معرفی رشته کاردان فنی عمران

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته کاردان فنی عمران
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

هدف از تاسیس این رشته تربیت کاردان فنی عمران است که بتواند فضای خالی بین مهندسین متخصص و کارگران ماهر را در زمینه کارهای عمرانی پرکنند و میانه ی آنها را اتصال دهد. این رشته دارای 6 گرایش عمران روستایی، زیرسازی راه، کارهای عمومی ساختمان،‌ ساختمان‌های بتنی، ساختمان‌های آبی، کارتوگرافی، فتوگرامتری و نقشه‌برداری است.

 

عمران

 

گرایش عمران روستایی

بخاطر مشکلات روستاها و روستاییان، مسأله روستاها در صدر برنامه‌های دولت است و هدف این دوره تربیت افراد متخصصی است که بتوانند در امور عمران روستاها مانند ایجاد ساختمان، راه، کارهای عمرانی، تأمین آب آشامیدنی و غیره، ایفای نقش کنند. داوطلب این رشته باید در دروس ریاضیات، فنی، فیزیک، مکانیک، رسم فنی و شیمی توانایی های لازم را داشته باشند و شرایط جسمی و روحی آنها برای کار در محیط‌های روستایی سازگار باشد و قدرت تجسم و ابداع خوبی داشته باشند.

 

گرایش ساختمان‏‎های بتنی

با افزایش ساختمان‎های بتنی و محدود شدن مصرف فولاد در ساختمان و نیاز بالای صنعت به تکنسین‎هائی که بتوانند کارهای بتنی را بخوبی انجام دهند، نشان دهنده این موضوع است که جامعه به افراد کاردان متخصص ساختمان‎های بتنی نیازمند است. داوطلبان ورود به این مجموعه باید قبل از ورود به مرحله آزمون و گزینش، حداقل دوازه ‎هفته سابقه کار یا کارآموزی در یکی از کارگاه‎های ساختمانی (ترجیحاً در ساختمان‎های بتنی) داشته باشند، چون اگر اینطور نباشد دواطلبان بعد از موفقیت در آزمون و گزینش باید در برنامه دوره شناخت کار که برنامه آن توسط مؤسسه آموزشی تعیین خواهد شد، شرکت کنند.

 

گرایش کارهای عمومی ساختمان

از آنجا که در کارهای ساختمانی، فعالیت‌های زیادی انجام می‌شود، قسمت زیادی از این فعالیت‌ها به کارهای عمومی تعلق دارد. آمار و اطلاعات هم بیانگر این قضیه هستند که صنعت ساختمان‌سازی به تخصص فارغ‌التحصیلان کاردانی فنی کارهای عمومی ساختمان خیلی نیاز دارد. افرادی که می‌توانند به عنوان تکسنین کارگاه در تمامی کارگاه‌های ساختمانی فعالیت کنند یا به عنوان کمک مهندس از طرف دستگاه نظارت یا کارفرما در کارهای ساختمانی نظارت داشته باشند.

 

گرایش زیرسازی راه

در این گرایش هدف اصلی تربیت افرادی است که با معلومات علمی و اطلاعات و شناخت موارد فنی و اجرایی قادر باشند نقشه‌ها، دستورالعمل‌های اجرایی، زمینه‌های مختلف زیرسازی راه‌ و عملیات خاکی (مسائل مربوط به قشرهای زیرآسفالت ـ پیاده کردن مسیر راه و غیره) را متوجه شوند و به کمک کارگران، استادکاران و سایر عوامل فنی و امکانات لازم و یا راهنمایی کارشناسان، آنها را اجرایی کنند. داوطلب این گرایش باید در دروس ریاضی، فیزیک و فنی، دبیرستان قوی باشند و بخاطر شرایط سخت کاری، از نظر جسمی توانایی خوبی داشته باشند. فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در شرکت‌های عمومی،‌ بخش دولتی و همه کارگاه‌هایی که به طریقی با راه‌سازی سر و کار دارند، به عنوان تکنسین زیرسازی انواع راه‌ها، راه‌آهن، حفر تونل شاغل شوند.

 

راه سازی

 

گرایش کارتوگرافی

افرادی که از گرایش کارتوگرافی فارغ‌التحصیل می شوند به عنوان کاردان فنی، کارآیی لازم و مهارت عملی برای فعالیت‌های کارتوگرافی در مراحل مختلف گردآوری اطلاعات، تألیف،‌ چاپ و تکثیر نقشه‌ها کسب می کنند تا با توجه به تخصص و کارآیی‌های در نقش تکنسین کارتوگراف برای کارهای مختلف تهیه نقشه در سازمان‌ها و ادارات دولتی و ارگان‌ها یا بخش‌ خصوصی مجهز به بخش کارتوگرافی و نقشه‌کشی وارد عمل شوند.

 

گرایش نقشه‌برداری

نقشه‌برداری شامل جمع‌آوری اطلاعات فیزیکی و هندسی از سطح به عمق زمین و تعریف مدل یا ارتباط ریاضی بین این اطلاعات با استفاده از علم احتمال است. مثال های خیلی قابل لمس در این مورد، تهیه نقشه‌های جغرافیایی، نظامی و مهندسی برای احداث راه‌ها، سدها، کانال‌ها، برق‌رسانی و ... است. هدف گرایش کاردان فنی عمران ـ نقشه‌برداری، تربیت متخصصانی است که بتوانند رابط خوبی بین مهندسین و کارگران فنی نقشه‌برداری برای برداشت و پیاده کردن نقشه در زمینه‌های یاد شده باشند. این افراد باید باید در دروس ریاضی، فیزیک و فنی قوی باشند و قدرت بدنی بالایی داشته باشند. فارغ‌التحصیل این گرایش می‌توانند در ارگان‌های دولتی و خصوصی در زمینه‌های فنی راه‌سازی، شهرسازی، معادن، ساختمان، سدسازی و موارد مشابه مشغول به کار شوند.


 

گرایش ساختمان‌های آبی

هدف از تاسیس و تدریس این گرایش تربیت افرادی است که با عنوان کاردان فنی متخصص بتوانند فضای خالی بین مهندسین متخصص و کارگران ماهر را در زمینه ساختمان‌های آبی همچون سدهای خاکی، سدهای بتنی، کانال‌ها و اسکله‌ها پرکنند. وزارت نیرو، جهادکشاورزی و سازمان آب از جمله محل‌های جذب فارغ‌التحصیلان کاردان فنی عمران گرایش ساختمان‌های آبی است.

 

گرایش فتوگرامتری

برای انجام هر کار و برنامه عمرانی داشتن نقشه از اصلی ترین الزامات است. فتوگرامتری یکی از روش‌های نقشه‌برداری است که سرعت زیاد، هزینه کم و دقت بالایی دارد. دانشجویان دوره کاردانی فتوگرامتری آگاهی کافی برای نقشه‌برداری هوایی و عکس‌برداری از محیط‌های عمرانی کسب می کنند و می‌توانند به عنوان اپراتورهای ماهر برای انجام مثلث ‌بندی و تبدیل عکس به نقشه در هر سازمان و اداره دولتی یا بخش خصوصی که مجهز به دستگاه‌های فتوگرامتری باشد، فعالیت کنند.

 

عمران

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف این رشته

ریاضیات عمومی و مقدماتی

آمار

فیزیک حرارت

فیزیک مکانیک

رسم فنی

زمین‌شناسی و مصالح ساختمانی

محاسبات فنی

اجزای ساختمان و کارگاه

زبان فنی

قوانین و روابط کار

تعمیر ونگهداری

ایمنی و بهداشت

نقشه‌برداری و عملیات

مکانیک خاک

نقشه‌کشی ساختمان

 

دروس تخصصی گرایش عمران روستایی

تکنولوژی بتن

ماشین‌آلات ساختمانی و راه‌سازی

کارگاه تأسیسات برقی

کارهای چوبی

تجهیز و اداره کارگاه

اجرای ساختمان‌های کوچک بتنی

اجرای ساختمان‌ها با مصالح صنعتی

آبرسانی و بهداشت روستا

ساختمان‌های کوچک آبی

راه‌های روستایی

معماری روستایی

متره و برآورد

کارآموزی

 

دروس تخصصی گرایش ساختمان‌های بتنی

تکنولوژی بتن

اجزای ساختمان‎های بتنی

رفتار قطعات بتن آرمه

بتن پیش ساخته پیش‌تنیده

ماشین آلات کارگاهی

نقشه‎کشی ساختمان‎های بتنی

متره و برآورد

تجهیز و اداره کارگاه

شیمی مصالح

کارآموزی

 

دروس تخصصی گرایش کارهای عمومی ساختمان

نقشه‌کشی اجرائی

اجرای ساختمان‌ها با مصالح سنتی

اجرای ساختمان‌های بتنی

اجرای ساختمان‌های فلزی

محوطه سازی

متره و برآورد

تجهیزات و اداره کارگاه،‌ کارآموزی (کاربینی)

کارآموزی (کارورزی)

 

دروس پایه

ریاضیات عمومی

ریاضیات کاربردی

فیزیک موج و ارتعاش

الکتریسیته

برنامه‌نویسی کامپیوتر

الکترونیک

 

دروس اصلی

نقشه‌برداری

کارتوگرافی

کمک‌های اولیه و بهداشت فردی

 

دروس تخصصی

مقدمات فتوگرامتری

تهیه ـ تبدیل

دستگاه‌های فتوگرامتری و نگهداری آنها

تئوری توجیه ـ ارتوفتو

مثلث‌بندی هوائی

زبان فنی

کارورزی

 

بازار کار، درآمد و حقوق

طبق گفته ها حقوق مهندس عمران که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف کار میکند در شرکت های کوچک بین 900000 تومان تا 4500000 تومان است. حقوق مهندس عمران در شرکت ها و شهرهای مختلف فرق میکند. کسانی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد