تحصیل در آلمان

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد تحصیل در آلمان
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

یکی از کشورهای بزرگ قاره اروپا کشور آلمان است که از تعدادی جزیره، جنگل و کوه و ساحل تشکیل شده که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در این کشور به وجود آورده است. زبان رسمی این کشور آلمانی است و بیشتر مردم این کشور علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی هم تسلط دارند. آلمان یکی از کشورهایی است که هر ساله متقاضیان بسیار زیادی برای تحصیل دارد و دانشجویان مختلفی در مقاطع متفاوت از سراسر جهان را می پذیرد. برای گرفتن پذیرش از کشور آلمان یک سری شرایط و مزایایی باید در نظر گرفته شود و قبل از اینکه درخواست خود را به این کشور ارسال کنید سعی کنید که هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را به خوبی بررسی کنید تا از توانایی خود برای ادامه تحصیل در این کشور مطمئن شوید و بعد قدم در این راه بگذارید.

 

تحصیل در المان

 

یکی از مهمترین مزیت های دانشگاه های کشور آلمان شهریه های پایین این دانشگاه‌ها است که باعث شده دانشجویان زیادی علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه ها باشند. از جمله مزایایی که برای محصلان در این کشور وجود دارد امکانات بالای دانشگاهی در کشور آلمان است که در کنار این امکانات بالا شهریه ای که از افراد گرفته میشود نسبتا پایین است ولی کیفیت زندگی در کشور آلمان بسیار بالاست و جزو 200 دستگاه برتر جهان هستند. برترین دانشگاه های آلمان عبارتند از:

  • دانشگاه فنی مونیخTechnische Universität München بارتبه 60 جهانی   
  • دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگRuprecht-Karls-Universität Heidelberg با رتبه 66جهانی
  • دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ   Maximilians-Universität München با رتبه 75 جهانی

در بیشتر موارد برای تحصیل در آلمان نیازی به پرداخت شهریه نیست و در صورت لزوم مقدار ناچیزی به عنوان شهریه سالیانه دریافت می شود. همچنین امکان اخذ بورسیه های متنوع در رشته ها و مقاطع مختلف وجود دارد.

 

مقطع

طول دوره

زبان تدریس

پیش نیاز

کارشناسی

سال4-3

آلمانی(اکثر دوره ها)

پیش دانشگاهی و مدرک زبانB1یا B2  آلمانی

کارشناسی ارشد

سال2-1

انگلیسی – آلمانی

کارشناسی و مدرک زبان آلمانی B2  یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 یا 6.5

دکترا

سال4-3

انگلیسی – آلمانی

کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی B2  یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 یا 7

 

بعد از اتمام تحصیل در آلمان سه ماه فرصت دارید که این شغل مناسب خود را پیدا کنید و در غیر این صورت یا دولت برای شما کار پیدا می‌کند و یا باید این کشور را ترک کنید. افرادی که مشغول به تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند می توانند به صورت پاره وقت 20 ساعت خارج از دانشگاه کار کنند و امکان ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در بیشتر رشته‌ها و مقاطع وجود دارد.

 

از جمله شرایط تحصیل در کشور آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح  b1 یا  b2 در رشته مورد نظر می‌باشد. اما اگر فرد تصمیم داشته باشد در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهد نیازی نیست که حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشد زیرا در این مقاطع بیشتر دروس به زبان انگلیسی تدریس میشوند و با داشتن مدرک آیلتس 6 به بالا می‌توانند به راحتی پذیرش را دریافت کنند.

 

الان

 

در این کشور دانشگاههای مختلف آموزش عالی، فنی - تخصصی و موسیقی و هنر وجود دارد که رشته های مختلف حقوق، پرستاری، فیزیک و غیره در این دانشگاه ها تدریس میشود. کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان تحصیل کنند این مزیت را دارند که می توانند در مقطع دکترا به صورت رایگان تحصیل کنند و از خدمات بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند. گرفتن پذیرش در مقطع دکترا در کشور آلمان کار دشواری است ولی افرادی که بتوانند رزومه خیلی قوی و معدل بالا داشته باشند و بتوانند یک پروپوزال تحقیقاتی خوب جمع‌آوری کنند این شانس را دارند که در مقطع دکترا پذیرش و بورسیه این کشور را از آن خود کنند.

تا سال 2005 هزینه تحصیل برای افرادی که در آلمان ادامه تحصیل می‌دادند رایگان بود ولی بعد از آن حدود 500 یورو برای هر نیمسال تحصیلی از دانشجویان خارجی شهریه گرفته می شود. بورسیه تحصیلی در کشور آلمان وجود دارد که به همه افراد تعلق نمی گیرند و فقط بعضی از افراد موفق می شوند که این بورسیه را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی ای به اسم DAAD  وجود دارد که به دانشجویان کارشناسی ارشد و در مواقع خاص به دانشجویان دکتری تعلق می گیرد که برای رشته های توسعه محور دانشگاه های دولتی تعلق می گیرد. بورسیه DAAD شامل هزینه سفر به آلمان، بیمه درمانی و حقوق ماهیانه 750  یورو برای مقطع کارشناسی ارشد و 1000 یورو برای مقطع دکتری می باشد.

 

المان

 

 مدارک لازم جهت اخذ این بورسیه شامل:

  • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط با بورسیه (حداکثر تا 6 سال بعد از اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای اخذ مدرک فرصت دارند)

  • 2 سال سابقه کاری مرتبط با رشته مد نظر که می خواهند در آن بورس دریافت کنند.

  • ارائه مدرک لازم تعیین شده توسط دانشگاه بورس دهنده (ارائه مدرک تحصیلی و مدرک زبان در صورت مورد نیاز بودن)

  • ثابت کردن توانایی برای با موفقیت گذراندن دوره تحصیل در آلمان

  • ارائه مدرک زبان با توجه به نوع زبان لازم برای تحصیل در رشته

 

المان

 

در مورد هزینه های زندگی در آلمان باید بدانید که او در شهرهای بزرگ هزینه زندگی بیشتر از شهرهای کوچک است و به طور متوسط 600 تا 800 یورو برای هر ماه خرج شما برای زندگی در آلمان خواهد بود با توجه به سبک زندگی که برای خود انتخاب می‌کنید هزینه شما می‌تواند کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد