اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

یکی از حساس ترین و مهمترین مراحل کنکور کارشناسی ارشد انتخاب رشته است که لازم است بیشترین دقت در این رابطه صورت بگیرد. این دقت وقتی در نهایت خود خواهد بود که داوطلبان اشتباهات رایج در انتخاب رشته را بشناسند و از انجام آنها خودداری کنند.

به همین منظور در این مطلب اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 را برای شما شرح می دهیم و شما می توانید در کنار مطالعه آنها با مشورت با مشاوران زبده بهترین انتخاب رشته را داشته باشید و آنها را با اولویت بندی دلخواه خود در لیست انتخاب رشته قرار دهید. امسال هم مانند روال هر سال متقاضیان زیادی در کنکور کارشناسی ارشد 1401 شرکت می‌کنند و با شرکت در جلسه آزمون با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بعد از اینکه نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1401 اعلام شد وضعیت علمی داوطلبان مشخص شده و رتبه ها و تراز علمی آنها اعلام می‌شود و آنها می‌توانند در صورت مجاز بودن، انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 را انجام دهند.

برای اینکه انتخاب رشته به درستی انجام شود باید کارنامه اولیه تحلیل درستی داشته باشد و این موضوع نقش مهمی در اولویت بندی ها دارد و هر اشتباه کوچکی در این مرحله می تواند مسیر سرنوشت شما را تغییر دهد. ولی با این وجود که همیشه روی اهمیت این موضوع تاکید می شود هنوز هم اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دیده می شود و علت اصلی آن بی‌دقتی‌، مشاوره اشتباه و عدم آگاهی از این موارد است که در این مطلب سعی داریم تا حد زیادی این اشتباهات را کاهش دهیم.

 

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 بعد از اینکه نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1401 اعلام شد، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شناخته شده اند می توانند کد رشته های خود را با توجه به تراز و مجاز بودن برای نوبت های روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس خودگردان اولویت بندی کرده و در لیست انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش قرار دهند.

 قبل از هر چیز این فرد باید نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 را بداند و مواردی که در این مرحله تاثیر گذار هست را بشناسد.

 علاقه یکی از مهمترین اصول در اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 می باشد. در کنار آن عوامل مهم دیگری از جمله هزینه، کیفیت دانشگاه و مسیر هم اهمیت زیادی دارد و باید در هر کدام از این زمینه اطلاعات کافی را کسب کنید که اشتباهی انجام ندهید و تاثیر بدی در سرنوشت خود نداشته باشید.

درجه اهمیت هر کدام از این پارامترها برای افراد مختلف متفاوت است. مثلا بعضی از افراد می‌توانند شانس قبولی در دو رشته محل مختلف داشته باشند که کیفیت یکسانی دارد ولی محل این دانشگاه ها از جای سکونت آنها متفاوت است و آنها محله نزدیکتر را می‌خواهند. یا ممکن است امکان قبولی در دوره غیر روزانه را داشته باشند و در رشته دیگری که دور تر است شانس قبولی در دوره روزانه داشته باشند و اینجا مقدار هزینه و دوری از خانواده و غیره برای آنها تعیین کننده خواهد بود.

 

 پس بهتر است قبل از هر چیز اولویت خود را بشناسید و اگر مسیر دانشگاه برای شما اهمیت بیشتری دارد و بودجه لازم برای پرداخت شهریه کارشناسی ارشد 1401 را دارید می توانید دانشگاه نزدیک تر را انتخاب کنید. البته این فقط یک مثال است و برای این مطرح می‌شود که شما بدانید اولویت‌های خود را بشناسید و کنار هم قرار دهید و در نهایت تصمیم گیری کنید. اگر تحصیل رایگان برای شما در اولویت قرار دارد می توانید در شهر دور تر هم تحصیل کنید.

یکی از مواردی که جزو اشتباهات رایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 می باشد این است که داوطلبان تحلیل اشتباه از رتبه و تراز خود داشته باشند. گاهی اوقات با جمع شدن ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها و محاسبه فاصله رتبه خود با عددی که به دست می‌آید از انتخاب یک رشته منصرف می‌شوند و انتخاب‌های بی دقتی انجام می دهند، در صورتی که شاید شانس قبولی در رشته دلخواه را داشته باشند و فقط محاسبات آنها اشتباه باشد.

با مقایسه رتبه داوطلبان آخرین رتبه مجاز در سهمیه، امکان تخمین شانس قبولی در گرایش های مختلف وجود دارد، اما این نتیجه همیشه تعیین کننده برای انتخاب رشته نیست چون ممکن است دلایل مختلفی مثل انتخاب رشته داوطلبان دیگر، ظرفیت رشته و گرایش مورد نظر این شرایط را تغییر دهد و تحت شرایطی آنها در محدوده رتبه قبولی قرار نداشته باشد پس بهتر است همه داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 هستند شانس قبولی خود برای رشته‌های دلخواهشان را امتحان کنند.

 

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 

داوطلبان با توجه به وضعیت مجاز بودن خود در دوره‌های روزانه و غیر روزانه رشته محل‌های انتخابی خود را از لیست رشته های کارشناسی ارشد 1401 که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 قرارداد استخراج می کنند و اگر با دوره‌های مختلف دانشگاه سراسری آشنایی نداشته باشند ممکن است دچار سردرگمی شوند و اشتباهات زیادی انجام دهند.

به این افراد پیشنهاد می کنیم که قسمت پیوست دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 که شامل شرایط، ضوابط و امکانات دوره های مختلف هستند را به خوبی مطالعه کنند.

در کل متقاضیان باید بدانند که دوره روزانه امکان تحصیل رایگان برای داوطلبان را فراهم می‌کند اما بقیه دوره ها همه مستلزم پرداخت شهریه می باشد که مقدار آن با یکدیگر متفاوت است. یکی از اشتباهات رایج همین موضوع است پس بهتر است اولویت بندی آنها با توجه به دوره انتخابی و ویژگی های آن باشد.

یکی دیگر از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 آگاهی نداشتن از شرایط محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال بعد است. با توجه به اعلام سازمان سنجش داوطلبانی که در زمان اعلام نتایج کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های روزانه پذیرفته شوند اما به علت دوری راه، عدم علاقه و منصرف شدن در دانشگاه ثبت نام نکنند یا بخواهند انصراف بدهند از آزمون سال بعدی نیز محروم خواهند بود.

 

کارشناسی ارشد 1401

 

داوطلبان باید این شرایط را در نظر بگیرند و بعد انتخاب رشته خود را با دقت انجام دهند امکان لغو محرومیت این دسته از داوطلبان با ارسال درخواست به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش وجود دارد، اما اگر شما آگاهی کافی داشته باشید نیازی نیست که به دنبال راه چاره باشید و از انجام مشکل خودداری می کنید.

 بعضی از داوطلبان به امید اینکه بتوانند از دانشگاه محل قبولی خود انتقالی بگیرند و به شهر نزدیکتر یا شهر محل سکونت خود انتقالی بگیرند آن را انتخاب می‌ کنند.

توجه داشته باشید که نقل و انتقال در مقطع کارشناسی ارشد کاملا ممنوع است مگر اینکه شرایط بسیار خاص و ویژه‌ای داشته باشید.

با توجه به اینکه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1401 اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور انجام می‌شود لازم است با نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته آشنایی داشته باشید و برای اینکه این اشتباهات را انجام ندهید، قبل از اینکه به سایت انتخاب رشته مراجعه کنید رشته های خود را باید با اولویت علاقه در یک برگه یادداشت کنید و بعد از اینکه از چینش اطمینان حاصل کردید، وارد سایت شوید و آنها را داخل فرم مربوطه وارد کنید تا با کمترین خطا انجام شود.

 

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 بعد از اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد 1401 سازمان سنجش قابلیتی را برای درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد که با توجه به آن امکان تغییر دوره قبولی، مجوز شرکت در آزمون سال بعد و بررسی اولویت های بعدی وجود دارد. اما چون پروسه زمانبر هست و امکان درخواست تعداد زیادی دارند ممکن است توسط سازمان سنجش تایید نشود.

پس به داوطلبان پیشنهاد میکنیم که بیشترین دقت در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 داشته باشند که نیازی به این موارد نباشد و برای اطمینان از این کار با مشاوره باتجربه مشورت کنند.

 

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد