معرفی رشته کانه آرایی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد معرفی رشته کانه آرایی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

بیشتر مواد معدنی را نمی شود بلافاصله بعد از استخراج در صنایع استفاده کرد. و هر صنعتی برای خودش مشخصات خاصی دارد مثل دانه‌بندی، عیار، رطوبت، میزان ناخالصی و غیره باشد. کارهایی که باعث می‌شود ماده معدنی مشخصاتی که گفته شد را بگیرد، کانه‌آرائی نام دارد. یعنی کانه‌آرائی عبارت از عملیاتی است که روی مواد معدنی انجام می‌شود و در انتهای تولید، محصولی به دست می‌آید که یا مستقیماً در بازار عرضه می شوند یا آماده برای عملیات صنعتی می‌باشند.

 

هدف رشته کانه‌آرائی تربیت افرادی را به عهده دارد که بتوانند کارهایی که گفتیم را انجام دهند. فارغ‌التحصیلان این دوره توانائی و مهارت اداره مراحل سنگ‌شکنی، آسیا کردن، طبقه‌بندی مواد، پرعیار کردن فیزیکی مواد، فلوتاسیون، آبکش کردن و خشک کردن مواد را دارند. همه ی دانشجویان باید قبل از تحصیل، دوره شناخت کار به مدت 12 هفته را در زمینه صنعت مربوط بگذرانند.

پس کانه آرایی شامل عملیاتی است که روی ماده معدنی استخراج شده از معادن انجام می شود که آن را قابل مصرف کند. هر ماده معدنی که بطور اقتصادی قابل بهره برداری باشد کانه (ore) نامیده می‌شود. هر کانه از تعدادی کانی تشکیل شده است که یکی از آنها کانی با ارزش موجود در ماده معدنی است و ماده معدنی برای دستیابی به آن کانی استخراج می‌شود، سایر کانی های متشکله ماده معدنی را گانگ می‌نامند. 

 

کانی

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه

ریاضیات عمومی

ریاضیات کاربردی

برنامه‌نویسی و آمار

فیزیک الکتریسته و مغناطیس

شیمی معدنی

رسم فنی و نقشه‌خوانی

اجزاء ماشین، کارگاه


 

دروس اصلی

کانی شناسی

سنگ‌شناسی

هیدرولیک

الکترونیک

شیمی تجزیه

 

دروس تخصصی

تهیه مواد معدنی

روش‌های فیزیکی کانه‌آرائی

فلوتاسیون

سرویس و نگهداری ماشین‌آلات

کنترل

مدیریت و قوانین کار

ایمنی و کمک‌های اولیه

زبان تخصصی

کار‌آموزی

 

بازار کار، درآمد و حقوق

افرادی که از این رشته فارغ‌التحصیل شده اند توانائی و مهارت اداره مراحل سنگ‌شکنی، آسیا کردن، طبقه‌بندی مواد، پرعیار کردن فیزیکی مواد، فلوتاسیون، آبکش کردن و خشک کردن مواد را دارند. همه ی دانشجویان باید قبل از تحصیل، دوره شناخت کار به مدت 12 هفته را در زمینه صنعت مربوط بگذرانند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد