مصاحبه کنکور دکتری سراسری 98 - 99

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مصاحبه کنکور دکتری سراسری 98 - 99
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

بسیاری از افرادی که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت می کنند و تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارند برای ثبت نام در آزمون دکترا اضطراب خاصی دارند زیرا تصور می کنند که حتی اگر در آزمون کتبی موفق شوند ممکن است در مصاحبه حضوری آزمون دکترا نتوانند موفقیت آمیز عمل کنند و نتیجه زحمت هایی که کشیده بودند را ببینند.

 

 بعد از اینکه نتایج کنکور کتبی افراد اعلام شد و مجاز به انتخاب رشته شدند، میتوانند رشته مد نظر خودشان را در دانشگاهی که دلشان می خواهد انتخاب کنند و اگر در آنها قبول شدند و از طرف دانشگاه ها برای مصاحبه دعوت شدند وارد مرحله دوم یعنی مصاحبه دکترا و مصاحبه حضوری می‌شوند و این قضیه یعنی اینکه فقط گرفتن رتبه خوب ملاک قبولی آن ها نیست و شما باید به صورت حضوری بتوانید به داورانی که در جلسه مصاحبه حاضر می شود و از شما سوالاتی می پرسند خودتان را اثبات کنید و نظر آنها را جلب کنید تا قبولی شما حتمی شود و بتوانید در دانشگاهی که انتخاب کرده بودید ادامه تحصیل دهید.

 

 اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که این مراحل را پشت سر گذاشته اید و مصاحبه حضوری دکترا را پیش رو دارید باید بگوییم که این مصاحبه با وجود اهمیتی که دارد هیچ ترسی ندارد و شما باید یک سری نکات لازم را رعایت کنید تا بتوانید از این آزمون هم مانند آزمون کتبی موفق بیرون بیاید.

 

مصاحبه کنکور دکتری سراسری 98 - 99

 

خوشبختانه دیگر سهم هر دو مرحله آزمون به صورت مساوی است و هم مرحله کتبی 50 درصد از سهمیه را دارد و هم مصاحبه حضوری 50 درصد از نمره آزمون را در بردارد و محدودیت دعوت به مصاحبه برداشته شده است.

 

شرایط لازم جهت دعوت به مصاحبه دکتری سراسری 98

داشتن صلاحیت عمومی

نداشتن منع قانونی تحصیل از سوی سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان آقا

ثبت نام در آزمون دکتری 98

شرکت در آزمون دکتری 98

مجاز شدن به انتخاب رشته محل های دانشگاه های سراسری

تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری 98

مشاهده نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری 98 و کسب حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری 98


 

مصاحبه کنکور دکتری سراسری 98 - 99

 

سوالات متداول در مصاحبه حضوری دکتری سراسری 98

 همانطور که گفته شد در جلسه مصاحبه حضوری دکترا تعدادی از اساتید دانشگاه به عنوان داور از شما سوالاتی خواهند پرسید که معمولاً این سوال‌ها در مورد علایق شما و موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و انگیزه های شما است که در صورتی که یک دید قبلی و یک زمینه ذهنی داشته باشید خیلی کمتر دچار استرس خواهید شد و خودتان را برای پاسخ به این سوالات آماده می کنید.

 

 سوال در مورد موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

 یکی از سوالاتی که قطعاً در مصاحبه حضوری دکترا از شما پرسیده می شود سوال در مورد موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد شما است و شما باید به صورت کامل توضیحاتی در مورد پایان نامه خود بدهید و نشان دهید که تسلط کافی روی موضوعی که روی آن کار کرده اید را دارید.

 

 سوال در مورد شغل مورد علاقه

همچنین هیئت داوران در مورد شغل مورد علاقه و حرفه‌ای که دنبال آن هستید هم از شما سوال می کنند و دوست دارند که متوجه علایق شما در زمینه های مختلف کاری بشوند و شما باید این اطمینان را به داوران بدهید که به اندازه کافی میل و رغبت و پشتکار برای انجام کارهایی که آنها از شما انتظار دارند را دارید.

 

مصاحبه کنکور دکتری سراسری 98 - 99

 

 سوال در مورد انگیزه

یکی دیگر از سوالاتی که در مصاحبه از شما می پرسند انگیزه شما از ادامه تحصیل در مقطع دکترا است و اینکه چرا رشته مورد نظر را انتخاب کردید و شما باید از انگیزه خود دفاع کنید و به آنها این دید را بدهید که مورد بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل در این موقعیت هستید و قدرت تحلیل و بررسی موضوع های مختلف و انعطاف پذیری مد‌نظر را دارید و می‌توانید نتیجه گیری خوبی از مسائلی که در مورد آنها مطالعه می کنید داشته باشید.

 

 سوال در مورد مهارت های زبان

معمولا در مورد تسلط شما بر زبان انگلیسی هم از شما سوال می شود و خیلی از دانشگاه حتی مدرک زبان انگلیسی از شما میخواهند.

 

 سوال در مورد اشتغال

در نظر داشته باشید که حتما در مورد استغال به کار هم از شما سوال پرسیده می شود و چون دانشگاه از شما انتظار دارد به عنوان دانشجوی دکترا به صورت تمام وقت روی پروژه خود وقت بگذارید بهتر است که به صورت تمام وقت به شغل دیگری اشتغال نداشته باشید و یا حتی بعضی از دانشگاه ها از شما تعهد می گیرند که مشغول به کار در هیچ جای دیگری نباشید و به صورت تمام وقت در اختیار دانشگاه و اساتید باشید.

 

رزومه

بهتر است علاوه بر تمام حرف‌هایی که در مصاحبه زده می‌شود شما یک رزومه ای شامل تمام مواردی که معمولاً در رزومه های حرفه ای می آید همراه خود داشته باشید و داخل آن از مقاله های داخلی و خارجی و کتاب ها و کنفرانس هایی که شرکت کردید صحبت کنید.

 

مصاحبه کنکور دکتری سراسری 98 - 99

 

 نکات بسیار مهم برای موفقیت در مصاحبه حضوری دکتری 98

 • حضور به موقع و حتی زودتر از زمان مشخص در محل مصاحبه دکتری

 • ظاهر مناسب و پوشیدن لباس آراسته

 • داشتن اعتماد به نفس در هر شرایط تحصیلی

 • تالیف کتاب

 • نگارش مقاله

 • تدریس

 • تسلط بر پایان نامه مقطع قبلی ( کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای )

 • تسلط تقریبی به دروس تحصیلی

 • ارائه مقاله در کنفرانس های معتبر

 • متمرکز بودن روی یک زمینه تحصیلی

 • تسلط به زبان انگلیسی

 • عدم نمایش ضعف ها

 • پاسخ دادن به سوالات با آرامش کامل و بدون شتابزدگی

 • پاسخ دادن کوتاه و جامع

 • اشاره به مهارت ها و توانایی ها

 • همراه داشتن مدارک مورد نیاز

 

مصاحبه حضوری دکتری 98

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد