معرفی رشته کاردان فنی معدن

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته کاردان فنی معدن
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

رشته کاردان فنی معدن دو گرایش استخراج معدن و استخراج معادن زغال‌ سنگ را شامل می شود که در این مقاله شما را با این دو رشته آشنا خواهیم کرد. 

 

گرایش‌ استخراج معدن

بعد از اینکه معادن دولتی شد همه معادن های کوچکی که تا به حال بدون رعایت کردن اصول فنی و ایمنی توسط اشخاص خواص مورد بهره برداری قرار گرفتند باید توسط دولت یا شرکت های مورد تایید دولت به صورت صحیح کار خودشان را ادامه دهند. پس لازم است که همه معادن حداقل یک نفر کاردان فنی استخراج معدن استخدام کنند که این افراد باید دانش لازم را برای استخراج معادن روباز و زیرزمینی داشته باشند. افرادی که فارغ التحصیل استخراج معدن هستند می توانند با رهبری کارگران و کنترل عملیات آتشباری و حفاری معدن و همچنین باربری و حمل و نقل تهیه و نگهداری استفاده مواد معدنی کار خود را انجام دهند​.

 

گرایش استخراج معادن زغال ‌سنگ

هدف اصلی این رشته تربیت فرد کاردان فنی برای استخراج و بهره‌برداری اقتصادی از معادن زیرزمینی زغال‌سنگ می باشد که کارهای آن ها شامل باز کردن، آماده‌سازی معادن زغال‌سنگ از ابتدای اکتشاف تا تحویل دادن زغال‌ به کارخانه می شود. فارغ‌التحصیلان این گرایش این قابلیت را دارند که در معادن زغال‌سنگ، مسئولیت اجرای یک یا چند وظیفه از عملیات معدنی مثل چال‌زنی، آتشباری، نگهداری، ریل‌کشی، ایمنی و نجات،‌تهویه، کارگاه استخراج و مشابه این را انجام بدهند.

 

زغال سنگ

 

درس‎های این رشته در طول تحصیل

درس‌های مشترک بین گرایش‌های کاردان فنی معدن

رسم فنی

اجزاء ماشین و کارگاه

حسابداری مقدماتی

ریاضیات

زمینشناسی عمومی

کانی شناسی و سنگ شناسی

قوانین کار و بیمههای اجتماعی

کار آموزی، پیشروی در معادن

آتشباری در معادن

بارگیری و حمل و نقل در معادن

نگهداری در معادن

تهویه در معادن


 

دروس تخصصی گرایش استخراج معدن

ایمنی و نجات در معادن

روشهای استخراج معادن زیرزمینی

اصول استخراج معادن

بهداشت و کمکهای اولیه در معدن

نقشهبرداری معدنی و نقشهخوانی

کانه آرائی

سرویس و نگهداری ماشین آلات معدنی

زبان خارجه فنی

برق معادن

استخراج معادن روباز

 

دروس تخصصی گرایش استخراج معادن زغال‌سنگ

بهداشت معدن

ایمنی و نجات در معادن

روش‌های استخراج

زغال‌شویی

زغال‌سنگ

ماشین‌آلات معدنی

برق معادن

زبان خارجه فنی

نقشه‌برداری زیرزمینی

اصول معدن‌کاری


 

بازار کار، درآمد و حقوق

اگر مهندسین معدن در شرکت ها و سازمان های دولتی مشغول به کار شوند، طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق می گیرند. این افراد با توجه به اینکه چه میزان مهارت و توانایی در کارشان دارند، همچنین با توجه به سطح تحصیلات و سابقه کار می توانند حقوق متفاوتی دریافت کنند. شرایط کار و حقوق افرادی که در راهسازی فعالیت می‌کنند و آنهایی که در اکتشاف استخراج معدن هستند متفاوت خواهد بود. به طور متوسط یک مهندس معدن با توجه به شرایطی که گفته شد می تواند میانگین حقوق بین 780 هزار تومان تا دو میلیون تومان داشته باشد و می توان گفت به طور متوسط ماهانه یک میلیون و دویست هزار تومان این افراد حقوق دارند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد