مشاوره آزمون آیلتس

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مشاوره آزمون آیلتس
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

آیلتس یکی از آزمون های زبان انگلیسی است و افراد بسیاری در ایران و کشور های اطراف در این آزمون شرکت می کنند و این آزمون، پر مخاطب ترین آزمون بین المللی بوده که ایرانیان در آن حضوری فعال دارند. یکی از متداول ترین و پر مخاطب ترین آزمون های بین المللی که برای ورود به دانشگاه های مختلف دنیا از اعتبار خاصی برخوردار است، آزمون آیلتس است. آزمون آیلتس در بیش از 1000 شهر دنیا و در 142 کشور برگزار می شود که ایران نیز، یکی از آنهاست. آیلتس و مدرک آن، تقریبا شرط لازم برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان در سراسر جهان به شمار می رود اما شرط کافی نیست. در واقع شما با داشتن مدرک آیلتس حتی با نمره 7 از 9 نیز نمی توانید 100 درصد اطمینان داشته باشید که در رشته و دانشگاه مورد نظر پذیرفته خواهید شد.

 

ielts

 

آیلتس مخفف International English Language Testing System‌ است و سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند تا در آزمون های آیلتس در IELTES CENTERS در سراسر جهان شرکت کرده و سطح دانش زبان انگلیسی عمومی خود را بر اساس معیارهای این آزمون، ارزیابی کنند. بیشتر دانشگاه های دنیا، مدرک این آزمون را برای سطح سواد انگلیسی (English language proficiency) داوطلب بر اساس نیازمندی های پذیرش (admission’s requirements) قبول می کنند، مگر این که شرایط دیگری تعیین شده باشد. آیلتس با آن که آزمونی اروپایی به شمار می رود و مرکز آن در کشور انگلیس قرار دارد، اما دانشگاه های آمریکا که تافل برای ان ها متداول است، مدرک این آزمون را از داوطلبان می پذیرند. آزمون آیلتس در 2 بخش برگزار می شود، آیلتس جنرال که برای متقاضیان غیر دانشجویی کاربرد دارد و آزمون آکادمیک که مختص کسانی است که قصد تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دارند.

 

مهارت های آزمون IELTS

آیلتس هم چون  (TOEFL  (Test of English as Foreign Language  آزمونی است که مهارت های 4 گانه در زبان انگلیسی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهد. این 4 مهارت عبارتند از:

 

مهارت writing 

دانش داوطلب در نوشتن متون تحلیلی عمومی و هم چنین تحلیل نمودار ارزشیابی می شود. در مهارت نوشتاری، 2 وظیفه (task)‌ داوطلب دارد. یکی task1 است که باید بر اساس نمودارهایی که ارائه می شود، تحلیل خود را درباره موضوع مورد نظر در چند پاراگراف ارائه کند.

در task2، یک موضوع به شما داده می شود تا درباره ان، ظرف 40 دقیقه بنویسید. مجموع کلمات این بخش نباید از 250 کلمه بیش تر باشد. معمولا نگارش حرفه ای این بخش از 5 پاگراف تشکیل می شود. پارگراف اول مربوط به تحلیل کلی شما درباره موضوع است.

پاراگراف انتهایی، مربوط به جمع بندی شما نسبت به پارگراف های دوم، سوم و چهارم که Blueprints نامیده می شود، خواهد بود. در پارگراف های دوم تا چهارم، شما نظر تحلیلی خود را با ارائه مستندات و دلایلی ارائه می کنید. توجه کنید که این دلایل الزاما نباید دقیق و علمی باشد. در این task، توانایی شما را در develop‌ کردن موضوع، نگارش صحیح با گرامر کم غلط مورد سنجش قرار می دهند.

 

مهارت speaking

دانش داوطلب در صحبت کردن عمومی و موضوعی با مصاحبه کننده در عرضه 11 تا 14 دقیقه بررسی و ارزشیابی می شود. از نظر برخی ها، یکی از سخت ترین بخش های آزمون است. چرا که شما می بایست با یک مصاحبه کننده در موضوعات مختلف صحبت کنید و نظرات خود را نیز از جنبه های مختلفی ساپورت و develop‌ کنید. در این بخش نیز همانند بخش نوشتاری، اهمیتی ندارد که شما منطقی و عقلایی صحبت کنید. مهم آن است که بتوانید درست و دقیق و بدون اشکالات گرامری حرف بزنید و از جنبه های مختلف به یک موضوع نگاه کرده و نظر خود را بیان کنید. مثلا از شما سوال می شود که چه غذایی دوست دارید. بهترین جایی که دیدید کجا بوده است یا دوست دارید در آینده در چه کسب و کاری فعال شوید. تمام صحبت هایی که در 3 بخش زیر ارائه می کنید، ضبط می شود تا توسط 2 ممتحن، بررسی و نمره دهی شود.

در Part1 از شما خواسته می شود که به پرسش های عمومی درباره خود و خانواده پاسخ دهید. این قسمت 4 تا 5 دقیقه به طول می انجامد و پاسخ به برخی از پرسش ها در حد یک کلمه یا یک جمله خواهد بود.

در Part2 به شما کارتی داده می شود که موضوعی روی آن نوشته شده است و شما 2 دقیقه وقت دارید که درباره آن موضوع فکر کنید و ظرف 5 دقیقه درباره ان صحبت کنید.

در Part3، درباره موضوعی که در part2 مطرح شده بود، از شما سوالاتی پرسیده می شود که می بایست ظرف 4 تا 5 دقیقه به آن پاسخ دهید. تفاوت بخش دوم با سوم این است که در بخش دوم،‌ تنها شما هستید که صحبت می کنید و مصاحبه کننده، وارد بحث به شما نمی شود.

Part 1
The examiner will ask you general questions about yourself and a range of familiar topics, such as home, family, work, studies and interests. This part lasts between 4 and 5 minutes

Part 2
You will be given a card which asks you to talk about a particular topic. You will have 1 minute to prepare before speaking for up to 2 minutes. The examiner will then ask one or two questions on the same topic to finish this part of the test.

Part 3
You will be asked further questions connected to the topic in Part 2. These questions will give you the opportunity to discuss more abstract ideas and issues. This part of the test lasts between 4 and 5 minutes

 

مهارت listening

دانش داوطلب در گوش کردن به نوار پخش شده و پاسخ به پرسش های متنوع در آزمون، مورد سنجش قرار می گیرد. این بخش شامل 4 بخش است که ظرف 30 دقیقه در آزمون مطرح می شودو ساختار به صورت زیر دارد. مثلا در بخش اول، یک گفت و گوی دو نفره را می شنویم که در موضوعات رومزه صورت می گیرد و شما باید به جای خالی ها پاسخ دهید. در بخش دوم، مونولوگی را می شنویم که در موضوعات روزمره است و شما باید بر اساس پرسش هایی که مطرح می شود و آن چه که گوش می کنید، پاسخ درست را انتخاب کنید. در بخش سوم، گفت و گویی بین 4 نفر صورت می گیرد که تقریبا پیچیده است و دقت زیادی دارد. قسمت چهارم، یک سخنرانی دانشگاهی در زمینه های مختلف است.

Section 1

A conversation between two people set in an everyday social context

Section 2

A monologue set in an everyday social context, e.g. a speech about local facilities

Section 3

A conversation between up to four people set in an educational or training context, e.g. a university tutor and a student discussing an assignment

 Section 4

A monologue on an academic subject, e.g. a university lecture. – See more at

 

مهارت Reading 

که توانایی درک مطلب داوطلب را در برخورد با متون عمومی در زمینه های مختلف، مورد ارزشیابی قرار می دهد. این بخش شامل 40 پرسش است که ظرف 60 دقیقه باید به آن پاسخ دهید. پرسش های مختلفی با ساختار گوناگون در زمینه های متتنوع علمی و عمومی مطرح می شود. بخش ریدینگ، مقوله ای است که توان علمی دانشجویان را در کار با متون علمی و توانایی آن ها در درک مطلب در مدت کوتاه نشان می دهد.

The Reading component consists of 40 questions. A variety of question types is used in order to test a wide range of reading skills. These include reading for gist, reading for main ideas, reading for detail, skimming, understanding logical argument and recognising writers’ opinions, attitudes and purpose

همه این 4 مهارت هم چون 4 مهارت در آزمون تافل، نیازمند به دایره واژه گان خوب، سطح سوادانگلیسی و گرامری مطلوب و هم چنین توان درک مطلب بالا و قابلیت انتقال در بازه زمانی آزمون دارد. مهارت، همان طور که از نامش پیداست، مقوله ای است که برای کسب آن‌، باید تلاش کرد.

نوشتن 1 صفحه نامه رسمی به زبان فارسی حتی برای افرادی که مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مختلف علمی دارند نیز کار آسانی نیست و نیازمند تمرین و ممارست است. حال اگر قرار باشد به زبان انگلیسی این نامه نوشته شود و برای آن تنها 30 دقیقه فرصت داشته باشید، کمی کار سخت می شود.

برای افزایش مهارت جهت شرکت در آزمون آیلتس، باید وقت گذاشت و متون مختلف در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، علوم پزشکی، فنی و مهندسی و اقتصاد و جامعه شناسی و امثالهم را مطالعه کرد. برای هر 4 مهارت باید به طور ویژه و زیر نظر کارشناسان آموزش زبان انگلیسی کار کرد تا نمره مطلوبی در این آزمون بین المللی کسب نمود.

 

ایلتس

 

نمره دهی در آزمون آیلتس

نمره آیلتس در هر مهارت بین 0 تا 9 است. کسانی که سطح زبان خیلی پایینی دارند،‌ معمولا نمره 4 می گیرند. اما برای نمره 5 تا 6، چند ماه مطالعه کفایت می کند. اما برای گرفتن نمره 6 تا 6.5، باید زیاد کار کرد و این موضوع برای نمرات بالای 6.5 به حداقل 9 ماه کار برای کسانی که سطح زبان معمولی دارند، نیاز دارد.

مثلا داوطلبی که نمره 4 از 9 بگیرد، فردی است که سواد انگلیسی ابتدایی دارد. نمره 5 مربوط به داوطلبانی است که سطح سواد کمی بهتر از داوطلبان با سطح زبانی ابتدایی دارند اما هم چنان از نظر زبانی از حد متوسط نیز پایین تر هستند. نمره 6 مربوط به کسانی است که سطح سواد انگلیسی خوبی دارند اما هم چنان عدم دقت و اشکالات گرامری در نوشتار و گفتار آن ها به وفور یافت می شود. سطح 7 تا 9 برای افرادی است که از سطح دانش انگلیسی خیلی خوبی برخوردار هستند. این رنج برای گرفتن پذیرش دکترا با بورس، توصیه می شود.

در آزمون آیلتس، میانگین 4 مهارت به عنوان overall band score در نظر گرفته می شود و اگر شما به عنوان مثال در2 مهارت نمره 7 و در 2 مهارت دیگر نمره 6 کسب کنید، نمره میانگین شما 6.5 خواهد بود.

این نمره برای پذیرش در اکثر دانشگاه های دنیا در سطح ارشد و دکتری کفایت می کند. به شرط این که شما در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کرده باشید.

به نظر می رسد، هر ساله قبولی در این آزمون کمی سخت می شود و این هم به واسطه خیل عظیمی از متقاضیانی است که به واسطه مهاجرت و تحصیل و کار در خارج از کشور،‌ علاقمند شرکت در این آزمون بین المللی معتبر هستند. از طرفی، این آزمون هر ساله با درصدی افزایش قیمت رو بروست و اکنون که شرکت در این آزمون حدود 750 هزار تومان هزینه روی دست متقاضیانش می گذارد، در سال های قبل رقم کم تری دریافت می شد و قطعا برای سال های آینده،‌ پرداخت بیش از 1 میلیون تومان پول نا قابل تنها برای شرکت در آزمون آیلتس،‌ دور از انتظار نیست.

در ایران، آمارهای رسمی درباره متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در دسترس نیست. اما می توان از تعداد شرکت کنندگانی که هر ماه در مراکز رسمی برگزاری آزمون آیلتس در مراکز استان ها شرکت می کنند، متوجه شد که چه تعداد دختر و پسر ایرانی، در این آزمون بین المللی شرکت می کنند. حضور ده ها هزار نفری ایرانیان در آزمون های سالانه آیلتس در کشورمان، نشان دهنده علاقه ما ایرانی به آیلتس و اشتیاق برخی از جوانان به تحصیل در خارج از کشور است.

 

برای نمره 7 به بالا در آیلتس چه کار کنیم؟

برای کسب نمره 7 در آزمون آیلتس،‌ باید حداقل در دو مهارت نمره 7 به بالا داشته باشید. این کار ساده ای نیست و وقت و مهارت زیادی طلب می کند. کسانی که نمره 7 به بالا کسب می کنند، معمولا خوب حرف می زنند و خوب می نویسند و زیاد گوش کردند و زیاد متن انگلیسی در زمینه های مختلف خوانده اند و دایره لغات خوبی دارند. البته نه از نظر ریشه شناسی که در GRE نیاز است. برای گرفتن نمره 7، بهتر است با کسانی که نمره 8 گرفته اند مشورت کنید. بهترین مشاور،‌ استادان و مدرسان عمومی زبان انگلیسی در عرصه آیلتس هستند که می توانند به شما، راهکارهای ارتقای مهارت های 4 گانه از سطح عمومی به تخصصی (مانند استفاده از گرامرهای پیچیده تلفیقی) را آموزش دهند.

 

نمره مورد نیاز مهاجرت چقدر است؟

هر دانشگاهی در سراسر دنیا، نمره خاصی را به داوطلبان توصیه می کند تا به همراه مدارک تحصیلی جهت بررسی پذیرش آن ها ارسال کنند. کارنامه شما می بایست مستقیما از سوی بریتیش کنسول به دانشگاه ارسال شود و شما حق ندارید این کارنامه را به همراه مدارک تحصیلی ارسال کنید.

رنج نمره ای که دانشگاه ها برای پذیرفتن کارنامه آیلتس به عنوان سندی دال بر توانایی داوطلب در زبان انگلیسی مد نظر قرار می دهد، تفاوت می کند. مثلا دانشگاه های اروپا برای پذیرش در مقطع کارشناسی، نمره 6 آکادمیک را مطرح می کنند در حالی که دانشگاه های امریکای شمالی برای مقطع ارشد و دکترا، نمره 6.5 تا 7 را ملاک قرار می دهند. اما برای پذیرش در مقطع کارشناسی، نمره ای بین 5.5 تا 6 هم کفایت می کند.

کشورهای اسکاندیناوی، برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، رنج 5.5، کارشناسی ارشد 6 و دکترا بین 6 تا 6.5 را مطرح می کنند. در حالی که برای تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی یا اقیانوسیه، نمره ای بین 6.5 تا 7 معمولا نیاز است.

اگر نتوانید نمره مورد نظر را کسب کنید، احتمال دارد به پذیرش مشروط به شما داده شود که conditional admission‌ نامیده می شود. وقتی پذیرش مشروط گرفتید، احتمال صدور ویزای دانشجویی برای شما کاهش پیدا می کند. اما اگر ویزا صادر شد، پس از ورود به دانشگاه، باید در کلاس های زبان انگلسی و هم چنین آزمون تعیین سطح نهایی شرکت کنید تا اجازه ورود به مقطع تحصیلی را پیدا کنید.

کانادا، نیوزلند، استرالیا یا دانمارک برای مهاجران، نمرات مختلفی را در آیلتس معرفی کرده اند که برای کسب اطلاعات دقیق می بایست به پرتال آن ها مراجعه کنید. اما شواهد نشان می دهد جهت مهاجرت به یکی از کشور های فوق الذکر، نمره ای بین 5 تا 6.5 کفایت می کند. 

 

ایلتس

 

اهمیت آیلتس

این که چرا باید آیلتس گرفت، روشن است. متقاضیان تحصیل در  خارج از کشور و هم چنین افرادی که خواهان مهاجرت هستند، یکی از راه های نشان دادن سطح آمادگی زبان انگلیسی آن ها،‌ اخذ مذرک آیلتس است. وقتی شما این مدرک را داشته باشید، می توان فهمید که سطح عمومی زبان شما بر روی 4 مهارت اشاره شده قبل، چه گونه است.

چون هر skill دارای یک محدوده band score‌ است و نمره نهایی بر اساس overall تعیین می شود که میانگین هر 4 مهارت می باشد. اگر شما برای یک از موارد فوق نیاز به اخذ مدرک زبان بین المللی داشتید، آیلتس یکی از پیشنهادات ممکن است. البته باید توجه داشت که مدارک آیلتس بر خلاف تافل که 5 ساله اعتبار دارد،‌ تنها 24 ماه اعتبار دارد.

پس اگر خواهان اپلای برای دانشگاه های خاصی هستید و قصد دارید ظرف چند ماه پس از اخذ مدرک آیلتس، در دانشگاه های مختلف apply‌ کنید، اخذ آیلتس را در محدوده زمانی قرار بدهید که وقت شما از دست نرود و مدرک expire (منقضی) ‌نشود. برای آگاهی از آزمون به سایت ielts.org مشاهده کنید. در این سایت، ‌اطلاعات کامل درباره آزمون و مراکز امتحانی و منابع رایگان قابل دانلود در دسترس خواهد بود. البته تفاوت های ساختار و مفهومی بین آیلتس و تافل سبب می شود که برخی به تافل بیشتر علاقمند شده مخصوصا به خاطر ساختار اینترنتی آن.

 

جایگزین آیلتس چیست؟

شما می توانید به جای آزمون آیلتس که فقط کاغذی برگزار می شود، در آزمون تافل که اینترنتی است و TOEFL IBT نام دارد نیز شرکت کنید. یا در آزمون PTE که Pearson Tests of English است شرکت کنید. البته این آزمون بر خلاف آیلتس و تافل، در ایران برگزار کننده رسمی آزمون ندارد و باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید.

تافل، به صورت رایانه ای هم برگزار می شود که این برای کسانی که علاقه ای به نوشتن روی کاغذ ندارند و مشتاق آزمون و کار با رایانه هستند، انتخاب بهتری است. البته باید توجه کنید که آزمون تافل اینترنتی با آزمون آیلتس کاغذی، تفاوت هایی دارد که این تفاوت ها را از کارشناسان و مدرسان و شرکت کنندگان هر دو آزمون جویا شوید. معمولا تافل با رنج نمره 75 تا 90 از 120 برای پذیرش ارشد و دکتری کفایت می کند.

 

نکاتی در آمادگی برای شرکت در آزمون آیلتس

همه متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس این پرسش را مطرح می کنند که برای شرکت در آزمون و امادگی مربوطه، چند ماه زمان نیاز است و چگونه باید برنامه ریزی کرد. در پاسخ باید گفت که پاسخ به این پرسش برای هر فرد، متفاوت است و بستگی به دانش زبانی و هدف فرد از شرکت در آزمون آیلتس دارد.

فردی که همراه یک متقاضی مهاجرت است،‌ قطعا نمره آیلتس کم تری نسبت به فردی که متقاضی تحصیل با بورس در مقطع دکتری در فلان دانشگاه دنیاست، نیاز دارد. هم چنین، نمره مورد نیاز آیلتس برای متقاضیان کارشناسی یا دکتری، مشابه نیست. از طرفی، بعضی افراد سطح زبان انگلیسی عمومی قوی دارند و تنها آشنایی با مهارت های آزمون ظرف 2 ماه برای گرفتن نمره خوب کفایت می کند.

اما هستند افرادی که هنوز گرامر انگلیسی را خوب نمی دانند و دامنه لغات مطلوبی برای نوشتن یک نامه ساده یا حرف زدن درباره یک موضوع معمولی در اختیار ندارند. بالطبع، این افراد نیاز دارند تا ابتدا سطح زبان انگلیسی عمومی خود را به سطح قابل قبولی رسانده و سپس در کلاس های آمادگی آزمون آیلتس شرکت کنند.

برگزاری آزمون های تعیین سطح توسط آموزشگاه ها و حتی سنترهای برگزاری آزمون رسمی آیلتس در مراکز استان ها کشور، به افرادی که می خواهند سطح زبان خود را بسنجند،‌ توصیه می شود. شرکت در آزمون های IELTS MOCK فرصتی برای ارزشیابی سطح دانش زبان انگلیسی افراد، پیش از شرکت در آزمون نهایی است.

به این نکته توجه کنید که اگر سطح زبان انگلیسی شما در سطح دیپلم دبیرستان است و قصد داشته باشید که مدرک آیلتس اکادمیک 6.5 بگیرید، باید حداقل 6 تا 9 ماه به طور فشرده کار کنید و روی مهارت های 4 گانه زیر نظر اساتید فن، آموزش های مربوطه را کسب کنید. اما اگر بخواهید نمره 6.5 را به 7 برسانید، شاید حداقل 3 ماه کار بیشتری مورد نیاز باشد. توجه داشته باشید که آمادگی در آزمون آیلتس جنرال با آکادمیک به دلیل نوع پرسش ها و انتظارات از داوطلب، متفاوت است.

 

شیوه ثبت نام در آزمون آیلتس

ثبت نام در آزمون از طریق سایت ielts.org امکان پذیر است. وقتی وارد صفحه سایت شدید، می توانید مکان برگزاری آزمون را انتخاب کرده که با انتخاب نام کشور و شهر، امکان پذیر خواهد بود. روزهای برگزاری آزمون در هر شهر و هم چنین موقعیت های empty و available در اختیار شما برای انتخاب روز برگزاری آزمون است. بخش های بعدی، تکمیل اطلاعات و پرداخت هزینه ارزی می باشد.

 

نکاتی مهم برای ثبت نام در موسسات آمادگی آزمون آیلتس در ایران

مراکز زیادی برای برگزاری آزمون آیلتس در سراسر کشور وجود دارد که شاید برخی، مجوزهای لازم رو هم نداشته باشند و یا آن هایی هم که مجوز قانونی دارند،‌ از امکانات و مدرسین خوبی برای این کار بهره نبرند. سعی کنید در آموزشکاه هایی برای آمادگی آیلتس ثبت نام کنید که :

1- تجربه برگزاری آزمون های آزمایشی متنوع را داشته باشند.

2- از امکانات سمعی و بصری خوبی برخوردار باشند.

3- استاد کلاس ها، متخصص آموزش آیلتس باشد نه فارغ التحصیل  جدید مترجمی زبان انگلیسی!

4- در هر کلاس، 4 مهارت با هم تدریس شود.

5- به دانشجویان کار کلاسی برای نوشتن مقاله و حل تمرینات داده شود.

6- مقالات شما را هر هفته تصحیح و به شما برگردانند.

7- اشکالات گرامری و paraphrasing و development را در مهارت گفتاری با شما به طور مداوم کار کنند.

 

ایلتس

 

فراموش نکنید آیلتس تضمینی نداریم!

چیزی به نام آیلتس تضمینی نداریم. ساختار پرسش ها و آزمون و هم چنین سیستم نمره دهی در بخش نوشتاری و گفتاری سلیقه ای است و به این خاطر هیچ کس نمی تواند نمره ای برای شما پیش بینی و آن را تضمین کند. به جای تمرکز روی این موضوع، مهارت های 4 گانه خود را برای کسب نمره حداکثری در روز آزمون ارتقا دهید و به تبلیغات اینستاگرامی و تلگرامی که این روز ها بسیار شایع شده است، کاری نداشته باشید. حتی مراجعه به سایت هایی که در آن تجربیات افراد مختلف شرکت کننده در آزمون ارائه می شود نیز، جز تشویش ذهنی برای شما،فایده ای در پی ندارد.

 

برنامه ریزی برای آیلتس

برنامه ریزی برای شرکت در آزمون آیلتس،‌ همان طور که قبلا نیز متذکر شدیم، بر اساس قابلیت های فردی، زمان مورد نیاز و هدف از شرکت در آزمون متفاوت است. برای برنامه ریزی اثر بخش باید:

  • نمره مورد نیاز را تعیین کنید.

  • مدت زمانی لازم برای اخذ مدرک و ارسال به دانشگاه بر اساس deadline اعلامی را در نظر بگیرید.

  • منابع مطلوب و آموزشگاه خوب شناخته شده با مشاوره افراد نخبه و خبره را در نظر بگیرید.

  • وضعیت خود را با شرکت در آزمون آیلتس آزمایشی بسنجید.

  • هر 4 مهارت را بر اساس منابع مورد نظر، به طور متناوب کار کنید.

  • بازه های زمانی کوتاه مدت برای خود تعیین کنید و مثلا هر ماه، آزمون آزمایشی شرکت کنید تا نقاط ضعف شما مشخص شود.

  • برای زمان نزدیک به هفته های برگزاری آزمون هم با کمک افراد خبره، برنامه ریزی خاص انجام دهید.

 

کدام سنتر بهتر است؟

ما سنتر بد یا خوب نداریم. شرایط سنترها معمولا شبیه به هم است و خیلی کم پیش می اید که فردی که سطح زبانش در آزمون در سطح 7 باشد، در یک سنتر نمره 4 بگیرد یا در سنتری دیگر نمره 8. به هر حال باید توجه داشت که آزمون آیلتس، حداقل در 2 بخش نوشتاری و گفتاری، تا حد زیادی با سلیقه ممتحمنین همراه است. اگر چه تلاش شده تا سلیقه خیلی تاثیر منفی روی نمره واقعی و ارزشیابی علمی سطح زبان انگلیسی داوطلب نداشته باشد.

البته در سال های اخیر، دانشجویانی بوده اند که نسبت به نمره های خود اعتراض کرده اند و بعضا ، اعتراض آن ها ره به جایی نبرده است. اما به هر حال استثنا همه جا است و نباید بر اساس استنثاها و اتفاقات نادر، برنامه ریزی کرد.  بایدتلاش کرد که در هر 4 مهارت، واقعا در سطح 7 بود تا در آزمون، به نمره 6.5 مورد نیاز مثلا دست یافت. بنابراین، به شایعات توجه نکنید و ذهن و وقت خود را به جای مطالعه بیش تر، به ارزیابی نوشته های مردم در شبکه های اجتماعی و فروم های اینترنتی درباره تجربه ان ها در سنترها متمرکز نکنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد