انتخاب رشته انسانی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد انتخاب رشته انسانی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان رشته انسانی، انتخاب رشته و قبول شدن در یکی از رشته های روانشناسی، حقوق حسابداری از اولویت دانشجویان این رشته می باشد. انتخاب رشته ی انسانی در میان دانشجویان سال به سال کاهش می یابد و این موضوع به دلیل معرفی نشدن درست این مجموعه و پتانسیل های آن است.

انتخاب رشته انسانی نیز می تواند مسیر موفقیت شما باشد فقط باید آگاهی خود را نسبت به رشته های ارائه شده در دانشگاه های مد نظر بالا ببرید و بدانید رشته ی مورد علاقه ی شما در کدام یک از دانشگاه های ایران رتبه ی بهتری دارد  و با انتخاب صحیح و آگاهانه بتوانید به اهداف بزرگتر دست یابید دغدغه اصلی کنکوری ها این است که چه طور می شود با رتبه خود در دانشگاه مد نظر در رشته ی مورد علاقه قبول شد در ادامه اطالاعاتی در مورد نحوه ی انتخاب رشته انسانی و انتخاب دانشگاه مطالبی را شرح داده ایم تا بتوانیم به پرسش های شما پاسخ دهیم و در انتخابی درست با در نظر گرفتن استعداد هر شخص در رشته ی مورد علاقه مؤثر واقع شویم اگر در انتخاب رشته انسانی رشته ی مورد علاقه خودرا انتخاب نکرده اید و در شناسایی استعداد خود تردید دارید شما میتوانید برای انتخاب رشته ی صحیح و درست با در نظر گرفتن علاقه و استعداد فردی با مرکز آی مشاوره تماس گرفته تا با مشاوران و کارشناسان برتر کشور شما را در انتخاب راه زندگی راهنمایی کنیم.

داوطلبانی که در رشته انسانی در کنکور سراسری شرکت کرده اند می توانند پس از اعلام نتایج اولیه از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور و با توجه به نمره و تراز درج شده در کارنامه خود در صورت مجاز شدن برای مرحله انتخاب رشته انسانی اقدام کنند. همواره داوطلبان عزیز می توانند با کمک مشاوران برتر آی مشاوره راهنمایی لازم را جهت انتخاب رشته انسانی دریافت کرده تا انتخاب درستی را برای خود رقم بزنند. 

علوم انسانی

 

بومی گزینی در انتخاب رشته انسانی

همیشه در کنار رشته های کشوری رشته های دیگری در انتخاب رشته انسانی دیده می شوند که دارای سهمیه بومی گزینی هستند که معمولا رشته های پرطرفدار در انتخاب رشته انسانی مانند روانشناسی، مدیریت، حقوق و حسابداری در مجموعه رشته های دارای سهمیه بومی گزینی قرار می گیرند. که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشته های آموزش تاریخ و جغرافیا، زبان و ادبیات فارسی و عربی، اقتصاد، تاریخ و جغرافیا، روانشناسی، حقوق، جهانگردی، حسابداری، علوم سیاسی، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی و صنعتی، مشاوره و بسیاری از رشته های مقطع کاردانی.

 

نکات مهم در مورد انتخاب رشته انسانی

داوطلبانی که تمایل به تحصیل در رشته های تحصیلی دارای شرایط خاص را دارند مانند رشته انسانی در دانشگاه های شاهد، شهید مطهری، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، علامه طباطبایی بیمه اکو، علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری، مذاهب اسلامی، مؤسسه غیرانتفاعی رفاه و همچنین دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی با توجه به شرایط و ضوابط اعلام شده در بخش پیوست های دفترچه راهنمای انتخاب رشته انسانی که در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور قرار دارد، لازم است در هنگام انتخاب رشته انسانی، کد رشته محل و یا کد رشته محل های مورد علاقه ی خود را در هر اولویتی که تمایل دارند از اولویت 1 تا 150  در فرم انتخاب رشته انسانی که بصورت اینترنتی است درج نمایند. علاوه بر این اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های دارای شرایط خاص اواخر مرداد ماه هر سال  از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام خواهد شد.

همچنین رشته های تحصیلی فقه و حقوق حنفی و فقه و حقوق شافعی مخصوص داوطلبان اهل سنت می باشد که لازم است داوطلبان در هنگام انتخاب رشته انسانی به این موضوع توجه نمایند، بدیهی است کلیه مشکلات قبولی داوطلبان غیر اهل سنت به عهده خود پذیرفته شده می باشد.

 

توجه به دوره های شهریه پرداز در انتخاب رشته انسانی

قبل از انتخاب رشته دوره های روزانه، سهمیه ی مناطق محروم، نوبت دوم یا شبانه، الکترونیکی یا مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها داوطلبان باید از نحوه ی پذیرش دانشجو در این دوره ها مطلع گردند.

طبق دفترچه انتخاب رشته انسانی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مجری دوره های نوبت دوم یا شبانه از ارائه­ خوابگاه و یا اسکان دانشجویی، وام تحصیلی، سرویس ایاب و ذهاب و تسهیلات رفاهی به دانشجویان دوره ی نوبت دوم یا شبانه معذور می باشند. پس داوطلب هنگام انتخاب رشته باید این موارد را در نظر بگیرد.

 

انسانی

 

ملاک های قابل توجه در انتخاب رشته انسانی

ملاک نهایی در گزینش داوطلبان در انتخاب رشته انسانی، نمره ی کل اکتسابی آنان در زیرگروه مربوط  به رشته یا رشته های انتخابی و یا معدل کتبی دیپلم ملاک خواهد بود. رتبه ی  کل مندرج در کارنامه ی اولیه ی داوطلب به هیچ وجه در گزینش مؤثر نیست. برای انتخاب رشته فقط به رتبه های خود در زیرگروه ها توجه کنید و سعی کنید برای انتخاب رشته از مشاور مجرب کمک بگیرید.

 

عوامل تاثیر گذار در انتخاب رشته انسانی

از مهم ترین عواملی که در انتخاب رشته دخیل است میتوان به خانواده، محیط آموزشی، افراد تأثیر گذار در زندگی فرد، گروه های همسالان و رسانه ها، محیط دانشگاهی و جایگاه اجتماعی می باشد. همچنین هدف، انگیزه، علاقه، ارزش ها، شناخت، توان و استعداد علمی، ویژگی های شخصیتی و تجربیات نیز بر روی انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همواره توصیه می شود جهت انتخاب رشته صحیح و آگاهانه از نظرات افرادی استفاده کنید که دارای اطلاعات کافی باشند و به آن ها اطمینان و اعتماد دارید و از منابعی که جهت بالا بردن آگاهی شما در این زمینه توسط سازمان سنجش و آموزش کشور و سایت آی مشاوره منتشر گردیده، بهره برداری نمایید.

همچنین سعی کنید محدودیت ها و شرایط خاص خود را در نظر داشته، تصویر روشنی از عوامل تاثیرگذار داشته باشید و پس از انجام مشورت های لازم، جمع بندی و بر اساس نتایج به دست آورده، تصمیم گیری کنید و انتخاب رشته خود را به دور از عجله و نا آگاهی نهایی کنید.

 

فرایند انتخاب رشته انسانی

بعد از اعلام سازمان سنجش مبنی بر قرار گرفتن کارنامه ی اولیه آزمون سراسری به سایت رفته و آن را دریافت کنید و به مندرجات آن دقیقاً توجه نمائید. دفترچه راهنمای انتخاب رشته انسانی آزمون سراسری را می توانید از سایت اینترنتی سازمان سنجش و آموزش کشور دریافت کنید، سپس کدرشته های انتخابی مورد نظر خود را از دفترچه انتخاب رشته انسانی استخراج و در فرم پیش نویس درج کنید.

قبل از تکمیل فرم انتخاب رشته انسانی، اطلاعات شناسنامه ای و آزمونی خود را در مرحله ی بعد کنترل کرده و مواردی که نیاز به تأیید شما دارد را بر حسب مورد، تأیید نمائید. نسبت به وارد کردن کد رشته های انتخابی خود از روی فرم پیش نویس در فرم انتخاب رشته انسانی اینترنتی به صورت دقیق اقدام کنید. زیرا موارد زیادی پیش آمده که یک اشتباه کوچک آینده فرد را تحت تاثیر قرار داده است.

در آخرین مرحله انتخاب رشته انسانی رسید انتخاب رشته ی 15 رقمی به همراه کد رشته محل های انتخابی به شما نمایش داده می شود، تأکید می شود حتماً فرم انتخاب رشته ی تکمیل شده ی خود را چاپ کرده و تا اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری به صورت محرمانه نزد خود نگه دارید.

 

انسانی

 

تذکرات مهم در انتخاب رشته انسانی

هنگام انتخاب رشته باید به الویت ها، مقطع تحصیلی رشته ها، دانشگاه محل رشته ها، شهرهای محل دانشگاه ها و دوره های تحصیلی رشته ها دقت کافی داشته باشید. در نظر داشته باشید که باید فرایند انتخاب رشته را تا دریافت رسید انتخاب رشته ی 15 رقمی ادامه دهید و در پایان از فرم انتخاب رشته ی  تکمیل شده ی خود، یک نسخه چاپ کنید.

در صورتی که مایل به شرکت و تحصیل در دانشگاه آزاد هستید باید پس از اعلام نتیجه ی اولیه آزمون سراسری و دریافت کارنامه ی نتایج اولیه، برای انتخاب رشته انسانی با کد دسترسی مندرج در کارنامه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد مراجعه کنید و نسبت به انتخاب رشته ی مجزا، در سایت مزبور اقدام نمایند. همچنین داوطلبان عزیز می توانند بر روی قسمت کنکور دانشگاه آزاد در سایت آی مشاوره کلیک کرده و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایند و یا سوالات خود را از مشاوران آی مشاوره پرسیده تا تیم مشاوره ای ما بتوانند راهنمایی های لازم را در این زمینه به آن ها ارائه دهند.

 

عامل مهم در انتخاب رشته ی صحیح

1- علاقه افراد می تواند در انتخاب صحیح رشته ی مورد نظر و کسب موفقیت در رشته ی دانشگاهی و بازار کار نقش مهمی را ایفا کند علاقه به کار و رشته ی دانشگاهی باعث پیشرفت روز افزون می شود.

2- آگاهی کافی و شناخت رشته ی مورد نظر و آگاهی کامل از بازار کار آن رشته در رسیدن به در آمد خوب بسیار مؤثر است کسب کردن اطلاعات لازم در رشته ی مورد نظر در انتخاب رشته ی شما بسیار مهم است.

3- توجه به سهمیه دانشگاه در انتخاب رشته، علاوه بر علاقه و شناخت بسیار مهم است.

 

سهمیه مناطق رشته انسانی

به منظور برقراری عدالت سهمیه مناطق برای اکثریت داوطلبان اعمال می شود که بر مبنای امکانات آموزشی و شرایط تحصیل دسته بندی شده اند و شامل 3 بخش است :

1) منطقه یک

2) منطقه دو

3) منطقه سه

اکثر کسانی که از شرایط خاص مانند سهمیه جانبازی و ایثارگری در انتخاب رشته ندارند از سهمیه مناطق بهرمند می شوند که شامل یکی از مناطق 1.2.3می شوند.

 

انسانی

 

دفترچه انتخاب رشته انسانی

در دفترچه انتخاب رشته کد رشته ها و ظرفیت رشته ها و لیست رشته های دانشگاه های مختلف ذکر شده که در مورد شرایط عمومی و خصوصی دانشگاه ها توضیح داده در آخر دفترچه انتخاب رشته فرم انتخاب رشته قرار دارد. حتما و حتما برای انتخاب رشته به نکات زیر توجه کنید:

1- با توجه به کارنامه مجاز و یا غیر مجاز بودن شما قید شده که می توانید با توجه به آن رشته ها را برسی کنید.

2- در زمانی که در چند گروه آزمایشی شرکت کرده باشید در کارنامه همه ی اطلاعات اعم از نمرات خام، رتبه ها، وضعیت مجاز بودن به صورت جدا گانه در هر گروه ثبت شده است.

3- باید ظرفیت و شرایط هر دانشگاه را به طور دقیق مطالعه کنید.

4- به پذیرش دانشگاه به صورت (شبانه ، روزانه) و (بومی، غیر بومی)دقت کنید.

5- نکته مهم و قابل توجه برسی دقیق ضرایب کسب کرده در هر درس است که باید نسبت به آن اقدام کنید.

6- به دقت رشته ها را برسی کنید و هر کدام را در اولویت خود قرار دهید به این صورت که 3 تقسیم بندی کرده و رشته هایی که  در آن ضریب بالایی را کسب کرده اید در گروه 1 و آن دسته رشته هایی که متوسط هستن گروه 2 و آن رشته هایی که نسبت به قبولی در آن رشته نسبتا نا امید هستید گروه 3 قرار دهید و این ها را اولویت بندی کنید.

7- رشته های موجود در دانشگاه ها را به دقت مطالعه کنید.

 

اهمیت انتخاب مشاور برای انتخاب رشته انسانی

دانش آموزان پس از چندین ماه و گاها چند سال مطالعه کتاب های آموزشی، شرکت در کلاس ها و پرداخت هزینه های سنگین کلاس های کنکور سعی و تلاش بی وقفه برای ورود به دانشگاهی معتبر و رشته ی مناسب را دارند از این رو انتخاب رشته به صورت اینترنتی است و کار سختی نیست اما نحوه ی انتخاب رشته شما در مقایسه با افرادی که شغلشان این است و از تمامی شرایط کنکور مطلع هستند و بیش از هزاران انتخاب رشته انسانی موفق در کارنامه خود دارند و تضمین قبولی را به شما می دهند به هیچ عنوان یکسان نخواهد بود. شما می توانید با استفاده از تجربیات مشاوران مرکز آی مشاوره در کمترین زمان، بیشترین استفاده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد