معرفی رشته هوانوردی-ناوبری هوایی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته هوانوردی-ناوبری هوایی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

ایمنی مهمترین هدف هر پرواز است، زیرا ایمنی هم موجب جلوگیری از خسارات می شود هم می‌تواند باعث سود دهی شرکت های هواپیمایی تجاری و مسافری موثر باشد. پس شرکت‌های حاضر در صنعت هواپیمایی متوجه این قضیه شده اند که سرمایه‌گذاری روی ایمنی در همه سطوح شرکت، یک سیاست اصولی و منطقی است.

تربیت متخصصین ناوبری هوایی در هواپیماهای مسافربری، ترابری و شکاری از قدم هایی است در این راه برداشته شده است و به عنوان رکن اصلی یک پرواز ایمن محسوب می‌شوند. ناوبر هوایی‌ را می‌توان‌ خلبان‌ دوم‌ دانست؛ فردی‌ که‌ قبل‌ از پرواز مسئولیت‌ تهیه‌ و طراحی‌ نقشه‌ مسیر پرواز را برعهده‌ دارد و مشخص میکند هواپیما باید در چه‌ ارتفاعی‌، با چه‌ سرعتی‌ و در چه‌ هوایی‌ پرواز کند و اگر هواپیما رادار داشته‌ باشد، ناوبر پشت‌ رادار می‌نشیند و ابرهای‌ مختلف‌ را شناسایی‌ می‌کند.

 

اگر در مسیر هواپیما، ابرهای‌ باران زا وجود داشته‌ باشد، وی یک مسیر جدید را به‌ خلبان‌ پیشنهاد می‌کند تا با ابرهای‌ باران زا برخورد نداشته‌ باشد و در واقع‌ مسیر را دور می‌زند تا با امنیت‌ کامل‌ هواپیما را به‌ مقصد برساند. البته‌ تمام‌ هواپیماها ناوبر ندارند اما اگر هواپیمایی‌ ناوبر داشته‌ باشد، قدرت‌ مانور بیشتری‌ دارد. چون‌ در هوای‌ نامناسب‌ نیز می‌تواند پرواز کند. برخی ناوبران برای‌ هواپیماهای‌ شکاری‌ آموزش‌ می‌بینند (دانشگاه‌ هوایی‌ شهید ستاری‌ بیشتر در این‌ زمینه‌ آموزش‌ می‌دهد) که‌ در نهایت‌ کار مهم تری‌ را انجام‌ می‌دهند چون‌ در کنار فعالیت‌های‌ یک‌ ناوبر هواپیمای‌ مسافربری‌ یا ترابری‌ باید دوره‌های‌ مختلفی‌ از جمله‌ دوره‌ نجات‌ خدمه‌ از مرگ‌ را بگذرانند و سلاح‌ها و مهمات‌ را هم کنترل‌ کنند. و باید رادار هواپیماهای‌ دشمن‌ را شناسایی‌ کند و در صورت‌ لزوم‌ از اسلحه‌ هواپیما بر ضد دشمن‌ استفاده‌ کنند.

 

هوایی

 

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌

دروس‌ پایه

ریاضی‌

فیزیک‌

آمار و احتمالات‌

معادلات‌ دیفرانسیل‌

 

دروس‌ اصلی

مبانی‌ کامپیوتر

آشنایی‌ با لیزر

مبانی‌ برق‌

مبانی‌ الکترونیک‌

دینامیک‌ عمومی‌

استاتیک‌

ارتعاشات‌ عمومی‌.

 

دروس‌ تخصصی

فیزیولوژی‌ هوایی‌

اصول‌ پرواز

اصول‌ ایمنی‌ پرواز

زبان‌ تخصصی‌

موتور هواپیما

قوانین‌ هوانوردی‌

سیستم‌الکترونیکی‌

هواپیما

هواشناسی‌

جنگ‌ الکترونیک‌

پرواز مقدماتی‌

پرواز پایه‌

پرواز پیشرفته‌

رهگیری‌ هوایی‌

سیمولاتور پرواز

سرویس‌ هوانوردی‌

سیستم‌ کمک‌ ناوبری‌

سیستم‌ کنترل‌.

 

توانایی‌های‌ لازم‌

دانشجوی‌ ناوبری‌ هوایی‌ باید در دروس‌ ریاضیات‌ و زبان‌ قوی‌ بوده‌ و از سرعت‌ عمل‌، مهارت‌ و قدرت‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ خوبی‌ برخوردار باشد تا بتواند در مواقع‌ بحرانی‌، وظیفه‌ خود را به‌ خوبی‌ انجام‌ دهد.

 

بازار کار در ایران‌

فرصت‌های شغلی این رشته مانند سایر رشته‌های دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری است.

 

درآمد و حقوق

در صورت اتمام تحصیل و موفق شدن در استخدام سازمان های دولتی، طبق قوانین آن سازمان حقوق و مزایا دریافت خواهند کرد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد