تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 1401

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 1401
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

سهمیه مناطق شامل سه سهمیه مختلف (سهمیه منطقه 1، سهمیه منطقه 2 و سهمیه منطقه 3) می باشد که براساس محل زندگی داوطلبان است. شهرهای بزرگ و پیشرفته و در واقع مراکز استان ها منطقه 1، مناطق نیمه پیشرفته منطقه 2 و شهرهای محروم که دسترسی چندانی به امکانات آموزشی ندارند جزو منطقه 3 محسوب می شوند. شرکت کنندگان آزمون سراسری، براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه خود، جزو یکی از سهمیه های مناطق یک، دو یا سه محسوب می گردند.

 

کنکور98

 

دانش آموزان رشته های ریاضی، تجربی و علوم انسانی براساس بخش محل اخذ مدرک دوم و سوم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی و دانش آموزان رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش براساس بخش محل اخذ مدرک سال اول، دوم و سوم هنرستان که تحصیل کرده اند، جزو یکی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند. چنانچه داوطلبی یک سال از سال های آخر تحصیل خود را در یکی از مناطق و دو سال بعد را در منطقه ی دیگری گذرانده باشد، در اعمال سهمیه منطقه ی مرفه تر به عنوان منطقه ی اصلی محسوب می شود و برای داوطلبانی که 2 سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده باشند به عنوان داوطلب منطقه ی 3 محسوب می شوند و سهمیه ی منطقه 3 به آن ها تعلق می گیرد. در ضمن داوطلبان دارای معلولیت نیز جزو منطقه 3 محسوب می گردند.

 

تاثیر سهمیه شهدا در کنکور سراسری 1401

سهمیه ایثارگران که شامل جانبازان، خانواده شهدا و آزادگان است نیز از جمله سهمیه هایی است که فرزندان این خوانواده ها شامل آن می شوند. خانوانده شهدا از جمله همسران و فرزندان شهدا شامل این سهمیه می شوند به این صورت که 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل به خانواده شهدا اختصاص می یابد، درضمن یکی از شروط تعلق گرفتن این سهمیه به خانواده شهدا این است که داوطلب باید حتما 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه برای آن ها اعمال گردد.

 

کنکور98

 

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1401

سهمیه ی رزمندگان اعم از همسر و فرندان رزمندگان که حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه را داشته و درصد جانبازی آن ها زیر 25 درصد باشد مشمول سهمیه رزمندگان می گردند. در سال های گذشته تنها جانبازانی که درصد جانبازی آن ها بالای 25 درصد بود شامل این سهمیه می شدند ولی از سال گذشته جانبازان زیر 25 درصد نیز مشمول سهمیه رزمندگان می باشند با این تفاوت که جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل را به خود اختصاص می دهند ولی این سهمیه برای جانبازان زیر 25 درصد، تنها 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل می باشد (سهمیه 5 درصدی). در مورد این سهمیه نیز داوطلبان برای قبولی در هر رشته محل باید 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه به آن ها تعلق بگیرد.

 

تاثیر سهمیه جانبازان و آزادگان در کنکور سراسری 1401

در مورد سهمیه جانبازان باید بدانید که سهمیه آن ها با هر درصدی از جانبازی مشمول سهمیه جانبازان می گردند. 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل به خانواده جانبازان و خانواده ی آزادگان تعلق می گیرد که سهمیه ی 25 درصدی نامیده می شود. همچنین شرط اساسی اعمال سهمیه داوطلبان برای قبولی در هر رشته محل، این است که داوطلب می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه به آن ها تعلق بگیرد. در ضمن در کنکور سراسری دولتی برای داوطلبانی که دارای کارت بسیج فعال هستند، سهمیه ای درنظر گرفته نشده است و داوطلبان بسیجی تنها در دانشگاه آزاد دارای سهمیه خواهند بود.

 

کنکور98

 

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

یکی از مواردی که مورد توجه دانش آموزان خصوصا ممتازان است میزان تاثیر معدل در کنکور است که به امتحانات نهایی اختصاص دارد که نمرات امتحانات نیم سال اول که به صورت داخلی برگزار می شوند تاثیری در این قانون ندارند. در حال حاضر میزان تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت اعلام شده است نه قطعی. تاثیر معدل در کنکور بر اساس تراز داوطلبان می باشد. به عبارت دیگر برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور سراسری از واحدی به نام تراز استفاده می شود. یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی داوطلبان کنکور را محاسبه و رتبه های کنکور را مشخص کنند بنابراین نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.

 

داوطلبان رشته های علوم انسانی، ریاضی فیزیک می توانند در کنکور تجربی شرکت کنند و بالعکس. اما توجه داشته باشید که داوطلبان رشته علوم انسانی که دروسی چون فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند و همچنین داوطلبان رشته ی تجربی که دروسی از جمله فلسفه، منطق و جغرافیا را نخوانده اند، جزو سوابق تحصیلی شان محسوب نخواهد شد. به همین دلیل، منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری نمره هریک از دروس مرتبط می باشد.به عنوان مثال برای داوطلبان رشته علوم انسانی فقط دروس عمومی مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قرار می گیرد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است مانند امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و امتحانات نهایی پیش دانشگاهی جزو سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

 

کنکور98

 

سهمیه بهیاران

بهیار به کسی می گویند که در یک مرکز دولتی یا غیر دولتی کار می کند. در صورتی که یک بهیار دارای حداقل 3 سال سابقه کار به عنوان بهیار در استان محل خدمتش باشد و همچنین دارای دیپلم بهیاری باشد. می تواند از سهمیه بهیاران که 5 درصد ظرفیت رشته پرستاری است استفاده کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد