتری
 

شرایط عمومی ثبت نام آزمون دکتری

1. داشتن اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان آسمانی دیگر

2. انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات البته اقلیت های دینی (ادیان رسمی) مندرج در قانون اساسی از این شرط مستثنی هستند، به شرط آنکه متجاهر به نقض احکام اسلامی نباشند.

3. تعهد و تعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران.

4. نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آنها.

5. نداشتن فساد اخلاقی.

6. مرتکب نشدن اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال.

 

دکتری

 

شرایط اختصاصی ثبت نام دکتری

1 - داشتن کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا دکتری حرفه ای یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای که مدرک مذکور مورد تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

تبصره 1 : فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گروه پزشکی متقاضی شرکت در این آزمون، قبل از اقدام به ثبت نام باید توجه داشته باشند که از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، وضعیت خود را مشخص و از نظر وزارت مذکور منعی برای ثبت نام و شرکت در آزمون و در صورت قبولی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. در غیر این صورت عواقب مترتب بر آن، به عهده شخص متقاضی خواهد بود.

تبصره 2 : با توجه به اینکه ادامه تحصیل در مقطع دکتری بصورت تمام وقت می باشد، داوطلبان شاغل در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهاد های دولتی باید قبل از ثبت نام موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل دریافت و آن را نزد خود نگه دارند.

تبصره 3 : رشته امتحانی انتخابی داوطلبان در دوره دکتری بایستی متناسب با رشته ی تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد آنها و مطابق ستون مربوط به رشته های مرتبط، جدول رشته ها و مواد امتحانی آزمون (جداول شماره 3 تا 9 دفترچه ثبت نام آزمون دکتری) باشد.

تبصره 4 : دارندگان مدارک تحصیلی معادل می بایست حائز شرایط «آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر» مصوبه جلسه 845 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که طی بخشنامه شماره 2/77633 مورخ 92/5/28 توسط معاونت آموزشی وزارت متبوع به کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ گردیده، باشند. بدیهی است آن عده از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه جلسه شماره 432 مورخ 77/9/3 شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره های معادل) در دوره های معادل پذیرفته شده اند ، در شمول این مصوبه قرار می گیرند.

تبصره 5 : بر اساس مصوبه جلسه 771 مورخ 94/8/26 شورای عالی انقلاب فرهنگی، کلیه دارندگان مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان که طی سال های 1377 تا 1381 به دوره های مذکور راه یافته اند، حسب مورد از تسهیلات مصوبه شماره 2/77633 مورخ 94/5/28 برای ادامه تحصیل در مقاطع رسمی بالاتر برخوردار می شوند.

2 - بر اساس مصوبه جلسه 368 مورخ 74/11/3 شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مدارک تحصیلی صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان، فضلا و طلاب حوزه های علمیه که بر اساس مدرک صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان دوره سطح 3 را گذرانده اند و یا تا تاریخ 97/6/31 فارغ التحصیل می شوند، منحصرا می توانند در یکی از کدرشته های امتحانی مرتبط در گروه علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی ادامه تحصیل دهند. بدیهی است این دسته از داوطلبان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط مدیریت حوزه های علمیه صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

3 - دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع دکتری تخصصی، مجاز به ثبت نام و شرکت مجدد در این آزمون نمی باشند.

4 - هیچیک از پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری (Ph.D) سال 96 حتی در صورت انصراف قطعی از تحصیل حق ثبت نام و شرکت در ازمون را ندارند.

تبصره : پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری سال 96 منحصرا برای شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، مجاز به ثبت نام در این آزمون می باشند.

5 - داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند ، لازم است معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای خود را در ردیف های مربوطه تقاضانامه درج نمایند . همچنین داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 31/6/97 فارغ التحصیل خواهند شد لازم است علاوه بر درج معدل دوره کارشناسی، میانگین نمرات واحدهای گذرانده شده در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای خود را حداکثر تا تاریخ 31/6/96 در تقاضانامه درج نموده و نسبت به تکمیل و تأیید فرم معدل مندرج در صفحه 40 این دفترچه راهنما از سوی دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای خود اقدام نموده و آن را نزد خود نگهداری نمایند ، تا در صورت قبولی به مؤسسه محل قبولی ارائه گردد .

تبصره 1 : آن دسته از دانشجویان سال آخر که حداکثر تا 96/11/30 و یا 97/6/31 در دوره کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای فارغ التحصیل می شوند، در مرحله دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری، می توانند نسبت به ویرایش و یا درج معدل فارغ التحصیلی (برای فارغ التحصیلان 96/11/30) و یا میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده (برای فاغ التحصیلان تا تاریخ 97/6/31) خود تا تاریخ 96/11/30 اقدام نمایند.

تبصره 2 : دانشجویان سال آخر و یا فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای (به جز فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پیوسته، دکترای حرفه ای دامپزشکی و دکترای پزشکی)، که معدل آنان کمتر از 14 می باشد، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند.

تذکر مهم : داوطلب باید در زمان قبول نهایی، معدل خود را با مدرک معتبر به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی محل قبولی ارائه دهد و لازم است مغایرتی بین معدل اعلام شده به این سازمان با معدل مدرک ارائه شده به محل قبولی وجود نداشته باشد. بدیهی است در صورت مغایرت معدل، قبولی فرد پذیرفته شده در هر مرحله از تحصیل که باشد، لغو و به درخواست وی ترتیب اثر داده نخواهد شد و حق هر گونه اعتراضی از داوطلب سلب می گردد.

6 - پذیرفته شدگان با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر طول مدت تحصیل دوره دکتری، در مو ع ثبت نام تعهد بسپارند تا در صورت نیاز در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می کند به خدمت اشتغال ورزند.

7 - بهره مندان از مزایای صندوق های رفاه دانشجویان چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند، می توانند با سپردن تضمین کافی (به تشخیص صندوق های رفاه دانشجویان) به صندوق های مذکور، انجام تعهد خود را  به بعد از خاتمه مقطع تحصیلی جدید موکو ل نمایند.

تبصره : چنانچه هر یک از فارغ التحصیلان پس از اشتغال و کسب درآمد نسبت به پرداخت اقساط وام خود اقدا م ننموده باشند، مشمول تسهیلات موضوع این بند نخواهند شد و لازم است قبل از ثبت نام در مقطع تحصیلی جدید با صندوق های رفاه دانشجویان تسویه حساب نمایند.

8 - استفاده از مأموریت آموزشی تابع مقررات مربوطه می باشد و شرکت و پذیرش در آزمون برای متقاضی بمنزله موافقت با مأموریت آموزشی نخواهد بود.