مهندسی برق قدرت

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مهندسی برق قدرت
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

مهندسی برق گرایش قدرت از رشته های بسیار پرکاربرد و پولساز در دنیای امروز است که از طریق کنکور گروه ریاضی میتوان به تحصیل در آن پرداخت. هدف این رشته تولید برق در نیروگاه ها، انتقال برق از طریق خط انتقال و توزیع در شبکه های شهری است که به مصرف برق خانگی و کارخانجات برسد. از کسانی که در زمینه برق قدرت تحصیل می‌کنند انتظار می رود با روش‌های مختلف تولید برق‌، خطوط‌ انتقال‌ نیرو و سیستم‌های‌ توزیع‌ آشنا باشد.  این رشته آنقدر در بیشتر کشورها مهم شده است که برخی درس ها برای آن کشور، بومی سازی شده است یعنی دولتی قصد دارد افراد حتما در زمینه هایی مثل تولید، انتقال، توزیع، مدیریت، اصلاح و سایر موارد دیگر تخصص کسب کند و جذب بازار کار شود.

 

برق

 

کار با کامپیوتر

وقتی که از مهندسی برق با گرایش قدرت صحبت می کنیم لازم است که خیلی از آزمایشات قبل از انجام شدن شبیه سازی شود و لازمه این کار مهارت کار با کامپیوتر است و خیلی از شرکت‌های که در حال حاضر در این مسیر گام برداشته اند پول های زیادی را برای نرم افزار های حرفه ای در این زمینه مصرف می کنند.

در گرایش قدرت نیز نرم افزارهای خوب زیادی وجود دارد که خیلی از کشورها من جمله ایران خواهان کار با آن ها هستند. در آگهی های استخدام هم خیلی دیده می شود که شرط استخدام افراد را تسلط بر نرم افزارهای دیگسایلنت، مکسول و سیمولینک متلب گذاشته اند.

 

برق

 

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ قدرت

ماشین‌های‌ الکتریکی‌ تخصصی‌

حفاظت‌ و رله‌

تأسیسات‌

تولید و نیروگاه‌

عایق‌ و فشار قوی‌

ماشین‌های‌ مخصوص‌.

 

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ مهندسی‌ برق

ریاضی‌

معادلات‌ دیفرانسیل‌

برنامه‌سازی‌ کامپیوتر

محاسبات‌ عددی‌

فیزیک‌

کارگاه‌ عمومی‌

کارگاه‌ برق‌

زبان‌ تخصصی‌

نقشه‌کشی‌ صنعتی‌

ریاضی‌ مهندسی‌

مدارهای‌ الکتریکی‌

اندازه‌گیری‌ الکتریکی‌

الکترومغناطیس‌

الکترونیک‌

ماشین‌های‌ الکتریکی‌

مدارهای‌ منطقی‌

تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها

سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌

بررسی‌ سیستم‌های‌ قدرت‌

مخابرات‌

پروژه‌ کارشناسی‌

کارآموزی‌.

 

برق

 

بازار کار، درآمد و حقوق

گرایش برق قدرت را می توانند از سایر گرایش ها برتر دانست زیرا بدون استفاده از لپ تاپ و موبایل میشود زندگی کرد اما شرکت هایی که این ابزار تولید می‌کنند نیاز به برق دارند و مهندس برق قدرت باید باشد تا این زمینه را فراهم کنند و کنترل امور را به دست گیرد. اگر بخواهیم بیشتر به اهمیت این رشته اشاره کنیم می‌توانیم به موضع مهمی مثل آلودگی اشاره کنیم که در همه دنیا با آن دست به گریبان هستند و یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش این آلودگی استفاده از خودروهای برقی است.

 

تفاوت خودرو برقی با خودرو بنزینی در موتور و کنترل موتور این دو ماشین است. موتور برقی که توسط مهندسین قدرت ساخته می شود و قسمت کنترل و درایو آن توسط مهندسین قدرت گرایش الکترونیک قدرت کنترل می‌شود و این ماشین ها برای حرکت کردن نیاز به برق دارند و ساخت این ماشین ها و سوخت آنها باعث می شود که بازار کار برای این رشته بسیار داغ باشد. در مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش ماشین و الکترونیک قدرت قرار دارد که یعنی همان الکترونیک ولی در سطح بالاتر و کاربردی تر.

 

با توجه به اینکه افراد فارغ التحصیل این رشته در قسمت های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند میزان حقوق و دریافت آنها متفاوت است. مثلا اگر در بخش خصوصی مشغول به کار شوند با استفاده از تجربه و تحصیلاتی که دارند و مهارت های آنها حقوق های متفاوتی برایشان در نظر گرفته شده است.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد