مهندسی عمران‌ ـ عمران

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مهندسی عمران‌ ـ عمران
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

یکی از گرایش های مهندسی عمران، گرایش عمران است که در مقطع کارشناسی خیلی از دانشگاه ها این رشته را تدریس می کنند که هدف از این رشته تربیت افرادی که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه های ساختمانی راهسازی پل سازی سازه ها و بناهای آبی و غیره مسئولیت طرح پروژه و نظارت بر آن را به عهده بگیرند.

این افراد مواردی که را که مربوط به‌ سازه‌، خاک‌ و پی‌، راه‌ و ترابری‌ و هیدرولیک‌ است را می آموزند و علاوه بر طراحی‌ و نحوه‌ ساخت‌ اسکلت‌ ساختمان‌ها و سایر بناهای‌ فنی‌ مثل‌ پل‌، فرودگاه‌ و تونل‌ پرداخته‌ به‌ مطالعه‌ رفتار زمین‌ بناهای‌ فنی‌ هم می‌پردازد تا بتوانند طبق نوع‌ خاک‌ زمین‌ مورد نظر، شکل سازه‌ای‌ را که‌ قرار است‌ ساخته‌ شود، طراحی‌ کند. این افراد همچنین به‌ برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌ بین‌ شهری‌ و درون‌ شهری‌، طراحی‌ راه‌ها از نظر هندسی‌، زیرسازی‌ و روسازی هم مشغول هستند و اطلاعات‌ خوبی‌ در مورد هیدرولیک‌ به‌ دست‌ می‌آورد.

 

برق

 

اهمیت و جایگاه در جامعه

در یک جامعه کمتر جایی پیدا می‌شود که فعالیت‌های عمرانی جزء اساسی‌ترین نیازهای آن نباشد همه نیازهای صنعتی و کشاورزی هم به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این رشته وابسته است و از آن استفاده می‌کنند.

در کنار رشد جوامع در پیشرفت علم و فناوری، توجه علمی به کارهای عمرانی خیلی ضرورت پیدا کرده است و تغییر راهکارهای گذشته باعث شده است که این رشته اهمیت خود را پیدا کند. کارهای عمرانی برای ایجاد ساختمانها، راه ها- پل ها، سدها، شبکه های آب رسانی شهرها و روستاها، ساختمان های خاص مانند نیرو گاه های هسته ای و حرارتی و .. بخش بزرگی از فعالیت های اقتصادی و تولیدی کشور را به خود اختصاص می دهد، طوری که سهم زیادی از سرمایه گذاری های ملی در طرح های ساختمانی و صنایع وابسته به آن استفاده می شود. 

نیاز به فارغ التحصیلان این رشته در وزارت خانه ها و نهادها و سازمانهای دولتی و بخشهای خصوصی مثل شرکت های مهندسان مشاور و شرکت های ساختمانی و راه سازی باعث جذب این افراد می شود.

 

توانایی های لازم

برای اینکه افراد در این رشته ادامه تحصیل دهند و با توجه به کیفیت دروسی که در این دوره تدریس می شود باید این دانشجویان توانایی لازم در درس های ریاضی فیزیک را داشته باشند و توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تجسم و دقت کافی در مسائل را داشته باشد. خیلی از کارها و طرح های عمرانی در خارج از محیط های شهری بوده و فعالیت نسبتا زیادی را می طلبد و فرد باید بتواند در این زمینه ها فعالیت کند.
 

عمران

 

توانایی های فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان این رشته می توانند پس از پایان تحصیلات، مسوولیت هایی مثل طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرای طرح های مختلف عمرانی را به عهده گیرند. مانند : 

 • محاسبه، ساخت و اجرا و طراحی ساختمان های مسکونی، اداری و صنعتی

 • طراحی، محاسبه و اجرای راه ها و جاده های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و و روستاها

 • ساخت و اجرا و طراحی و محاسبه انواع پل های بتنی و فلزی و با شکل های مختلف

 • اجرای سدهای مختلف خاکی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وابسته مثل تونل یا کانال انحراف آب رودخانه جهت اجرای عملیات کارگاهی در ضمن ساخت 

 • اجرای کارهای مربوط به ساماندهی رودخانه ها. 

 • طراحی، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب

 • ساخت تصفیه خانه های آب و فاضلاب

 • طراحی، محاسبه و ساخت شبکه های آب رسانی به منطقه های شهری و روستایی برای تامین آب آشامیدنی

 • طراحی، محاسبه و ساخت شبکه های جمع آوری و دفع آب های سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابان ها و سایر منطقه های شهرها

 • انجام کارهای نقشه برداری مثل سراه سازی، سد سازی و ...

 • کارهای نقشه کشی طراحی و معماری. 

 

بازار کار و محل های کار

با توجه به فعالیتی که هر سازمان موسسه دارد کسانی که در کارهای عمران هستند می توانند به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مراکز مختلف مشغول به کار شوند که از جمله این موارد که این افراد می‌توانند آنجا جذب بازار کار شوند و فعالیت کنند می توان به این موارد اشاره کرد : وزارت خانه های آموزش وپرورش ، کشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی،بانکها و طرح محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا.

همچنین شرکت های مختلف مهندسان مشاور که کارشان طراحی، محاسبه و نظارت براجرای پروژه های ساختمانی و امثال این است این افراد را استخدام میکنند.

 

عمران

 

واحدهای درسی

مقطع کارشناسی عمران 140 واحد درسی دارد که 20 واحد آن درس های عمومی ، 25 واحد درس های پایه، 8 واحد درس های اصلی و تخصصی و 15 واحد درس های اختیاری است.

 

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف مهندسی‌ عمران‌

ریاضیات‌ عمومی‌

فیزیک‌ عمومی‌

برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر

آمار و احتمالات‌ مهندسی‌

محاسبات‌ عددی‌

استاتیک‌

دینامیک‌

مقاومت‌ مصالح‌

مکانیک‌ خاک‌

زمین‌شناسی‌ مهندسی‌

مترو و برآورد پروژه‌

 

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ عمران‌

تکنولوژی‌ بتن‌

تحلیل‌ سازه‌

بارگذاری‌

مهندسی‌ پی‌

سازه‌های‌ بتنی‌

سازه‌های‌ فولادی‌

روش‌های‌ اجرایی‌ ساختمان‌

مکانیک‌ سیالات‌

هیدرولیک‌

هیدرولوژی‌ مهندسی‌

رسم‌ فنی‌ و نقشه‌کشی‌ ساختمان‌

نقشه‌برداری‌ و عملیات‌

مهندسی‌ آب‌ و فاضلاب‌

بناهای‌ آبی‌

اصول‌ و مبانی‌ معماری‌ و شهرسازی‌

پروژه‌ سازه‌های‌ فولادی‌

روش‌های‌ خرابی‌ ساختمان‌

راه‌سازی‌ و پروژه‌

روسازی‌

مهندسی‌ ترابری‌

راه‌آهن‌

مهندسی‌ ترافیک‌

 

ادامه تحصیل

بعد از مقطع کارشناسی افراد می‌توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هم ادامه تحصیل بدهند که در مقطع کارشناسی ارشد 32 واحد درسی را باید بگذرانند و در انتهای آن پایان نامه خود را ارائه دهند و در رشته مورد نظر متخصص شوند. 

 

گرایش های مختلف کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش های کارشناسی ارشد این رشته شامل: سازه، سازه های هیدرولیکی مهندسی زلزله، راه وترابری، مکانیک خاک و پی، مهندسی آب، سازه های دریایی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل، مهندسی نقشه برداری ( ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط زیست است که در هر گرایشی زیر شاخه های تخصصی تری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دکتری به آن پرداخته می شود. 

امکان ادامه تحصیل در همه ی گرایش ها در ایارن وجود دارد ولی در بعضی گرایش های دیگر فقط در خارج از کشور میتوانند ادامه تحصیل دهند.
 

عمران

 

توانایی های فارغ التحصیلان مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری

از آنجایی که این رشته در همه ی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا نیاز به محاسبات پیشرفته و توانایی های علمی خاص خود می باشد باید دانشجویان این رشته ها در درس های ریاضی فیزیک و مواردی که اشاره شد توانایی بالایی داشته باشند و بعد از کسب همه این توانایی ها بتوانن مشکلاتی که در زمینه های علمی اجرایی وجود دارد را حل کنند و با ارائه طرح های نو قدم مثبتی در جهت پیشرفت این علم بردارند.

 

جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در محیط های کار

کسانی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند در کنار توانایی هایی که کارشناسان عمران دارند می توانند در زمینه های علمی و پژوهشی مختلف که مربوط به این رشته هستند کارآمد باشند و در زمینه های مختلف مثل طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی هم فعالیت کنند.

این افراد علاوه بر محیط های کاری که نام برده شد میتوانند مسئولیت های بالاتر و سنگین تر علمی، پژهشی و اجرایی را هم به عهده بگیرند. و بعد از اتمام دوره دکترای تخصصی، امکان همکاری در دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد. 

 

درآمد و حقوق

طبق آخرین اطلاعاتی که از حقوق دریافتی مهندسان عمران در دست است با توجه به اینکه این افراد در کدام شرکت ها و شهرها کار می‌کنند میانگین حقوق متفاوتی دارند. با توجه به اینکه این افراد کارآفرین باشند یا بتوانند در حوزه کاری خودشان دفتر مجزا تاسیس کنند با توجه به پشتکار و فعالیتشان میزان حقوق متفاوت خواهند داشت.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد