معرفی رشته بهداشت محیط

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته بهداشت محیط
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

مطالعه مسائل‌ زیست‌ محیطی‌ مثل آب‌، فاضلاب‌، زباله‌، هوا و کنترل‌ بهداشت‌ مواد غذایی‌ بر عهده ی این علم است و این رشته قصد دارد تا دانشجویان‌ی تربیت کند که پس‌ از فارغ‌التحصیلی‌ بتوانند در اجتماعات‌ کوچک‌ قرار بگیرند و بعد از مطالعه‌ و بررسی‌ مشکلات‌ بهداشت‌ منطقه‌ برای رفع‌ مشکلات‌ کاری بکنند، یعنی‌ بتوانند با دادن‌ طرح‌هایی‌ مفید و عملی‌ برای تأمین‌ آب‌ آشامیدنی‌ سالم‌ کمی‌ و کیفی‌، دفع‌ صحیح‌ زباله‌، بهسازی‌ اماکن‌ عمومی‌، مبارزه‌ با حشرات‌ و ناقلین‌ بیماری‌، مردم‌ را در رفع‌ این‌ مشکلات‌ راهنمایی‌ کنند و کمک‌ کنند تا اطلاعات‌ و آمارهای‌ لازم‌ در این موارد جمع آوری‌ و طبقه‌بندی‌ شوند.

 

در مقطع‌ کاردانی‌ این رشته مسائل‌ را بطور ساده‌تری‌ مطرح‌ می‌کند زیرا کاردان‌ها در جاهای کوچکی مانند روستاها به‌ مردم‌ خدمت‌ می‌کنند و به‌ مسائل‌ بهداشتی‌ اولیه‌ آنها مثل پاکیزه‌ کردن‌ آب‌ (گندزدایی‌ آب‌)، مبارزه‌ با حشرات‌، تصفیه‌ فاضلاب‌ و بهداشت‌ مسکن‌ و اماکن‌ عمومی‌ رسیدگی میکنند. 

 

در مقطع‌ کارشناسی‌ همه چیز تخصصی‌تر و فنی‌تر می‌شود، چون‌ فارغ‌التحصیلان‌ باید بتوانند برای‌ اجتماعات‌ بزرگتر از قبیل‌ شهرها برنامه‌ریزی‌ بهداشتی‌ کنند. مثلا طراحی‌ تصفیه‌خانه‌ آب‌ یا فاضلاب‌ شهرها، نحوه‌ جمع‌آوری‌ فاضلاب‌، نحوه‌ توزیع‌ و انتقال‌ آب‌، شناخت‌ آلاینده‌های‌ هوا و کنترل‌ آنها در حیطه‌ فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ کارشناسی‌ بهداشت‌ محیط‌ می‌باشد.

 

بهداشت

 

توانایی‌های‌ لازم

این رشته‌ سه‌ جنبه‌ بیولوژی‌، شیمی‌، فیزیک‌ و ریاضی‌ را در بردارد و دانشجوی‌ بهداشت‌ محیط‌ به‌ هر کدام که علاقمند باشد میتواند موفق‌ باشد. مثلا کارشناس‌ بهداشت‌ محیط‌ که‌ به‌ درس‌ های فنی‌ خصوصا مکانیک‌ سیالات‌ علاقه‌مند است‌، می‌تواند در زمینه‌ طراحی‌ تصفیه‌ خانه‌ها کار کند. کارشناس‌ علاقه‌مند به‌ بیولوژی‌ هم در زمینه‌ انتقال‌ بیماری‌ها به‌ انسان‌ توسط‌ فاکتورهای‌ زیست‌ محیطی‌ مطالعه‌ و تحقیق‌ می کند و فردی‌ که‌ به‌ شیمی‌ علاقه‌مند است‌ می‌تواند در زمینه‌ فرآیندهای‌ مختلف‌ اعم‌ از فرآیند تصفیه‌ آب‌ یا فاضلاب‌ فعالیت‌ نماید. پس این‌ رشته‌ قادر است بسیاری از داوطلبان‌ را که‌ دارای‌ علایق‌ و توانمندی‌های‌ متفاوتی‌ هستند، جذب‌ خود کند. 

 

بازار کار در ایران‌

اگر همه ی جامعه‌ و حکومت‌ به‌ بهداشت‌ و سلامتی‌ اهمیت‌ بدهند، فرصت‌های‌ شغلی‌ هم برای این رشته بیشتر خواهد شد زیرا هر جا انسان‌ باشد، برای‌ حفظ‌ سلامتیش متخصصان‌ این‌ رشته‌ باید حضور داشته‌ باشند، ولی در کشور ما توانمندی‌های‌ متخصصان‌ بهداشت‌ محیط‌ خیلی شناخته شده نیست و فرصت‌های‌ شغلی‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ کم‌ است‌. اما باز هم با این وجود یک‌ فارغ‌التحصیل‌ خوب بهداشت‌ محیط‌ در مقطع‌ کاردانی‌ می‌تواند در وزارت‌ بهداشت‌ - درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ و در مقطع‌ کارشناسی‌ در شهرداری‌ها، سازمان‌ آب‌ و فاضلاب‌، شرکت‌های‌ خصوصی‌ طراحی‌ تصفیه‌خانه‌ آب‌ و فاضلاب‌ و سازمان‌ حفظ‌ محیط‌زیست‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ مناسبی‌ داشته‌ باشد.

 

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌ و اصلی‌

فیزیک‌ عمومی‌

شیمی‌ عمومی‌

آمار حیاتی‌ مقدماتی‌

اصول‌ هیدرولیک‌

نقشه‌برداری‌

آموزش‌ بهداشت‌

پاتوبیولوژی‌

اپیدمیولوژی‌ بیماری‌های‌ واگیر

جامعه‌شناسی‌ شهری‌ و روستایی‌

نظام‌ عرضه‌ خدمات‌ بهداشتی‌ و درمانی‌

 

بهداشت

 

دروس‌ تخصصی‌

شیمی‌ و میکروبیولوژی‌ آب‌ و فاضلاب‌

کارگاه‌ لوله‌کشی‌ آب‌ و فاضلاب‌

اصول‌ تصفیه‌ و بهسازی‌ منابع‌ آب‌

دفع‌ فاضلاب‌ در اجتماعات‌ کوچک‌

کاربرد موتور تلمبه‌ در تأسیسات‌ آب‌ و فاضلاب‌

کارگاه‌ نصب‌ و راه‌اندازی‌ و تعمیر موتور تلمبه‌ها

حفاری‌ و بهره‌برداری‌ از چاه‌

اصول‌ بهداشت‌ هوا

بهداشت‌ مواد غذایی‌

بهداشت‌ مسکن‌ و اماکن‌ عمومی‌

گندزداها

آشنایی‌ با پرتوهاو پرتوزاها

کاربرد سموم‌ و ناقلین‌

بهداشت‌ حرفه‌ای‌

اقدامات‌ بهداشتی‌ در شرایط‌ اضطراری‌

بهره‌برداری‌ و نگهداری‌ تأسیسات‌ آب‌ و فاضلاب‌

کارآموزی‌ در عرصه‌


 

درآمد و حقوق

حقوق مهندس بهداشت، با توجه به سابقه کار و میزان تخصص و شهر محل کار متفاوت خواهد بود.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد