جزئیات ثبت نام آزمون سراسری دکتری 1402

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد جزئیات ثبت نام آزمون سراسری دکتری 1402
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

امسال هم مانند سال های گذشته قرار است که آزمون دکترای سراسری و آزمون دکتری دانشگاه آزاد با همدیگر برگزار شوند و با هم ادغام شوند و کسانی که تمایل به شرکت در این آزمون ها را دارند باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و دفترچه ثبت نام دکتری 1402 را دریافت کنند. بعد از این که دفترچه ی کنکور را دریافت کردند لازم است که آن را به دقت مطالعه کنند تا تمامی ابهاماتی که برای آنها در مورد این آزمون وجود دارد برطرف شود اگر بعد از مطالعه کامل هنوز هم ابهاماتی در مورد ثبت‌نام و روند آن در آزمون دکتری داشتند می توانند سایر مقالات ما را در همین سایت مطالعه کنند.

 

دکتری

 

در نظر داشته باشید که دکترای تخصصی به دو شیوه آموزشی و پژوهشی و پژوهش محور برگزار می شود و منظور از آموزشی پژوهشی این است که واحدهای درسی و کارهای پژوهشی و پایان نامه را شامل می شود ولی دکترای تخصصی که پژوهش محور باشد به محوریت آن پژوهش و تحقیق خواهد بود و معمولاً واحدهای درسی کمتری در آن ارائه می شود. در صورتی که رشته ای که شما قرار است در آن تحصیل کنید جزو دکترای آموزشی و پژوهشی به حساب می آید معیارهایی که شما با آن سنجید خواهید شد که شامل 50 درصد آزمون متمرکز و 20 درصد سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری می باشد و در نهایت 30 درصد باقی مانده به مصاحبه علمی اختصاص داده می شود.

 

دکتری

 

ولی در صورتی که دکترای تخصصی شما پژوهش محور باشد 30 درصد آن به آزمون متمرکز تعلق دارد و سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری 20 درصد از این آزمون را شامل می شود  و 30 درصد آن مصاحبه علمی خواهد بود و 20 درصدی که از این مقدار باقی می‌ماند تهیه طرح واره خواهد بود. وقتی که صحبت از آزمون متمرکز می کنیم منظورمان همان آزمون کتبی است که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود و همه کسانی که متقاضی تحصیل در دکترا هستند باید در آن شرکت کنند و تمام مراحل آن را بگذرانند یعنی در آذرماه ثبت نام کنند و در اسفندماه در این آزمون شرکت کنند.

 

دکتری

 

نمره ای که با عنوان سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری از آن یاد کردیم در جلسه مصاحبه دکترا توسط اساتیدی که در آنجا حضور دارند و مصاحبه را انجام می دهند داده میشود و لازم است که افرادی که تمایل دارند در رشته مورد علاقه خود در آزمون دکترا تا مرحله انتهایی بتوانند موفقیت آمیز همه مراحل را پشت سر بگذارند باید به مصاحبه دکترا توجه ویژه ای داشته باشند. در واقع این مصاحبه مرحله ای است که افراد باید خود را در آن ثابت کنند و توانایی‌های علمی خود را ارائه دهند و از آن دفاع کنند تا داوران به این باور برسند که این داوطلبان صلاحیت ورود به دوره دکتری تخصصی را دارند.

 

دکتری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد