تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

یکی از مواردی که مورد توجه دانش آموزان خصوصا ممتازان است میزان تاثیر معدل در کنکور است که به امتحانات نهایی اختصاص دارد که نمرات امتحانات نیم سال اول که به صورت داخلی برگزار می شوند تاثیری در این قانون ندارند. در حال حاضر میزان تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت اعلام شده است نه قطعی. تاثیر معدل در کنکور بر اساس تراز داوطلبان می باشد. به عبارت دیگر برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور سراسری از واحدی به نام تراز استفاده می شود. یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی داوطلبان کنکور را محاسبه و رتبه های کنکور را مشخص کنند. بنابراین نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.

 

داوطلبان رشته های علوم انسانی، ریاضی فیزیک می توانند در کنکور تجربی شرکت کنند و بالعکس. اما توجه داشته باشید که داوطلبان رشته علوم انسانی که دروسی چون فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند و همچنین داوطلبان رشته ی تجربی که دروسی از جمله فلسفه، منطق و جغرافیا را نخوانده اند، جزو سوابق تحصیلی شان محسوب نخواهد شد. به همین دلیل، منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری نمره هریک از دروس مرتبط می باشد. به عنوان مثال برای داوطلبان رشته علوم انسانی فقط دروس عمومی مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قرار می گیرد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است مانند امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و امتحانات نهایی پیش دانشگاهی جزو سوابق تحصیلی محسوب می شوند. تاثیر معدل در کنکور سراسری  برای دانش آموزانی که سال سوم دبیرستان (و قبل تر) هستند و شروع به برنامه ریزی برای شرکت در کنکور کرده اند جذابیت ویژه ای دارد. با داشتن اطلاعات در این مورد داوطلبان میتوانند با خیال راحت تری به مطالعه منابع مناسب بپردازند و به صورت هدف دار تری برنامه ریزی کنکور را انجام دهند.

 

کنکور98

 

پیشینه تاثیر معدل در کنکور

دانش آموزان رشته های انسانی، ریاضی، تجربی و علوم و معارف اسلامی که یک یا چند درس به صورت امتحان نهایی، سراسری یا کشوری داده باشند، شامل تاثیر معدل در کنکور سراسری هستند. تا قبل از سال 1394 تاثیر معدل در کنکور به صورت تاثیر مثبت بود و اگر دانش آموزی معدل پایینی داشت می توانست با خیال راحت در کنکور شرکت کند و معدل پایین وی هیچ تاثیر منفی ای روی رتبه کنکورش نخواهد داشت.


در سال 94  تصمیم بر این شد که معدل در کنکور سراسری بصورت ویژه ای تاثیر گذار شود. این تاثیر حدودا 25 درصد از کل کنکور را شامل می شد و علاوه بر آن حدود 5 درصد از سهم کنکور را معدل پیش دانشگاهی تشکیل می داد. طی اعتراضات وسیعی که به این قانون شد در همان سال و در طی شکایت خانم فاطمه کریمی، رای دیوان عدالت اداری به این مزمون صادر شد که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 95 لغو شد. در نهایت در سال 95 تاثیر مثبت معدل کتبی سال سوم دبیرستان در کنکور سراسری 95 به تصویب رسید. سال بعد و برای  ثبت نام کنکور 95 اینگونه شد که 25  درصد تاثیر مثبت معدل دبیرستان و 5 درصد تاثیر مثبت پیش دانشگاهی در کنکور سراسری 95  در نظر گرفته شده بود.

 

کنکور98

 

میزان تاثیر معدل در کنکور 1401

سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1401 را مشابه کنکور 1400 اعلام کرد که مطابق این اطلاعیه میزان تاثیر معدل کتبی امتحانات نهایی 25 درصد و به صورت تاثیر مثبت برای شرکت کنندگانی که از سال 1384 به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کردند، می باشد. تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی افرادی که از سال 1391 به بعد مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ کردند نیز 5 درصد  باشد.

 

مفاهیم تاثیر مثبت و تاثیر قطعی در تاثیر معدل در کنکور 1401 

تاثیر معدل کتبی در کنکور 1401، 25 درصد به صورت تاثیر مثبت و تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی در کنکور سراسری 1401 نیز 5 درصد و به صورت تاثیر مثبت است، این جمله به آن معنی است که معدل های دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی متقاضیان نقش مثبت دارد و این نقش به تنها به سود دانش آموز است. برای هر دانش آموز به واسطه پاسخ های صحیح، غلط یا نزده ای که در هر یک از دروس کنکور سراسری دارد یک نمره یا تراز محاسبه می شود. این تراز نسبت مستقیمی با میانگین درصد های کلیه شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد. به همین شکل یک تراز هم برای نمره نهایی هر دانش آموز محاسبه می شود. این تراز هم نسبت مستقیمی با میانگین نمرات نهایی شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد.

 

کنکور98

 

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم اگر تراز یا نمره دانش آموز بواسطه درصدی که در آن درس زده از تراز یا نمره دانش آموز بواسطه نمره امتحان نهایی اش کمتر شد پس نمره نهایی اش در آن درس تاثیر خوبی بر نمره کل او در آن درس خواهد گذاشت در نتیجه معدل شما تاثیر گذار خواهد بود ولی اگر نمره یا تراز داوطلب به واسطه درصدش در کنکور از نمره یا ترازش بواسطه نمره نهایی بیشتر باشد پس نمره نهایی این داوطلب نمی تواند تاثیر خوبی بر تراز کل این دانش آموز بگذارد در نتیجه تاثیر معدل برای این داوطلب بی تاثیر خواهد بود. تاثیر قطعی معدل نیز به آن معناست که در هر دو حال ، یعنی در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی، این معدل را در آمار قبولی ها در نظر می گیرند که در این صورت به ضرر دانش آموزان خواهد بود. خوشبختانه با تاثیر مثبت معدل در کنکور 1401 مواجه هستیم. بهتر است بدانید که تاثیر معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401  تاثیری ندارد.


 

تکلیف تاثیر معدل دیپلمه های قبل از 84 در کنکور 1401

چنانچه داوطلب مدرک دیپلم خود را قبل از سال 1384 گرفته باشد و یا پیش دانشگاهی خود را تا قبل از سال 1391 دریافت کرده باشد شامل قانون تاثیر معدل در کنکور 1401 نیست. این موضوع به این معنی است که معدل وی هیچ تاثیری در رتبه و تراز متقاضی نخواهد داشت و تراز و رتبه ای که در کارنامه خود مشاهده می کند، همان ترازی است که از پاسخ دهی به سوالات عمومی و اختصاصی در کنکور داده است.

 

کنکور98

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد