مشاوره تحصیلی تلفنی شرایط کنکور وزارت بهداشت

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مشاوره تحصیلی تلفنی شرایط کنکور وزارت بهداشت
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

افرادی می‌توانند در این آزمون اقدام به ثبت‌نام کنند که فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی بوده باشند. البته افرادی که تا پایان شهریور هم فارغ التحصیل به حساب بیایند هم می‌توانند در این آزمون ثبت‌نام نمایند. باید این نکته را خدمت شما عرض نماییم که تطابق بین رشته کارشناسی و رشته انتخابی در مقطع ارشد یک امر مهم و لازم محسوب می‌گردد. ازجمله مشکلاتی که برای داوطلبان در فرایند ثبت نام پیش خواهد آمد بحث تطابق رشته‌ها می‌باشد. داوطلبان می‌توانند برای جلوگیری از بروز این مشکل اقدام به بررسی لیست رشته‌های مجاز اعلام‌شده نمایند. در هر رشته تنها داوطلبانی می‌توانند ثبت‌نام نمایند که دارای ویژگی‌های خاصی باشند.


 

بهداشت

 

نکات مهم برای داوطلبان آزمون ارشد وزارت بهداشت

درصورتی‌که داوطلب در آزمون سال گذشته شرکت نموده باشد و در دانشگاه روزانه پذیرفته‌ شده باشد حق شرکت در آزمون سال جاری را نخواهد داشت. داوطلبان در رشته‌هایی که طرح اجباری داشته باشند تنها می‌توانند یک بار در آزمون شرکت نمایند. این آزمون یا در سال آخر دوران دانشجویی و یا سال بعد از فارغ‌التحصیلی انجام خواهد شد.

درصورتی‌که داوطلب تا به‌ حال در آزمون ارشد شرکت نکرده باشد و در حال گذراندن طرح نیروی انسانی باشد می‌تواند در آزمون شرکت و پس از قبولی با محل خدمت خود تسویه نماید. بعد از تسویه داوطلبان می توانند به ادامه تحصیل خود بپردازند.

داوطلبانی که طبق مدارک موجود در جدول داخل دفترچه نسبت به انتخاب رشته اقدام نکنند، در هر مرحله از روند برگزاری آزمون که باشند، از روند سنش حذف و از ادامه تحصیل محروم می شموند.

دارندگان مدارک معادل، گواهی اتمام دوره، دارندگان میانگین کمتر از 12 در مقطع ارشناسی و دارندگان مدارک تحصیلی که از طریق آزمون داخلی پذیرفته شده اند، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های علوم پزشکی نیستند.

داوطلب نباید به طور همزمان در دوره ی کارشناسی ارشد و یا سایر مقاطع تحصیلی در همان دانشگاه و یا سایر موسسات آموزش عالی مشغول به تحصیل باشد.

ممنوعیت تحصیل همزمان برای دوره های حضوری می باشد و برای دوره های غیر حضوری این ممنوعیت وجود ندارد.

بر اساس آیین نامه مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، تحصیل در این مقطع به صورت تمام وقت می باشد و هرگونه اشتغالی غیر از تحصیل برای دانشجو ممنوع است.

داوطلبان شاغل قبل از قبولی در دانشگاه باید موافقت نامه کتبی را از محل کار خود دریافت و بعد از قبولی در دانشگاه این موافقت نامه را به دانشگاه ارائه دهند.

داوطلبان مجاز به گذراندن طرح نیروی انسانی همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نمی باشند.

داوطلبانی که در آزمون سال جاری وزارت بهداشت، شرکت نموده و در دانشگاه های دولتی با تحصیل رایگان پذیرفته شوند، و بعد از ثبت نام و یا عدم ثبت نام از ادامه تحصیل انصراف دهند، مجاز به شرکت در آزمون سال بعد نمی باشند.

داوطلبانی که در آزمون سال پیش وزارت بهداشت شرکت کرده و در رشته محل هایی با تحصیل رایگان پذیرفته شده اند و بعد از آن ثبت نام نکرده یا انصراف داده اند، به دلیل محرومیت یک ساله حق شرکت در این آزمون را ندارند.

پذیرفته شدگان در دوره هایی که با شهریه هستند در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف مشمول محرومیت یک ساله نیستند و مجاز به شرکت در آزمون سال بعد می باشند.

اگر داوطلبی در مقطع کارشناسی ارشد قبلا از آموزش رایگان استفاده کرده باشد، در صورت قبولی در رشته محل هایی که تحصیل در آنها رایگان است ملزم به پرداخت شهریه می باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به هیچ یک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطا نمی کند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که از تحصیل محروم یا از ادامه تحصیل منصرف می شوند بعد از تسویه با دانشگاه محل تحصیل خود می توانند مجددا در آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت کنند.

دارا بودن 2 سال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی در بخش های بیمارستانی برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد ضروری می باشد.

کسب 50 درصد میانگین کل نمرات شرکت کنندگان در آزمون کتبی هر رشته و کسب حداقل 30 درصد نمره کل آزمون برای قبولی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته ها ی علوم پزشکی الزامی است.

 

بهداشت
 

شرایط اختصاصی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

 دانشجویان ترم آخر به شرط فارغ التحصیلی حداکثر تا انتهای شهریور، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون در رشته تحصیلی متناسب با رشته فارغ التحصیلی خود می باشند.

اشتغال به تحصیل هم زمان در دوره های کارشناسی ارشد و یا سایر مقاطع تحصیلی در همان دانشگاه و یا دانشگاه های دیگر و سایر موسسات آموزشی و تحقیقاتی کشور (به هنگام قبولی در آزمون و طول تحصیل) ممنوع می باشد. این ممنوعیت برای دوره های غیر حضوری (مجازی) وجود ندارد.

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت که در دوره های روزانه کارشناسی ارشد پذیرفته شده بودند، در صورت ثبت نام یا عدم ثبت نام، به دلیل محرومیت یک ساله حق شرکت در این آزمون را ندارند.

فارغ التحصیلان دوره روزانه کارشناسی ارشد، در صورتی که با مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی خود به منظور تحصیل مجدد رایگان در این آزمون شرکت نموده و در دوره های رایگان این آزمون پذیرفته شوند، مستلزم پرداخت شهریه می باشند.

دانشجویان کارشناسی ارشد در صورت انصراف از تحصیل و یا محرومیت از تحصیل، می توانند پس از تسویه با دانشگاه محل تحصیل خود، در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت نمایند. البته شرکت دانشجوی محروم از تحصیل در رشته قبلی خود مجاز نمی باشد.

 

بهداشت

 

شرایط مشمولین طرح نیروی انسانی در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

آن دسته از داوطلبانی که رشته تحصیلی آن ها در یکی از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری عمومی در ردیف رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت باشد، می بایست به منظور شرکت در آزمون ارشد وزارت بهداشت وضعیت خدمت قانونی طرح نیروی انسانی را دقیقا مشخص نمایند.

داوطلبان رشته های پیراپزشکی مشمول طرح نیروی انسانی ، می توانند صرفا یک بار (یا در دوران دانشجویی یا در اولین آزمون بعد از فراغت تحصیل) در آزمون مربوطه اعم از رشته مرتبط یا غیر مرتبط شرکت نمایند. البته در صورت پذیرفته شدن در آزمون مذکور، تعهدات مربوط به طرح نیروی انسانی مقطع کارشناسی به قوت خود باقی است.

داوطلبانی که طرح نیروی انسانی خود را شروع نموده و در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت پذیرفته شوند، می بایست با دانشگاه محل انجام خدمت خود تسویه نموده و ادامه طرح آن ها به بعد از اتمام تحصیل دوره کارشناسی ارشد موکول می گردد.

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی به شرط اتمام خدمات طرح نیروی انسانی تا تاریخ 31 شهریور سال جاری و یا معافیت از انجام آن مجاز به شرکت در آزمون می باشند.

رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت که مشمول طرح نیروی انسانی بوده و خدمات مربوط به طرح را باید به صورت اجباری انجام دهند، عبارتند از : پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی، فوریت های پزشکی، پرستاری دندانپزشکی وبهداشت دهان، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی (مقاطع کاردانی و کارشناسی برای ورودی های مهر سال 95 به بعد)، تکنسین سلامت دهان(مقاطع کاردانی از ورودی بهمن سال 94 به بعد) .

یکی از بخش های مهم شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت بخش سهمیه ها می باشد. امسال نیز هم چون سال گذشته سهمیه رزمندگان و ایثارگران، سهمیه آزاد و سهمیه استعداد درخشان به داوطلبان این آزمون اختصاص می یابد. علاوه بر این ، پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف اعم از روزانه، شهریه پرداز و آزاد از ضوابط خاصی برخوردار می باشد که در دفترچه ثبت نام به طور کامل به آن پرداخته شده است.

 

رشته‌های دارای طرح اجباری