انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

بعد از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 نتایج اولیه داوطلبان روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و در صورتی که آنها توانسته باشند رتبه قبولی مورد نیاز را کسب کرده باشند می توانند وارد مرحله انتخاب رشته شوند. این مرحله بسیار حساس است و انتخاب رشته ای که آن ها انجام می‌ دهند می‌تواند تاثیر خیلی زیادی در آینده شغلی و تحصیلی آنها داشته باشد.

موارد زیادی بوده است که حتی با کسب نمره های خیلی خوب و رتبه خیلی خوب در کنکور نتوانستند مسیر درستی را برای آینده خود انتخاب کنند زیرا انتخاب رشته درستی انجام ندادند و دلیل این انتخاب رشته نادرست نداشتن آگاهی کافی در مورد رشته ها و سایر مواردی است که مربوط به انتخاب رشته می باشد.

به دلیل اهمیت بسیار زیاد این انتخاب رشته در زندگی تحصیلی و شغلی افراد سعی کردیم در این مقاله در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری کارشناسی ارشد 1401 صحبت کنیم تا با آگاهی بیشتری تصمیم گیری کنید.

 

کسانی که در کنکور کارشناسی ارشد سال 1401 شرکت کرده باشند باید آگاه باشند که انتخاب رشته آنها از طریق سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می شود.

 

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 98 - 99

 

آن دسته از داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 1401 مجاز به انتخاب رشته های ارشد دانشگاه سراسری روزانه و شبانه و بقیه موارد هستند، باید در زمانی که مشخص می شود برای تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنند و با دقت هر چه تمام تر بر اساس اولویت بندی انتخاب رشته خود را انجام دهند.

 یکی از مهمترین مراحل، انتخاب رشته است که از خود کنکور هم مهم تر است و در واقع جزو مهم‌ ترین مراحل پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است و بهتر است نهایت دقت و آگاهی را برای انجام این فرآیند داشته باشند. داوطلبانی که مجاز می شوند می توانند وضعیت علمی خود را با تحلیل کارنامه کارشناسی ارشد بررسی نموده و بعد انتخاب رشته کنند.

معمولا افرادی که مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه سراسری روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان هستند باید کد رشته محل ها را با توجه به اولویت‌های خود و با اهدافی که دارند انتخاب کنند و به ترتیب در لیست انتخاب رشته بچینند.

 

 زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

 همه کسانی که داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی و آزاد باشند به صورت هماهنگ در تاریخ مشخصی در کنکور کارشناسی ارشد شرکت می کنند و باید در روزی که برای آنها مشخص شده است ثبت نامشان را انجام دهند که بتوانند در روز آزمون در آن شرکت کنند و مجاز به انتخاب رشته شوند که به آنها توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب رشته به صورت کامل و دقیق و مو به مو دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401 را مطالعه کنند تا بتوانند کدرشته محل‌های مورد نظر خودشان را به صورت درست و اصولی انتخاب کنند و بر اساس اولویت ها در لیست انتخاب رشته خود وارد کنند.

بعد از اینکه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 1401 را دریافت کردید تراز دروس امتحانی و وضعیت مجاز بودن مشخص می‌شود و اگر حد نصاب علمی کافی را داشته باشید می توانید با اولویت بندی رشته های مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

در سال 1400 به علت شیوع بیماری کرونا کنکور کارشناسی ارشد به تعویق افتاد و زمان انتخاب رشته نیز تغییر کرد و به تعویق افتاد و اوایل شهریور ماه انجام شد. اما امسال به علت کنترل شرایط همه گیری بر طبق روال سال‌های قبل می باشد که زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401در همین مطلب به روز خواهد شد.

داوطلبان باید در زمان مشخص شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و با دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 می‌ توانند نهایتا کد رشته محل ها را انتخاب کنند.

 

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 98 - 99

 

 مزایای مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 پیش تر گفتیم بهتر است قبل از اینکه انتخاب رشته را انجام دهید به صورت دقیق و مو به مو دفترچه راهنمای انتخاب رشته را مطالعه کنید تا بتوانید از همه کد رشته محل‌ها، سهمیه ها و ظرفیت‌هایی که در دانشگاه‌های مختلف وجود دارد اطلاعات کسب کنید تا بتوانید با در نظر گرفتن تمام این موارد انتخاب رشته خودتان را انجام دهید زیرا هر ساله قوانین جدیدی تصویب می‌شود که شما تنها با اطلاع کامل از آنها می توانید انتخاب آگاهانه داشته باشید.

 

 ممکن است شما بر اساس تصورات ذهنی خودتان از سال های گذشته روی دانشگاه و رشته ای حساب باز کنید و آن را مد نظر قرار دهید ولی با مطالعه دفترچه متوجه شوید که دیگر ظرفیتی برای پذیرش شما ندارد و یا شرایط پذیرش دانشجو توسط دانشگاه مد نظر شما تغییر کرده و شما با دانستن آن یعنی با دانستن به‌موقع آنها می توانید در جهت فراهم کردن شرایط قدم بردارید و اگر اطلاعات کافی نداشته باشید نمی توانید به موقع اقدام کنید و ممکن است حتی مسیر زندگی شما عوض شود.

همجنین با نگاه دقیق به رشته ها می توانید از سوختن انتخاب های خود جلوگیری کنید. زیرا مواردی پیش آمده که افراد بدون توجه به ظرفیت تعریف شده برای جنسیت خاصی، آن را انتخاب کردند و انتخاب خود را سوزانده اند و جایی برای انتخاب های معقول نداشتند که قبولی آن ها را تضمین کند.

 

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 98 - 99

 

 اولویت بندی های کد رشته محل‌های انتخابی

 انتخاب رشته به خودی خود کار بسیار دشواری است و لازمه انجام درست آن داشتن آگاهی کامل در مورد رشته ها است اما انتخاب رشته یک طرف و اولویت بندی کد رشته‌های انتخابی در طرف دیگر مسئله بسیار مهمی است که باید به آن دقت کنید. زیرا وقتی که سازمان سنجش کد رشته های انتخابی شما را بررسی می کند دقیقا بر اساس اولویت شما پیش می رود و اگر شما رشته ای را که دوست دارید به طور مثال در رده 10م انتخاب رشته قرار داده باشید و رشته ای که چندان به آن علاقه ندارید را در رده 8م قرار داده باشید قبول شوید تازه متوجه اهمیت اولویت بندی رشته ها می شوید و سعی کنید بیشترین ملاک شما برای اولویت بندی کد رشته محل‌ها علاقه شخصی شما باشد و قرار است مدت زمان قابل توجهی را به تحصیل و پژوهش در رشته ای که انتخاب می‌کنید بگذرانید.

 

انتخاب های خوشبینانه

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد شما اجازه دارید که حداکثر 100 کد رشته محل را انتخاب کنید. موقع انتخاب این کد رشته محل ها در دسته اول انتخاب های خوشبینانه خود را قرار دهید که معمولا این انتخاب ها شامل مواردی است که شما خیلی علاقه به قبول شدن در آنها دارید اما با توجه به رتبه و تراز خود احتمال کمتری در قبولی آنها می دهید. این شانس را از خودتان نگیرید و آنها را وارد کنید زیرا ممکن است انتخاب رشته سایر افراد و ظرفیت ها طوری باشد که شانس شما حتی یک درصد در قبولی آنها وجود داشته باشد.

 

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 98 - 99

 

 انتخاب‌های واقع‌بینانه

در دسته دوم انتخاب‌های واقع‌بینانه شما قرار دارد که شما به آنها علاقه دارید و با توجه به رتبه و ترازی که به دست اورده اید قبولی شما در آن ها احتمال خیلی زیادی دارد. اگر میخواهید همین امسال تحصیل را آغاز کنید، بهتر است بیشترین تعداد انتخاب را به این دسته اختصاص دهید.[wrepi value="productCategory_1184"]

 

 انتخاب های بدبینانه

در دسته انتخاب های آخر انتخاب های بدبینانه شما وجود دارد که با توجه به رتبه و ظرفیتی که کسب کرده اید قطعاً احتمال خیلی زیادی دارد در آنها قبول شوید ولی سطح پایین تری از توقعات شما دارد و شما اگر در همان سال وارد دانشگاه شوید می توانید این کد رشته محل‌ها را در انتخاب رشته خود بیاورید ولی اگر برای شما تنها ملاک و معیار قبول شدن در یک رشته و دانشگاه به خصوص است می توانید این انتخاب ها را نیاورید زیرا در صورت قبولی شما در دوره روزانه و ثبت نام نکردن شما یک سال از کنکور سال بعد محروم خواهید شد.

 

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 98 - 99

 

بررسی شرایط برای انتخاب رشته

 انتخاب رشته کارشناسی ارشد خصوصاً در انتخاب رشته آزاد شهریه های رشته هایی که انتخاب می کنید را هم در نظر بگیرید و همچنین مسافت و شرایط مختلف را در نظر بگیرید و با توجه به این موارد انتخاب رشته آگاهانه تری را انجام دهید.

 

 چند توصیه در رابطه با انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

دقت داشته باشید که داوطلبانی که در کارشناسی ارشد سال 97 در دوره روزانه پذیرش گرفته باشند چه در دانشگاه ثبت نام کرده باشند و چه ثبت نام را انجام نداده باشند اجازه ندارند در آزمون کارشناسی ارشد 98 شرکت کنند و یا انتخاب رشته انجام دهند.

 اگر موقعی که ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 را انجام می دادید در قسمت علاقه مندی به انتخاب رشته های پیام نور و غیر انتفاعی علاقه‌مندی خود را ثبت کرده اید اگر نمره لازم برای انتخاب رشته را به دست آورده باشید می توانید با پرداخت هز انتخاب رشته با پرداخت هزینه ای که اعلام می شود، انتخاب آنها را هم انجام دهید.

بهتر است قبل از این که انتخاب رشته را انجام دهید از سهمیه های خود و همچنین تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد اطلاع داشته باشید و بعد انتخاب رشته خود را انجام دهید زیرا ممکن است آگاهی از تمام این شرایط تغییرات کوچکی در کد رشته محل‌ها و اولویت بندی آنها برای شما به وجود بیاورد.

 

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 98 - 99

 

اگر کارنامه خود را مشاهده کردید و از رتبه ای که در کنکور به دست آورده اید اصلا رضایت نداشتید باز هم در انتخاب رشته شرکت کنید و انتخاب های خوشبینانه و واقع بینانه خود را انجام دهید چون باز هم ممکن است احتمال قبول شدن شما وجود داشته باشد زیرا خیلی از دانشگاه ظرفیت های خود را افزایش داده اند و خیلی از افراد هم این روزها به دنبال مهاجرت و یا شاغل شدن هستند و ممکن است شانسی برای قبولی در رشته ای داشته باشید پس انتخاب رشته را پشت گوش نیندازید.

 

برای چندمین بار توصیه می کنیم که حتما ترتیب قرار دادن رشته‌هایی که انتخاب می‌کنید بر اساس علاقه مندی شما به رشته ها باشد چون شما ممکن است در هر کدام از انتخاب ها شانس قبولی داشته باشید و دیگر بعد از اینکه انتخاب رشته شما انجام شد ویرایش روی آن صورت نخواهد گرفت.

 

فاکتورهای موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 علاوه بر این که رتبه و تراز ارشد در انتخاب رشته ها اهمیت دارد، علاقه شما به این رشته ها، شهریه هر رشته، مسیر شما تا شهری که دانشگاه واقع شده و کیفیت دانشگاه هم در چینش و اولویت‌بندی کد رشته محل‌ها تأثیرگذار خواهد بود. پس بهتر است اول با مشاهده لیست رشته های کارشناسی ارشد 1401 رشته های دلخواه خود را انتخاب کنید و بعد انتخاب رشته را انجام دهید.

هزینه ادامه تحصیل در دانشگاه هایی که غیر روزانه هستند مثل شبانه، پیام نور، پردیس خودگردان و غیر انتفاعی با پرداخت شهریه کارشناسی ارشد 1401 همراه است و بهتر است توان مالی خود را در نظر بگیرید و بعد آنها را انتخاب کنید.

 مسیر : داوطلبان در هنگام انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 باید مسیر و فاصله شهر خود تا دانشگاه ها را بررسی کنند و اگر رفت و آمد برای آنها مشکل ساز است نزدیکترین را انتخاب کنند.

در کل برای چینش انتخاب رشته ها موضوع مسیر را هم در نظر بگیرد. می‌دانید که مسیرهای کوتاه تر هزینه کمتری در پی دارند و رفت و آمد را آسان تر می کنند.

 کیفیت دانشگاه هم حائز اهمیت است. دانشگاه ها از دید کیفی و علمی در سطوح متفاوتی قرار دارند و رتبه علمی آنها با هم متفاوت است. داوطلبان باید هیئت علمی دانشگاه‌ ها را بررسی کنند و با کیفیتی که دارند انتخاب رشته های خود را انجام دهند.

 بعد از اینکه همه این موارد بررسی شد ترتیب های کد رشته محل‌ها حداکثر 100 عدد هستند که در فرم اینترنتی قرار می‌گیرند و آن هایی که در دو کد رشته امتحانی اصلی و شناور شرکت کردند تلفیق این رشته ها باید از هر دو رشته نهایتا تا سقف 100 کد رشته محل باشد.

 بعد از اینکه کنکور کارشناسی ارشد 1401 برگزار شد کارنامه اولیه کارشناسی ارشد روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد وضعیت داوطلب را مشخص می‌کند و برای اینکه چینش کد رشته محل های کنکور کارشناسی ارشد 1401 را بهتر انجام دهید می توانید از مشاوران خبره در این زمینه کمک بگیرید.

 

انتخاب رشته ارشد 1401

 

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 مثل بقیه فرایندها نیازمند شرایط و ضوابط بخصوصی است که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401 به تمام آنها پرداخته شده و علاوه بر آن روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است و باید همه بندهای دفترچه را با دقت مطالعه کنید و در صورت احراز شرایط فرم اینترنتی را تکمیل کنید.

 داوطلبان می توانند با انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 برای آگاهی از لیست رشته محل هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود به سایت azmoon.org مراجعه کنند و دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401 را مطالعه کنند و سپس فرم اینترنتی را تکمیل کنند.

 

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد