برنامه ریزی کنکور سراسری 98

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد برنامه ریزی کنکور سراسری 98
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

داشتن هدف در برنامه ریزی برای کنکور 98 برای ما انگیزه ایجاد می کند و شور اشتیاق درس خواندن را دو چندان می کند. همچین میزان تلاش ما بستگی به هدف ماست هر چقد هدف بزرگتر و ارزشمند تر باشد تلاش ما نیز به طبع ان بیشتر می شود برای مثلا دانش اموزی که می خواهد در کنکور 98 جزو دو رقمی ها باشد میداند که از الان باید سخت تلاش کند زیرا میداند که هدف او مستلزم تلاش زیاد است. سعی کنیم اهداف خود را روی کاغذ یادداشت کنیم و هر چند وقت یکبار ان را نگاه کنیم تا بدانیم برای چه تلاش میکنیم. در نظر داشته باشید که انتخاب منابع مناسب برای مطالعه کنکور گام مهمی است. انتخاب منابع کمک درسی مناسب و با کیفیت یکی از شروط اصلی برای شروع یک برنامه ریزی هست زیرا منابع کمک درسی تکمیل کننده فرایند مطالعه شما در تمامی دروس هستند بنابراین انتخاب منابع خوب لازم و ضروری هست وبا توجه به تغییراتی که در کتاب های درسی انجام شده انتخاب منابع خوب لزوم دقت و توجه اساسی است. هرگز فراموش نکنیم که منبع اصلی ما کتاب درسی هست و هیچ وقت نباید از خواندن آن غافل شویم.

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که داوطلبان باید از آن آگاه باشند نحوه ی صحیح مطالعه دروس است. در مقاله ای جدا با عنوان چگونه کنکوری درس بخوانیم به تفصیل نحوه ی مطالعه را برای شما شرح داده ایم.

کنکور سراسری یک رقابت بزرگ برای ورود به دانشگاه و رشته های مختلف است و در شرایط فعلی کنکور تنها برای پذیرش در دانشگاه ها و رشته های پرمتقاضی برگزار می شود. هرچه هدف مد نظر ما بزرگتر باشد برای دست یابی به آن در گام اول باید برنامه ریزی هوشمندانه تری داشته باشید و برای کسب موفقیت در این رقابت بزرگ که می تواند آینده تحصیلی و شغلی شما را تا حدود نسبتاً زیادی مشخص نماید نیز نیازمند برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای است.
 

برنامه ریزی

 

اولویت های برنامه ریزی کنکور 98

متقاضیان کنکوری که هدفمند هستند از هم اکنون شروع به مطالعه و تست زنی می کنند و ساعات مطالعه خودشان را به بیش از 10-12 ساعت در روز می رسانند. توجه داشته باشید شما که در مقطع سوم دبیرستانمشغول به تحصیل هستند در حال حاضر قبل از شرکت در کنکور سراسری باید در امتحانات نهایی شرکت نمایید. برای موفقیت در امتحانات نهایی که به صورت تشریحی برگزار می شود لازم است شما به مفهوم کتاب درسی مسلط شده هیچ نقطه ابهامی در هیچ یک از مباحث برایتان وجود نداشته باشد. بنابراین در سال سوم دبیرستان توصیه اکید ما به مطالعه دروس همین سال و رسیدن به تسلط و کسب موفقیت در امتحانات نهایی می باشد. شاید برای عده ای این پرسش مطرح شود که امتحانات نهایی که اهمیتی ندارند و مهم کسب رتبه خوب در کنکور است ولی باید در پاسخ به این پرسش بگوییم که داوطلبانی که امتحانات نهایی را به خوبی پشت سر می گذارند حال اعتماد به نفس خوبی خواهند داشت که مطالعه را آغاز نمایند و به طور جدی پس از امتحانات و یک استراحت کوتاه شروع به مطالعه برای کنکور کنند.

بنابراین به امتحانات نهایی به عنوان سکوی پرتابی برای کسب موفقیت در کنکور سراسری نگاه کنید و همه تلاش خود را برای داشتن شروع خوبی در کنکور بکار گیرید. ضمن آنکه تاثیر معدل دیپلم شما نیز بصورت  مثبت در کنکور 98 اعمال خواهد شد. پس اولویت برنامه ریزی کنکور 98 برای دانش آموزانی که هم اکنون در سال سوم دبیرستان تحصیل می کنند انجام برنامه ریزی خوب برای کسب موفقیت در امتحانات نهایی می باشد.


 

نقش زمان در برنامه ریزی کنکور 98

داوطلبان شرکت در کنکور برای کسب موفقیت در کنکور 98 لازم است از هم اکنون برنامه ریزی خود را انجام دهند. تجربه بارها ثابت کرده است که اگر شما در مقطع پیش دانشگاهی تحصیل می کنید و در عین حال که می بایست از پس امتحانات میان ترم و پایان ترم پیش دانشگاهی بربیایید، دروس پایه که شامل دروس سال سوم و دوم دبیرستان و قسمتی از دروس سال اول دبیرستان می شود را نیز باید مطالعه نمایید و علاوه بر آن بر تست زنی همه این مباحث نیز مسلط شوید. عملاً مطالعه همه این دروس و تسلط بر همه آنها برای داوطلبانی که در سال های گذشته اصلا به مفاهیم آشنایی نداشته اند و بصورت تشریحی نمی توانند پاسخ مسئله ای را بدهند، تست زنی و جمع بندی دروس پیش و پایه در یک سال کار بسیار دشواری خواهد بود. پس همین حالا سعی کنید که اولاً ساعات مطالعاتی تان را کم کم و به مرور زمان افزایش دهید و به مطالعه کردن خودتان را عادت دهید دوماً به مفاهیم کتاب درسی همین سال بطور عمیق و دقیق مسلط شوید و با تست زنی مباحث خوانده شده داده های خود را تثبیت کنید تا در کنکور بتوانید از وقت تان برای رسیدن به تسلط در مباحث سال پیش دانشگاهی استفاده نمایید.

 

نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور 98

اگر به نحوه عملکرد نفرات برتر کنکور نگاه کنیم متوجه می شویم که بهترین روش برنامه ریزی کنکور برای داوطلبان آن است که ابتدا به کتاب درسی مسلط شوند و در کنار آن به تست زنی نیز مشغول باشند تا بتوانند اطلاعات دریافتی شان را بسنجند اما شما اول باید بتوانید به یک سوال بصورت تشریحی پاسخ بدهید و بعد به دنبال روش تستی و حل آن در زمان کوتاه تری باشید. بنابراین اگر می خواهید تست هم بزنید با دیدن یک سوال سریعا به دنبال روش تستی آن نباشید و سعی کنید بدون در نظر گرفتن زمان آن را به روش تشریحی حل نمایید. برای آنکه در تهیه کتاب های متعدد تست زنی که در بازار موجود هستند دچار مشکل نشوید و هزینه اضافی را پرداخت نکنید می توانید با مراجعه به مطلبی که در مورد منابع کنکور سراسری نوشته شده است مراجعه کنید و کتب مناسب را تهیه کنید.

 

تلاش

 

ویژگی های برنامه ریزی اصولی

برنامه ریزی اصولی باید متناسب با هدفی شما باشد تا با انجام آن به هدفتان نزدیک تر شوید. در یک برنامه ریزی اصولی باید به نحوه صحیح مطالعه، میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، اختصاصی بودن برنامه برای هر فرد، انعطاف پذیری، قابل ارزیابی بودن و توجه به ساعات استراحت توجه کرد.

یکی از مهمترین مواردی که می بایست در برنامه ریزی کنکور باید به آن توجه کرد این است که باید کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن یعنی کتاب های درسی را مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالب را حفظ نکنید بلکه با مفهومی خواندن آن ها را به خاطر بسپارید. در ادامه به نحوه مطالعه کنکوری می پردازیم :

  • مکان مطالعه: تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید.

  • قابل ارزیابی بودن: برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که میزان پیشرفت و یا افت مطالعه را نشان دهد این ویژگی می تواند شما را از در شناخت نقاط ضعف و قوتتان راهنمایی کند تا در برنامه ریزی های بعدی نقاط ضعف را برطرف کنید.

  • اختصاصی بودن برای هر فرد: از آن جا که هوش و ویژگی های هر فرد با دیگری متفاوت است بنابراین هر داوطلب باید برای مطالعه، برنامه ریزی خاص و متناسب با ویژگی های خود را داشته باشد. بنابراین فکر نکنید اگر دوست و یا همکلاسی شما 10 ساعت در روز مطالعه می کند شما نیز باید همانقدر مطالعه کنید.

  • انعطاف پذیری: همانطور که می دانید ممکن است در طول روز اتفاقات غیر منتظره ای برایمان رخ دهد. بنابراین باید در برنامه ریزی خود ساعت هایی را برای درس هایی اختصاص دهیم که در طول هفته نتواسته ایم آن ها را مطالعه کنیم.

  • حاشیه نویسی: حاشیه نویسی یک روش مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آنها الزامی است مورد استفاده قرار گیرد.

  • خلاصه نویسی: در خلاصه نویسی باید ابتدا مطالب را مطالعه و درک کرده سپس آنها را یادداشت کنید. بهترین کار این است که پس از درک مطالب نکات و کلمات کلیدی و مهم را یادداشت کنید. * کلمات کلیدی کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلمه ایست که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود. * خلاصه نویسی هنگام دوره کردن قسمت های مهم در زمان نزدیک به کنکور روش بسیار خوبی است.

  • تست زنی: سعی کنید برای تسلط بر مباحث دروس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ی هر مبحث 24 ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید. ( البته برای دروس اختصاصی می توانید بلافاصله بعد از مطالعه تست های مربوط به آن مبحث را بزنید و هر 24 ساعت یک بار نیز جهت تسلط بیشتر تست های بیشتری بزنید ولی برای دروس عمومی حتما 24 تا 48 ساعت پس از مطالعه شروع به زدن تست ها بکنید).

 

تلاش

 

موفقیت در کنکور در زمان کم

1- اگر در این یکسال تمام تلاشتان را کردید بهتر است حالا همه چیز را به خدا بسپارید و به خدا توکل کنید. سپردن نتیجه به خدا آرامش روانی را ایجاد می کند و باعث میشود از استرس دور باشید و جزو افرادی باشید که موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو تجربه کردند.

2- به نتیجه فکر نکنید، خیلی از استرس هایی که برای داوطلبان در این زمان اتفاق می افته بخاطر فکر کردن به نتیجه است.آنچه شما باید الان روش تمرکز کنید فقط رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت باید باشه.

3- روی مطالب جدید تمرکز نکنید، خیلی از داوطلبان کنکور زمانی که دارن مطالعه می کنند متوجه یک سری نکاتی میشن که شاید تا به حال با اون برخورد نکردند و سعی می کنن تا توی این فرصت باقی مونده به اون مباحث مسلط بشن. این کار اشتباه بزرگیه چون شما زمان زیادی تا کنکور ندارید و باید به تنها چیزی که فکر کنید موفقیت در کنکور در کمترین زمان باشه .چون هم باعث استرس شما و هم باعث آشفتگی ذهنیتون میشه و همچنین هیچ نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت.

4- دفترچه های کنکور سراسری سال قبل رو مطالعه کنید، این کار معجزه میکنه.دققا مثل این میمونه که سازمان سنجش سوالات رو به شما داده.ساختار سوالات کنکور دقیقا هر سال داره تکرار میشه و آشنا بودن با این ساختار کاملا شما رو برای سرعت عمل و تست زنی آماده میکند.

5- دست از تلاش بر ندارید، درسته شاید خیلی زمان زیادی نداشته باشید اما خیلی ها تو همین زمان درس خوندن و بدون استرس و با توکل بر خدا تونستن موفق بشوند.

6- نا امید نشوید، خیلی چیزها میتونه تو این زمان تغییر کنه و عامل موفقیت شما بشه.به قول معروف از این ستون تا اون ستون فرج.و زمان نمیتونه تنها ملاک قبولی باشه چون خیلی از داوطلبین تونستند موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو داشته باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد