انتخاب رشته ریاضی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد انتخاب رشته ریاضی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

انتخاب رشته ریاضی به شرطی می تواند مسیر موفقیت شما باشد که آگاهی خود را نسبت به رشته های ارائه شده در دانشگاه های مد نظر بالا ببرید و بدانید رشته ی مورد علاقه ی شما در کدام یک از دانشگاه های ایران رتبه ی بهتری دارد و با انتخاب صحیح و آگاهانه بتوانید به اهداف بزرگتر دست یابید. دغدغه اصلی کنکوری ها این است که چه طور می شود با رتبه خود در دانشگاه مد نظر در رشته ی مورد علاقه قبول شد. شما می توانید برای انتخاب رشته ی صحیح و درست با در نظر گرفتن علاقه و استعداد فردی با مشاوران ما تماس گرفته تا شما را در انتخاب راه زندگی راهنمایی کنیم.

همانطور که میدانید کنکور ریاضی سومین گروه آزمایشی پرجمعیت در کنکور سراسری است که در خود رشته های فنی مهندسی و علوم پایه را جای داده است. با توجه به آمار قبولی در رشته های مهندسی اصلی ترین هدف داوطلبان این رشته برای شرکت در انتخاب رشته ریاضی است. در سالهای اخیر با توجه به آمارهای موجود از رشد نزولی متقاضیان این گروه آزمایشی، شانس قبولی داوطلبان در رشته های مهندسی بیشتر شده است. اما انتخاب رشته ی مناسب مستلزم آگاهی کامل شما از تمامی موارد مرتبط خواهد بود.


 

رشته ریاضی

 

کارنامه انتخاب رشته ریاضی

نتایج کنکور طی کارنامه ای برای هر داوطلب بر روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد. به این صورت که کارنامه اولیه شامل سه بخش می باشد.

در بخش اول کارنامه ریاضی اطلاعاتی نظیر مشخصات هویتی، معدل، نوع سهمیه و استان بومی داوطلب درج شده است.

بخش دوم کارنامه ریاضی اطلاعات وضعیت مجاز به انتخاب رشته قرار دارد. مجاز شدن به انتخاب رشته در دوره های روزانه، شبانه و فرهنگیان با توجه به رتبه شما در کنکور سراسری تعیین خواهد شد و برای انتخاب رشته در سایر دوره ها همه داوطلبان مجاز خواهند شد.

در بخش سوم کارنامه ریاضی اطلاعات نمره و رتبه و درصدهای کسب شده شما در کنکور سراسری درج شده است. اطلاعاتی که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند و برای تحلیل آن نیازمند آن هستید که با تعابیری همچون رتبه در سهمیه، رتبه کشوری و نمره آزمون آشنایی داشته باشید.

 

تذکرات مهم در خصوص انتخاب رشته ریاضی

داوطلبان رشته های تحصیلی که دارای شرایط خاص هستند مانند دانشگاه های تهران (دکتری پیوسته بیوتکنولوژی)، شاهد، شهید مطهری، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، علامه طباطبایی (بیمه اکو)، مذاهب اسلامی، مؤسسه غیرانتفاعی رفاه و همچنین دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی با توجه به شرایط و ضوابط اعلام شده در بخش پیوست های دفترچه ی راهنمای انتخاب رشته ریاضی که روی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور قرار دارد باید هنگام انتخاب رشته، کد رشته محل و یا کد رشته محل های مورد علاقه ی خود را در هر اولویتی که تمایل دارند (از اولویت 1 تا 150) در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج نمایند. اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های دارای شرایط خاص اواخر مرداد ماه از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام خواهد شد.

 

رشته های دارای شرایط بومی گزینی و کشوری در انتخاب رشته ریاضی

خیلی از رشته های پرطرفدار ریاضی دارای سهمیه بومی گزینی ناحیه ای، قطبی هستند. نمونه های این رشته ها مثل رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع هستند. همچنین رشته های دیگری مانند مهندسی نفت، مهندسی هوافضا، مهندسی پلیمر و مهندسی پزشکی از جمله رشته هایی هستند که گزینش آن ها در دفترچه انتخاب رشته ریاضی از نوع کشوری می باشد.

قبل از انتخاب رشته دوره های روزانه، سهمیه ی مناطق محروم، نوبت دوم یا شبانه، الکترونیکی یا مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها داوطلبان باید از نحوه ی پذیرش دانشجو در این دوره ها مطلع گردند.

طبق دفترچه انتخاب رشته ریاضی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مجری دوره های نوبت دوم یا شبانه از ارائه­ خوابگاه و یا اسکان دانشجویی، وام تحصیلی، سرویس ایاب و ذهاب و تسهیلات رفاهی به دانشجویان دوره ی نوبت دوم یا شبانه معذور می باشند. پس داوطلب هنگام انتخاب رشته باید این موارد را در نظر بگیرد.

ریاضی

ملاک های انتخاب رشته ریاضی

ملاک نهایی در گزینش داوطلبان در انتخاب رشته ریاضی، نمره ی کل اکتسابی آنان در زیرگروه مربوط  به رشته یا رشته های انتخابی و یا معدل کتبی دیپلم ملاک خواهد بود. رتبه ی  کل مندرج در کارنامه ی اولیه ی داوطلب به هیچ وجه در گزینش مؤثر نیست. برای انتخاب رشته فقط به رتبه های خود در زیرگروه ها توجه کنید و سعی کنید برای انتخاب رشته از مشاور مجرب کمک بگیرید.

 

توصیه های مهم در انتخاب رشته ریاضی برای داوطلبان کنکور سراسری

از مهم ترین عواملی که در انتخاب رشته دخیل است میتوان به خانواده، محیط آموزشی، افراد تأثیر گذار در زندگی فرد، گروه های همسالان و رسانه ها، محیط دانشگاهی و جایگاه اجتماعی می باشد. همچنین هدف، انگیزه، علاقه، ارزش ها، شناخت، توان و استعداد علمی، ویژگی های شخصیتی و تجربیات نیز بر روی انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همواره توصیه می شود جهت انتخاب رشته صحیح و آگاهانه از نظرات افرادی استفاده کنید که دارای اطلاعات کافی باشند و به آن ها اطمینان و اعتماد دارید و از منابعی که جهت بالا بردن آگاهی شما در این زمینه توسط سازمان سنجش و آموزش کشور و سایت آی مشاوره منتشر گردیده، بهره برداری نمایید .

همچنین سعی کنید محدودیت ها و شرایط خاص خود را در نظر داشته، تصویر روشنی از عوامل تاثیرگذار داشته باشید و پس از انجام مشورت های لازم، جمع بندی و بر اساس نتایج به دست آورده، تصمیم گیری کنید و انتخاب رشته خود را به دور از عجله و نا آگاهی نهایی کنید.

 

فرایند انتخاب رشته ریاضی

بعد از اعلام سازمان سنجش مبنی بر قرار گرفتن کارنامه ی اولیه آزمون سراسری به سایت رفته و آن را دریافت کنید و به مندرجات آن دقیقاً توجه نمائید. دفترچه راهنمای انتخاب رشته ریاضی آزمون سراسری را می توانید از سایت اینترنتی سازمان سنجش و آموزش کشور دریافت کنید، سپس کدرشته های انتخابی مورد نظر خود را از دفترچه انتخاب رشته ریاضی استخراج و در فرم پیش نویس درج کنید.

قبل از تکمیل فرم انتخاب رشته ریاضی، اطلاعات شناسنامه ای و آزمونی خود را در مرحله ی بعد کنترل کرده و مواردی که نیاز به تأیید شما دارد را بر حسب مورد، تأیید نمائید. نسبت به وارد کردن کدرشته های انتخابی خود از روی فرم پیش نویس در فرم انتخاب رشته ریاضی اینترنتی به صورت دقیق اقدام کنید. زیرا موارد زیادی پیش آمده که یک اشتباه کوچک آینده فرد را تحت تاثیر قرار داده است.

در آخرین مرحله انتخاب رشته ریاضی رسید انتخاب رشته ی 15 رقمی به همراه کد رشته محل های انتخابی به شما نمایش داده می شود، تأکید می شود حتماً فرم انتخاب رشته ی تکمیل شده ی خود را چاپ کرده و تا اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری به صورت محرمانه نزد خود نگه دارید.


 

ریاضی

 

تذکرات مهم برای انتخاب رشته ریاضی

هنگام انتخاب رشته باید به الویت ها، مقطع تحصیلی رشته ها، دانشگاه محل رشته ها، شهرهای محل دانشگاه ها و دوره های تحصیلی رشته ها دقت کافی داشته باشید. در نظر داشته باشید که باید فرایند انتخاب رشته را تا دریافت رسید انتخاب رشته ی 15 رقمی ادامه دهید و در پایان از فرم انتخاب رشته ی  تکمیل شده ی خود، یک نسخه چاپ کنید.

در صورتی که مایل به شرکت و تحصیل در دانشگاه آزاد هستید باید پس از اعلام نتیجه ی اولیه آزمون سراسری و دریافت کارنامه ی نتایج اولیه، برای انتخاب رشته ریاضی با کد دسترسی مندرج در کارنامه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد مراجعه کنید و نسبت به انتخاب رشته ی مجزا، در سایت مزبور اقدام نمایند. همچنین داوطلبان عزیز می توانند بر روی قسمت کنکور دانشگاه آزاد در سایت آی مشاوره کلیک کرده و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایند و یا سوالات خود را از مشاوران آی مشاوره بپرسید تا بتوانند راهنمایی های لازم را در این زمینه به آن ها ارائه دهند.

 

 عامل مهم در انتخاب رشته ی صحیح

1- علاقه افراد می تواند در انتخاب صحیح رشته ی مورد نظر و کسب موفقیت در رشته ی دانشگاهی و بازار کار نقش مهمی را ایفا کند علاقه به کار و رشته ی دانشگاهی باعث پیشرفت روز افزون می شود.

2- آگاهی کافی و شناخت رشته ی مورد نظر و آگاهی کامل از بازار کار آن رشته در رسیدن به در آمد خوب بسیار مؤثر است کسب کردن اطلاعات لازم در رشته ی مورد نظر در انتخاب رشته ی شما بسیار مهم است.

3- توجه به سهمیه دانشگاه در انتخاب رشته، علاوه بر علاقه و شناخت بسیار مهم است.

 

سهمیه مناطق رشته ریاضی

به منظور برقراری عدالت سهمیه مناطق برای اکثریت داوطلبان اعمال می شود که بر مبنای امکانات آموزشی و شرایط تحصیل دسته بندی شده اند و شامل 3 بخش است :

1) منطقه یک

 2) منطقه دو

 3) منطقه سه

اکثر کسانی که از شرایط خاص مانند سهمیه جانبازی و ایثارگری در انتخاب رشته ندارند از سهمیه مناطق بهرمند می شوند که شامل یکی از مناطق 1.2.3می شوند.

 

ریاضی

 

دفترچه انتخاب رشته ریاضی

در دفترچه انتخاب رشته کد رشته ها و ظرفیت رشته ها و لیست رشته های دانشگاه های مختلف ذکر شده که در مورد شرایط عمومی و خصوصی دانشگاه ها توضیح داده در آخر دفترچه انتخاب رشته فرم انتخاب رشته قرار دارد. حتما و حتما برای انتخاب رشته به نکات زیر توجه کنید:

1- رشته های موجود در دانشگاه ها را به دقت مطالعه کنید.

2- با توجه به کارنامه مجاز و یا غیر مجاز بودن شما قید شده که می توانید با توجه به آن رشته ها را برسی کنید.

3- در زمانی که در چند گروه آزمایشی شرکت کرده باشید در کارنامه همه ی اطلاعات اعم از نمرات خام، رتبه ها، وظعیت مجاز بودن به صورت جدا گانه در هر گروه ثبت شده است.

4- باید ظرفیت و شرایط هر دانشگاه را به طور دقیق مطالعه کنید.

5- به پذیرش دانشگاه به صورت (شبانه ، روزانه) و (بومی،غیر بومی)دقت کنید.

6- نکته مهم و قابل توجه بررسی دقیق ضرایب کسب کرده در هر درس است که باید نسبت به آن اقدام کنید.

 

اهمیت انتخاب مشاور برای انتخاب رشته ریاضی

دانش آموزان پس از چندین ماه و گاها چند سال مطالعه کتاب های آموزشی، شرکت در کلاس ها و پرداخت هزینه های سنگین کلاس های کنکور سعی و تلاش بی وقفه برای ورود به دانشگاهی معتبر و رشته ی مناسب را دارند از این رو انتخاب رشته به صورت اینترنتی است و کار سختی نیست اما نحوه ی انتخاب رشته شما در مقایسه با افرادی که شغلشان این است و از تمامی شرایط کنکور مطلع هستند و بیش از هزاران انتخاب رشته ریاضی موفق در کارنامه خود دارند و تضمین قبولی را به شما می دهند به هیچ عنوان یکسان نخواهد بود. شما می توانید با استفاده از تجربیات مشاوران مرکز آی مشاوره در کمترین زمان، بیشترین استفاده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد