مشاوره تلفنی آزمون های زبان

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مشاوره تلفنی آزمون های زبان
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

مهم‌ترین آزمون‌های زبان برای داوطلبان دکتری

غالبا داوطلبان مقطع دکتری، باید پیش از شرکت در آزمون اصلی، در یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی پذیرفته شوند. اینکه باید سراغ چه آزمونی بروند، به رشته و دانشگاه هدف آنها بستگی دارد. اما بسیاری از داوطلبان بدون توجه به این نکته وقت، انرژی و سرمایه زیادی را صرف آمادگی برای پذیرش در آزمون‌های بین‌المللی همانند تافل و آیلتس می‌کنند؛ غافل از آنکه اگر هدف آنها تنها دانشگاه‌ های داخل کشور باشد می‌توانند با وقت و هزینه کمتر در یکی از آزمون‌های ملی زبان پذیرفته شوند.


 

زبان

 

مهم‌ترین آزمون‌های ملی زبان

MSRT؛ آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم

MSRT، جامع‌ترین آزمونی است که در ایران برگزار می‌شود. برگزارکننده‌ آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و تمام دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی آن را می‌پذیرند.

بیشتر داوطلبان MSRT، دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی هستند. این آزمون به صورت معمول، سالانه 10 تا 12 بار برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد و داوطبان می‌توانند تا زمان کسب نمره دلخواه، در هر تعداد آزمون‌ که نیاز است شرکت کنند اما اگر از شرکت در آزمون انصراف دهند یا تاریخ آن را جابه‌جا کنند، نمی‌توانند هزینه را پس بگیرند.

میزان سختی MSRT را تا حد زیادی می توان با آزمون‌های بین‌المللی TOEFL PBT و TOLIMO مقایسه کرد.

30 سوال شنیداری، 40 سوال درک مطلب و 30 سئوال گرامر محتوای این آزمون را تشکیل می‎دهند.

بعضی منابع پیشنهادی بری آمادگی شرکت در MSRT عبارتند از:

TOEFL Preparation KIT

Barron’s – 11th Edition

Arco

Betty azar

Vocabulary for high school students

504 Essential Words For Toef

محل برگزاری این آزمون در تهران، دانشگاه علم و صنعت است. البته این آزمون هر سال در تعدادی از شهرستان‌ها نیز برگزار می‌شود که فهرست شهرهای محل برگزاری یکسان نیست.

 

زبان

 

MHLE؛ آزمون زبان وزارت بهداشت

این آزمون ویژه دانشجویان داوطلب شرکت در کلیه دوره‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی است. MHLE را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند.

اگر داوطلبان گروه علوم پزشکی تنها قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری را داشته باشند بهتر است در MHLE شرکت کنند، چرا که محتوای لغات و متون آزمون تقریبا در تمامی بخش‌ها، تخصصی این حوزه است و داوطلبان آشنایی بیشتری با آنها دارند. اما اگر شرکت در آزمون دکترای هر دو دانشگاه دولتی و آزاد در برنامه آنها قرار دارد باید به سراغ MSRT بروند چرا که دانشگاه آزاد مدرک MHLE را نمی‌پذیرد. البته یک مزیت دیگر MSRT نسبت به MHLE نیز تعداد دفعات برگزاری بیشتر آن در طول سال است که شانس داوطلبان را کسب نمره قابل افزایش می‌دهد.

محتوای کلی MHLE و همچنین سیستم نمره‌ دهی آن نیز تاحدودی مشابه آزمون MSRT است با این تفاوت که لغات مورد استفاده، تخصصی رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند.

این آزمون از چهار بخش تشکیل شده است؛ 30 سئوال شنیداری، 30 سئوال درک مطلب، 20 سئوال واژگان و 20 سئوال گرامر.

برخی از منابع لازم برای شرکت در MHLE عبارتند از:

TOEFL Preparation KIT

Barron’s Barron’s_How_to_Prepare_for the TOEFL – 11th Edition

Longman_Complete_Course_for_the TOEFL

504 Essential Words For TOEFL

آزمون MHLE هر سال پنج یا شش بار در تهران و تعدادی از شهرستان‌ها برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون نیز محدودیتی ندارد.

 

زبان

 

EPT ؛ آزمون زبان دانشگاه آزاد

این آزمون ویژه داوطبان شرکت در گروه‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی است. اگر داوطبان قصد قطعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند بهتر است در EPT شرکت کنند چرا که پذیرفته شدن در آن آسان‌تر از دیگر آزمون‌ها فرض می‌شود؛ بر خلاف سایر آزمون‌های ملی زبان که سه مهارت Listening، Reading و Grammar را مورد سنجش قرار می‌دهند، در EPT فقط دو مهارت Reading و Grammar وجود دارد و مهارت Listening در آن سنجیده نمی‌شود. ضمن آنکه دانشگاه آزاد حداقل نمره را برای مدرک EPT پنجاه می‌داند ولی برای مدرک MSRT حداقل نمره قابل قبول را 65 اعلام کرده است.

میزان سختی EPT را می‌ توان با آزمون بین‌المللی TOEFL PBT مقایسه کرد با آن تفاوت که بخش شنیداری و نگارش ندارد.

از تعداد 100 سوال مطرح شده در این آزمون، 30 سئوال به درک مطلب، 35 سئوال به لغات و 35 سئوال به گرامر اختصاص دارد.

منابع شناخته شده این آزمون عبارتند از:

Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar

(Mosaic 1 and 2 (Reading

Select Reading)Pre intermediate- Intermediate and Upper intermediate)

504 Absolutely Essential Words for TOEFL – Fifth Edition

این آزمون 10 تا 12 بار در سال برگزار می‌شود. محل برگزاری آن فقط در تهران و در دانشگاه علوم و تحقیقات است.

UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران

UTEPT، مرکز آزمون زبان دانشگاه تهران است. مدرک آن در همین دانشگاه و تعداد دیگری از دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اعتبار دارد. UTEPT در سال شش بار برگزار می‌شود.

30 سوال واژگان، 30 سوال گرامر و 40 سوال درک مطلب، محتوای این آزمون را تشکیل می‌دهند.

تعدادی از منابع این آزمون عبارتند از:

504Absolutely Essential Words

400Must-Have Words For The TOEFL

Barron’s Essential Words For The TOEFL

Grammar Digest


زبان

 

نکات مهم در مورد همه آزمون‌ها

1- هر چهار آزمون مورد اشاره تنها در داخل کشور اعتبار دارند و فاقد اعتبار بین‌ المللی هستند اما کسانی که تقاضای دریافت فرصت مطالعاتی خارج از کشور را دارند باید مدرک MSRT را ارائه کنند.

2- بر خلاف تصور بسیاری از داوطبان پرسش‌های مطرح شده در این آزمون‌ها تنها از منابع خاص طرح نمی‌شوند. منابع معرفی شده تنها برای کسب آمادگی اولیه کفایت می‌ کنند چرا که در سال‌های اخیر، سلیقه طراحان سوال به سمت طرح پرسش از مجلات علمی معتبر دنیا گرایش پیدا کرده است. داوطبان باید آمادگی لازم برای درک متون علمی تخصصی منتشر شده در چنین مجلاتی را داشته باشند. به عبارت دیگر منابع مورد اشاره تنها منابعی نیستند که سئوالات آزمون از آنها استخراج می‌شوند بلکه تمامی مجلات بین‌ المللی انگلیسی زبان و مقالات به روز دنیا نیز در دسته‌بندی منابع سئوالات قرار دارند. افرادی که در سال‌های اخیر در آزمون‌های ملی زبان شرکت کرده و صرفا منابع مورد اشاره را مطالعه کرده‌ اند با ابهامات، لغات و نکات جدیدی رو به‌ رو شده‌اند که همین امر نشان می‌دهد نباید تنها به منابع معرفی شده اکتفا کرد.

3- حداقل نمره قابل قبول در این آزمون‌ها، به رشته و دانشگاه مورد نظر داوطبان بستگی دارد. دانشگاه‌های مختلف ارقام متفاوتی را به عنوان کف نمره مورد پذیرش اعلام کرده‌اند اما در اکثر دانشگاه‌ها و برای بیشتر آزمون‌ ها حداقل نمره پذیرفته شده 50 است. نمره EPT در بعضی از منابع از 1000 اعلام شده که در این صورت حداقل نمره قابل قبول 500 است.

4- داوطبان نباید تصور کنند پذیرش در این آزمون‌ها چندان آسان است. آنها بهتر است برای کسب آمادگی لازم به موسسه‌های معتبری که در این حوزه فعالیت دارند اعتماد کنند. یکی از این مراکز، موسسه فرهیختگان دانشگاه تهران است. این موسسه از سال 1382 تاکنون در زمینه ارائه آموزش حضوری و بسته‌های مکاتبه‌ای برای شرکت در آزمون‌های ملی و بین‌المللی زبان فعالیت کرده و به عنوان اولین مرکز برگزار کننده دوره‌های آمادگی آزمون‌های ملی زبان شناخته شده است.

5- هزینه لازم برای ثبت‌نام در سه آزمون MHLE ،MSRT و EPT مبلغ 60 هزار تومان و برای شرکت در UTEPT مبلغ 150 هزار تومان است.


 

آزمون زبان برای تحصیل در خارج از کشور

زمانی که شما می‌خواهید برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید، به احتمال بسیار زیاد نیازمند شرکت در یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی و اثبات تسلط خود بر این زبان هستید تا از این طریق بتوانید در کلاس‌ها شرکت کنید. این روزها در همه کشورهای جهان رشته‌های تحصیلی مناسبی را می‌توان یافت که کاملا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند تا تحصیل در خارج از کشور را برای خارجی‌ها بیش از پیش ساده کنند.

اخذ مدرک زبان از طریق شرکت در یکی از این آزمون های بین المللی زبان انگلیسی نه تنها هزینه‌های زیادی دارد، بلکه زمان زیادی هم باید صرف آمادگی برای آن‌ها کرد. بنابراین خیلی زودتر از تاریخ امتحان، مطالعه خود را آغاز کنید و فراموش نکنید که تاریخ امتحان را چند ماه زودتر از ددلاین‌های تعیین شده توسط دانشگاه‌ها انتخاب کنید.

همچنین اگر زمان و پول چندان برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید در یکی از مدارس آموزش زبان در کشور انگلستان و آمریکا شرکت کنید. شهرهای انگلیسی که از این دست کلاس‌ها برگزار می‌کنند عبارتند از:

 • لندن

 • کمبریج

 • منچستر

 • آکسفورد

 • لیورپول

 • گلاسگو

و شهرهای آمریکایی هم عبارتند از:

 • بوستون

 • لس آنجلس

 • نیویورک

 • میامی

در ادامه برخی از اطلاعات کلی و عمومی را درباره برخی از مشهورترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در سطح جهان بررسی خواهیم کرد. این اطلاعات را به دقت مطالعه کنید و با بررسی رشته و دانشگاهی که مد نظر خود دارید از حداقل‌های خواسته توسط آن‌ها اطمینان یابید.

 

زبان

 

سطوح مختلف تسلط بر زبان انگلیسی

A؛ زبان آموز ابتدایی

 • A1 مبتدی

 • A2 مقدماتی

 

B؛ زبان آموز مستقل

 • B1 متوسط

 • B2 بالاتر از متوسط

 

C؛ زبان آموز ماهر

 • C1 پیشرفته

 • C2 کاملا مسلط

برای هر سطح تعریفی از توانایی زبان آموز در 4 بخش مختلف خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن توسط مرکز برگزار کننده آن امتحان ارائه شده است؛ تعریفی که در رابطه با هر آزمون و هر زبان دیگری هم کاربرد دارد. معمولا سطح زبانی که دانشگاه‌های مختلف در اقصی نقاط جهان از متقاضی توقع دارند سطح میانه یا مستقل (B) است. اگرچه برخی از دانشگاه‌ها به ویژه برای رشته‌های علوم انسانی همچون ادبیات انگلیسی سطح بالاتری را طلب می‌کنند.

 

آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

طبیعتا زبان انگلیسی متداول‌ ترین زبان بین المللی برای یادگیری است. حتی در رشته‌هایی که دانشگاه‌های خارجی به زبان کشور خودشان ارائه می‌کنند ممکن است ارائه مدرک زبان انگلیسی یک امتیاز محسوب شود یا حتی از آنجایی که برخی از درس‌ها به انگلیسی ارائه می‌شوند، مدرک زبان ضروری هم باشد. آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ادامه معرفی می‌شوند، مشهورترین و متداول‌ترین آزمون‌های زبان در سطح جهان به شمار می‌روند.

 

1. آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه (TOEFL)

آزمون تافل یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی است که هدف آن آمادگی دانشجو برای تحصیل در دانشگاه‌ های مختلف در سطح جهان است. این آزمون که بسیار آزمون شناخته شده‌ ای در سطح جهان محسوب می‌شود در حال حاضر تنها آزمون زبانی که در سرتاسر جهان به صورن آنلاین برگزار می‌شود تافل است که در حدود 4 ساعت به طول می‌ انجامد. نمره آزمون به طور مساوری بین این 4 بخش زیر تقسیم می‌شود. هر بخش خود 30 نمره دارد که در مجموع یک متقاضی از آزمون تافل حداکثر نمره 120 دریافت خواهد کرد.

 • مهارت خواندن (Reading)

 • مهارت شنیداری (Listening)

 • مهارت گفتاری (Speaking)

 • مهارت نوشتاری (Writing)

در تمام طول امتحان شما تنها از کامپیوتر استفاده خواهید کرد. در بخش اول، شما متن‌های متنوعی را می‌شنوید و می‌خوانید و پس از آن باید به سوالات چند گزینه‌ای درباره آن متون پاسخ دهید. در بخش Speaking هم پاسخ شما ضبط و به شبکه آنلاین امتیازدهی ارسال می‌شود تا در طی 3 تا شش روز پاسخ شما ارزیابی شود. بخش نوشتاری هم توسط همین شبکه آنلاین بررسی می‌شود.

متداول‌ترین نمره‌ای که توسط دانشگاه‌های مختلف از شما درخواست می‌شود بین 79 تا 91 (B1/B2) است. برخی از دانشگاه‌ها هم حداقل نمره‌ای برای هر بخش تعریف می‌کنند. هزینه ثبت نام در تافل در حال حاضر 240 دلار است که با توجه به قیمت دلار این هزینه کم و زیاد می‌شود. از منظر هزینه این آزمون چندان تفاوتی با آزمون‌های دیگر ندارد. مدرک این آزمون 2 سال اعتبار دارد. همچنین معمولا دو هفته به طول می‌انجامد تا نتیجه آزمون به شما اعلام شود.

 

2. سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی (IELTS)

آیلتس هم آزمون زبان مخصوص به خود را برگزار می‌کند و همچون تافل در همه کشورهای انگلیسی زبان و دیگر کشورهایی که رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند معتبر است. همچنین آیلتس یک آزمون دیگر دارد که مناسب برای متقاضیان کار و مهاجرت است تا از این طریق مهارت خود در زبان انگلیسی را نشان دهند. همچون تافل، آیلتس هم 4 بخش مختلف به قرار زیر دارد:

 • شنیداری (40 دقیقه)

 • خواندن (60 دقیقه)

 • نوشتاری (60 دقیقه)

 • گفتاری (11 تا 14 دقیقه)

بنابراین در مجموع آزمون آیلتس نزدیک به 3 ساعت به طول می‌انجامد. این آزمون در تقریبا 500 مرکز مختلف در سطح جهان برگزار می‌شود و بر خلاف آزمون تافل بخش گفتاری آن به صورت چهره به چهره با یک ممتحن صورت می‌گیرد.

نمره آیلتس بین 1 تا 9 متغیر است. نمره‌ای که معمولا دانشگاه‌های مختلف از متقاضیان طلب می‌کنند بین 5/5 تا 6/5 است. در حال حاضر قیمت آیلتس 1 میلیون 45 هزار تومان و برای دو سال معتبر است. همچنین نتیجه آزمون نیز پس از 13 روز به داوطلب اعلام می‌شود. نتیجه آزمون را می‌توان به صورت آنلاین مشاهده کرد و در همان روز نیز نتیجه آزمون به صورت یک مدرک به آدرس شما پست می‌شود.

 

3. آزمون‌های زبان انگلیسی کمبریج (CAE)

ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج (که در گذشته با نام آزمون‌های ESOL دانشگاه کمبریج شناخته می‌شد) یک سازمان غیر انتفاعی است که مدارک زبان انگلیسی را برای سطوح مختلف زبان ارائه می‌کند. «گواهی اول انگلیسی» (FCE) همسطح با سطح B1-b2 تافل محسوب می‌شود که متقاضی در صورت قبولی در این آزمون نمره‌ای بین A تا C دریافت می‌کند. این گواهی با نمره آیلتس بین 5/5 تا 6/5 قابل مقایسه است. «گواهی پیشرفته انگلیسی» (CAE) هم همسطح با C1-C2 تافل و برابر با نمره آیلتس بین 6/5 تا 8 است که بسیاری از دانشگاه‌های کشور انگلستان این مدرک را درخواست می‌کنند. پیشرفته‌ترین امتحان این آزمون هم «گواهی تسلط بر انگلیسی» (CPE) است که همسطح با C2 در تافل و برابر با نمره بالاتر از 9 در آیلتس است. بر خلاف دیگر آزمون‌ها، این آزمون مشتمل بر 5 بخش است:

 • خواندن

 • نوشتاری

 • کاربرد انگلیسی (کاربرد گرامر و غیره)

 • شنیداری

 • گفتاری

گواهی‌های کمبریج عمدتا توسط دانشگاه‌های انگلستان پذیرفته می‌شود؛ اگرچه برخی از دانشگاه‌های دیگر در سرتاسر جهان هم آن را می‌پذیرند. اگرچه به اندازه تافل و آیلتس محبوب نیست. بر خلاف دیگر آزمون‌ها، گواهی‌های کمبریج تاریخ انقضا ندارند.

 

4. دیگر آزمون‌ها

در کنار آزمون های بین المللی زبان انگلیسی نام برده شده در بالا، آزمون‌هایی که در زیر آورده شده‌اند هم معتبر هستند. اگرچه این آزمون‌ها برای اهداف تحصیلی طراحی نشده‌اند اما ممکن است برخی از این دانشگاه‌ها آن‌ها را بپذیرند. شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی مربوط به کسب و کار همچون BEC ممکن است توسط رشته‌های همچون MBA ضروری باشد.

 • آزمون زبان انگلیسی برای ارتباطات بین المللی (TOEIC)

 • آزمون زبان انگلیسی کسب و کار (BEC)