معرفی رشته مهندسی سیستم

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته مهندسی سیستم
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

با گسترش علم و تکنولوژی و مشاهده تاثیر این پیشرفت در نیروهای مسلح استفاده هر چه بهتر از سیستم های مدیریتی عملیاتی و پشتیبانی هم گسترش پیدا کرده است و موجب تولید رشته های جدیدی مثل سیستم ها برای برآورده شدن نیازهای این زمینه‌ها شده است. رشته مهندسی سیستم در حال حاضر در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام که وابسته به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است در حال تدریس است و برای تامین نیروی انسانی خود می باشد. افرادی که در این رشته به تحصیل می‌پردازند با مسائلی مثل برنامه ریزی سازماندهی کنترل و موارد دیگری که اشاره شد آشنا می شوند تا بتوانند در نهایت تحت عنوان فرمانده رسته های مختلف مشغول به کار شوند. یعنی فرماندهی یا ریاست بخش کامپیوتر، بخش الکترونیک، موشکی، تجهیزات پیشرفته و غیره در دست آنها خواهد بود.

 

علت به وجود آمدن این رشته و تحصیل در آن این است که امروزه نحوه مبارزه با زمان گذشته فرق کرده است و در مبارزه الکترونیک، ماهواره، لیزر و کنترل سیستم نقش بسیار چشمگیری دارند و لازم است که فرماندهان ارتش با این تکنولوژی به روز دنیا آشنا باشند تا بتوانند به خوبی با شرایط مقابله کنند. به همین دلیل است که فارغ التحصیلان رشته مهندسی سیستم در رشته های رزمی مثل پیاده توپخانه موشک‌های زرهی و مهندسی رزمی می توانند فرمانده بشوند.

 

سیستم

 

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌

ریاضی‌ عمومی‌

ریاضی‌ مهندسی‌

معادلات‌ دیفرانسیل‌

فیزیک‌

مبانی‌ رایانه‌ و آشنایی‌ با سیستم‌ عامل‌

شیمی‌ عمومی‌

روانشناسی‌ عمومی‌

مبانی‌ جامعه‌شناسی‌

اقتصاد عمومی‌.


 

دروس‌ اصلی‌

مبانی‌ مهندسی‌ برق‌

استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌

تحقیق‌ در عملیات‌

مهمات‌ و شیمی‌ مواد منفجره‌

مهندسی‌ ماشین‌

آمار و احتمالات‌

اصول‌ حسابداری‌ و هزینه‌یابی‌

رایانه‌ و برنامه‌نویسی‌

حقوق‌ اساسی‌

مدیریت‌ منابع‌ انسانی‌

اصول‌ مدیریت‌ و سازمان‌

رفتار سازمانی‌

روش‌ تحقیق‌

تئوری‌ و آنالیز تصمیم‌گیری‌

 

دروس‌ تخصصی‌

مهندسی‌ سلاح‌ و بالستیک‌

سیستم‌های‌ صف‌ و ستاد

تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها

استحکامات‌ و مهندسی‌ رزمی‌

اصول‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌

طرح‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ و کنترل‌ مدیریت‌

نقشه‌ خوانی‌

نقشه‌برداری‌

اصول‌ و قواعد اساسی‌ رزم‌

جغرافیای‌ نظامی‌ ایران‌ و کشورهای‌ همجوار

زبان‌ تخصصی‌

پروژه‌

کارآموزی‌.

 

توانایی‌های‌ لازم 

افرادی که در رشته مهندسی سیستم مشغول به تحصیل می شوند باید در درس ریاضی فیزیک قوی باشد تا بتواند فرماندهی رسته های مختلف نظامی را داشته باشند و بتوانند وظیفه‌شان را به خوبی انجام دهند. مثلاً فرمانده توپخانه باید دانش ریاضی داشته باشد تا بتوانند محاسبات و معادلات بالستیکی را به درستی انجام دهد. دانشجویان رشته مهندسی سیستم همیشه از بین داوطلبان مرد مسلمان شیعه اسلامی گروه علوم ریاضی و تجربی انتخاب می شوند. نکته ای که در انتخاب رشته مهندسی سیستم باید رعایت شود این است که کد این رشته در فرم انتخاب رشته باید حتما جز 30 رشته اول باشد در غیر اینصورت رد شده و به آن رسیدگی نخواهد شد. همچنین افرادی که در مهندسی سیستم مشغول به تحصیل می شوند باید حداقل قد 170 سانتیمتر و دید نسبتاً قوی داشته باشند یعنی 8 از 10 باشد. همچنین از لحاظ جسمی و روحی توانایی کامل را داشته باشند و از سلامت کامل برخوردار باشند و در نهایت در یک مصاحبه در دانشگاه شرکت می کنند که از آنها سوالاتی در مورد اطلاعات عمومی اسلامی، مسائل سیاسی، اجتماعی و پایبندی به اسلام میپرسند و در صورت پذیرفته شدن می توانند در این رشته مشغول تحصیل شوند.

 

سیستم

 

صنعت و بازار کار

فارغ التحصیلان رشته مهندسی سیستم میتوانند با استفاده از روش های سیستماتیک و مدل های ریاضی در سازمان و واحدهای نظامی نقش آفرینی کنند و در استفاده از منابع انسانی و تجهیزات و عملکرد اجزاء متشکل سیستم ها نظرات مفیدی را  ارائه دهند. فارغ التحصیلان همچنین توانایی لازم را در انتخاب راه مناسب از بین راه کارهای موجود یا ابداعی، توان کافی برای فرماندهی، مدیریت و کنترل و نظارت و شناخت و تجزیه و تحلیل مسائل سازمانی و توانایی های دیگر را نیز بدست میاورند.

 

بازار کار در ایران

از نگرانی های هر جوانی پیدا کردن‌ شغل مناسب‌ است‌ که این‌ مورد حتی‌ برای‌ قشر تحصیل‌ کرده‌ هم همینطور است.  به خاطر همین ورود به‌ رشته‌ای‌ که‌ بازار کار آن‌ مناسب باشد، از اهمیت‌ بزیادی‌ برخوردار است‌. دانشجویان‌ مهندسی‌ سیستم‌ با درجه‌ ستوان‌ دومی‌ که فارغ‌التحصیل‌ شوند میتوانند به‌ استخدام‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ درآیند و با گذراندن‌ دوره‌های‌ حین‌ خدمت‌ مراحل فرماندهی‌ را هم طی‌ می‌کنند.

 

درآمد و حقوق

با توجه به میزان سابقه و مهارت فرد فارغ التحصیل و اینکه در چه سازمانی به کار مشغول شود، میزان حقوق و مزایای مختلفی شامل حال وی خواهد شد. 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد