برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری 98

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری 98
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

یکی از کارهایی که بدون داشتن برنامه ریزی و یا هدف مشخص می تواند بسیار خسته کننده و بدون نتیجه باشد درس خواندن است. خیلی از افراد فکر می کنند که صرف اینکه درس بخوانند و ساعت زیادی را پای کتاب بگذرانند منجر به موفقیت آنها در زمینه های مختلف مثل آزمون ها و امتحانات می شود ولی باید بگوییم که این یک تصور غلط است و برای اینکه افراد در هر زمینه ای از جمله امتحانات و آزمون ها و موارد مختلف  موفق باشند نیاز به تمرین و برنامه ریزی دقیق و حساب شده دارند و برای اینکه به نتیجه دلخواه برسند و هدفشان قابل دسترس تر باشد و زودتر به آن برسند لازم است که یک برنامه‌ریزی اصولی داشته باشند.

 

آزمون دکتری

 

در این مقاله تصمیم داریم تا اصول برنامه ریزی درست برای قبولی تضمینی در آزمون دکتری را برای شما بگوییم و به شما راه را نشان دهیم تا شما با آگاهی بیشتر بتوانید قدم در این راه بردارید و به موفقیت و اهداف خود برسید. وقتی که شما برنامه ریزی مناسب و صحیح داشته باشید علاوه بر اینکه آرامش شما بیشتر خواهد بود و بازدهی مطالعه شما با توجه به ساعتی که برای درس خواندن گذاشتید بیشتر شود متوجه می‌شوید که چقدر برنامه ریزی توانسته است در روند موفقیت و رسیدن به قله به شما کمک کند.

 

آزمون دکتری

 

هنگامی می‌توان گفت که یک برنامه‌ریزی کاملا صحیح و اصولی است که منحصر به فرد باشد و قابلیت انعطاف داشته باشد و خیلی ساده بتوانید آن را تعیین کنید و انجام دهید و بعد از اینکه به موارد مختلف آن عمل کردید بتوانید خودتان را ارزیابی کنید و ببینید که این برنامه ریزی چه تاثیری در روند کار و فعالیت و موفقیت شما داشته است. از آنجا که مقطع دکترا یکی از مقاطع حساس و تخصصی در هر رشته‌ای است پیشنهاد می کنیم که بی گدار به آب نزنید و حتما با برنامه‌ریزی و اصول صحیح پیش بروید زیرا دیگر در سنی نیستید که راه های مختلف را آزمون و خطا کنید و با تجربیات مختلف راه را ادامه دهید و هر چه سریعتر تصمیمات درست بگیرید آینده روشن شما زودتر به دستتان میرسد.

 

آزمون دکتری

 

برای اینکه به موفقیت نزدیکتر شوید علاوه بر اینکه نیاز به یک برنامه ریزی درست و حساب شده دارید لازم است که منابعی که در اختیار شما برای مطالعه جهت آزمون دکترا قرار می گیرد جامع و کامل باشد و نیاز شما را از نظر علمی به صورت کامل برطرف کند و ما در این مقاله قصد داریم که به شما آموزش دهیم چه طور می توانید یک برنامه ریزی داشته باشید که هم روی زمان خودتان مدیریت داشته باشید و هم نکات مختلف در مورد مطالعه صحیح را به شما آموزش داده باشیم و بگوییم که مهمترین نکات برای یک برنامه ریزی اصولی جهت آزمون دکترای سراسری چه چیزهایی هستند.

 

آزمون دکتری

 

یادتان باشد که یکی از نکاتی که می‌تواند در گفتار خیلی ساده باشد اما در عمل تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد عادت شما به درس خواندن و کسب علم است. سعی کنید خودتان را عادت دهید که در مورد هر مسئله ای که در ذهنتان سوال پیش می آید اطلاع کسب کنید و به دنبال سوالات و ضعف‌های خود در هر زمینه و هر درسی بروید. وقتی که مشکلات شما در درس های مختلف به صورت کامل برطرف می شود حلاوتی که از این ماجرا برای شما پیش می آید باعث می شود که کم کم به درس خواندن عادت کنید و این یکی از زیباترین عادت‌هایی است که افراد می‌توانند به آن دچار شوند.

 

آزمون دکتری

 

زمان بندی اصولی برای برنامه ریزی جهت آزمون دکترا

ممکن است افرادی که در کنکور دکتر شرکت می‌کنند فکر کنند که برای اینکه به موفقیت برسند فقط لازم است که ساعت های زیادی را به درس خواندن بگذرند که باید بگوییم این فکر کاملا یک فکر اشتباه است که دربین بیشتر افراد حتی از زمان دوران مدرسه جا افتاده است و ما می خواهیم بگوییم چه چیزی باعث موفقیت می شود و در عین حال در زمان شما صرفه جویی می کند که محتوی برنامه ریزی صحیح و رعایت نکات مهم است.

 

آزمون دکتری

 

سعی کنید هر مطلبی را که مطالعه می کنید عمیقاً یاد بگیرید و خیلی راحت از کنار موارد مختلف رد نشوید. به طور مثال اگر شما می توانید سه درس از یک کتاب را در یک روز عمیق مطالعه کنید همین کار را انجام دهید و سعی نکنید این کار را با یک عملی که ظاهر فریبنده دارد جایگزین کنید. به طور مثال در همان یک روز می توانید 5 درس را به صورت سطحی بخوانید و احساس کنید که کار بهتر و مفیدتری انجام داده اید. باید بگویم که در اشتباه هستید زیرا اگر یک سوم حالت معمول را درس بخوانید اما عمیق یاد بگیرید تاثیر آن بسیار بیشتر از وقتی است که شما گذری درس ها را می خوانید و چیزی از آن در ذهن شما باقی نمی ماند.

 

آزمون دکتری

 

با توجه به اینکه به ضرایب دروس تقریباً از یک ارزش برخوردار هستند سعی کنید ساعت هایی که به مطالعه برای درس های کارشناسی اختصاص می دهید تقریبا برابر با درس هایی باشد که برای کارشناسی ارشد و زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی گذاشته اید و مهمترین چیزی که ساعت مطالعه را تعیین میکند اهمیت آن درس و ضریب درس ها هستند. سعی کنید وقتی که می‌خواهید مطالعه انجام دهید یک کتاب را در یک روز مطالعه نکنید و ذهن خود را فقط روی یک مسئله متمرکز نکنید یعنی پیشنهاد می‌کنیم که به طور مثال اگر تصمیم دارید در یک روز 8 ساعت مطالعه کنید آن را بین دو یا سه موضوع مختلف تقسیم کنید تا مغز شما قابلیت تحلیل و انعطاف داشته باشد و از یک درس دل زده نشوید.

 

البته توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی تحصیلی برای هر شخصی باید منحصر به فرد باشد. خب منظورمان چیست؟ وقتی صحبت از این منحصر به فرد بودن می‌کنیم دقیقا منظور ما این است که افراد شخصیت‌ها و هوش مختلفی دارند و ممکن است گیرایی افراد در دروس مختلف با هم متفاوت باشد و این تنها خود افراد هستند که میدانند در کدام درس ها نیاز به زمان بیشتری برای مطالعه دارند در کدام درس ها لازم است که وقت کمتری بگذارند زیرا استعداد بیشتری دارند پس باید وقت را غنیمت بشمارند و به سمت ضعف‌ها و رفع آنها بروند.

 

آزمون دکتری

 

افرادی که در کنکور دکتری ثبت نام کردند و در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای هستند با برنامه‌ریزی میانه خوبی ندارند و نمی‌توانند زمان خود را مدیریت کنند زیرا هم باید به درس ها و پروژه خود رسیدگی کنند و هم درس هایی که برای آزمون مشخص شده است را مطالعه کنند برای اینگونه افراد پیشنهاد جالبی داریم و آن این است که روز خود را به چهار قسمت مختلف تقسیم کنند. مهمترین قسمت خواب کافی و آرام است که انرژی شما را در بقیه روز تامین می‌کند و سعی کنید یک قسمتی را حتما به ورزش کردن اختصاص دهید و یا کارهایی که از انجام آن لذت می برید را در برنامه خود داشته باشید تا فکر نکنید که این کنکور باعث شده است که شما از زندگی شخصی جا بمانید و شما را دل زده کند و سعی کنید قسمتی را هم به ترم جاری دانشگاه که در آن مشغول به تحصیل هستید بگذارید زیرا همین معدلی که از این مقطع به دست می‌آورید هم در روند موفقیت شما تاثیر مستقیم دارد و در نهایت سعی کنید درس هایی که در آزمون دکترا قرار است با آن مواجه شوید را بخوانید و تسلط پیدا کنید.

 

آزمون دکتری

 

در دسته دوم از افرادی که در آزمون دکترا شرکت می کنند ما با داوطلبان مواجه هستیم که چند سال از فارغ التحصیلی آنها می گذرد و برای این افراد پیشنهاد مختلفی داریم و آن این است که زمان و مدتی که در اختیار آنها قرار دارد را به چهار قسمت تقسیم کنند و همانطور که قبل تر گفته شد یک قسمت را به خواب کافی و ورزش و کارهای شخصی اختصاص بدهند و وقت زیادتری را به خواندن موارد امتحانی که قرار است در آزمون دکترا به آن پاسخ دهند اختصاص دهند و سعی کنند در کنار آن مقاله داشته باشند و در کارگاه‌های آموزشی مختلف شرکت کنند و یا اینکه زبان انگلیسی خود را تقویت کنند و یکی از مدارک زبان که مورد قبول بیشتر دانشگاه ها هست را کسب کنند.

 

آزمون دکتری

 

بعضی دیگر از داوطلبان تازه یک سال است که فارغ التحصیل شده اند و می خواهند در آزمون دکترای سال بعد از فارغ التحصیلی خود شرکت کنند. این ها هم باید همان روندی که گفته شد را پشت سر بگذارند و مطالعه و مقاله را مد نظر داشته باشند که معمولاً وقتی که شما به تازگی فارغ التحصیل شده باشید ذهنتان برای مطالعه و نوشتن مقاله آماده تر خواهد بود. بعضی از داوطلبان هستند که در حال حاضر مشغول به کار و فعالیت در رشته ی خود و یا رشته‌های مختلف دیگر هستند اما تمایل به شرکت در آزمون دکترا را دارند و برای برنامه‌ریزی معمولا با مشکلات مختلفی مواجه می شوند. این افراد باید ساعت کاری خود را در نظر بگیرند و بعد از آن به یک استراحت بپردازند تا خستگی ذهن مانع از یادگیری و کاهش کیفیت مطالعه نشود و بعد برای وقت باقی مانده از روز خود برنامه ریزی کنند تا بتوانند درس ها را با اولویت اهمیت و ضریب مطالعه کنند.

 

آزمون دکتری

 

کسانی که می خواهند در آزمون دکترا شرکت کنند خیلی خوب می‌دانند که این آزمون مانند کنکور کارشناسی و یا کارشناسی ارشد نیست و معمولاً ظرفیت پذیرش برای آزمون دکتری بسیار پایین است، به همین خاطر است که بیشتر افراد سعی می‌کنند راه و روشی که آنها را به سمت موفقیت سوق می‌دهد را پیدا کنند. برای این افراد یکسری پیشنهادات داریم و از جمله آنها این است که سعی کنند حتما قسمتی که قرار است در آن به مطالعه کردن بپردازند یک جای آرام و ساکت باشد و فضا مناسب باشد که انرژی درس خواندن در آن ها را به وجود بیاورد. وقتی صحبت از فضای مشخص می کنیم منظور ما این است که هم از لحاظ دما، هم نور و سایر مشخصات فضا به گونه‌ای باشد که افراد بتوانند به راحتی به مطالعه کردن بپردازند.

 

آزمون دکتری

 

وقتی که تمام شرایط محیطی و زمانی برای درس خواندن شما آماده شد این که با داشتن یک برنامه ریزی مشخص و منظم با گام های بلند تر به سمت هدف پیش خواهید رفت سعی کنید برای برنامه ریزی موفق حتما کوچکترین جزئیات را هم در نظر بگیرید. زیرا فراموشی ها باعث می شوند که حتی با گذاشتن انرژی و وقت زیاد از بعضی از کارها دور بمانید و همین باعث کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود.

 

یکی دیگر از پیشنهادات مهمی که به افراد علاقه مند و موفق در کنکور دکترا داده میشود این است که حتما سعی کنند موقعی که مطالعه درسی را پیش گرفتند هنگام مطالعه از نکات مهم یادداشت برداری کنند. تا مرتبه های بعدی که می‌خواهند درس را دوره کنند مثل مرتبه اول برای آن وقت زیادی نگذارند و فقط با مرور نکات مهم تمام مطالب قبلی که خواندند برای آنها بازبینی شود. این حرکت در روزهای قبل از کنکور خیلی می‌تواند باعث کاهش استرس آنها شود زیرا حجم کم در یادداشت ها می تواند آنها را به صورت مستقیم متصل به بانک اطلاعاتی که در ذهن دارند بکند.

 

آزمون دکتری

 

در صورتی که درسی که مطالعه می‌کنید پتانسیل این را دارد که از قسمت های مختلف آن نکته برداری و چکیده نویسی کنید حتما این کار را در گوشه ها و یا پاورقی انجام دهید. این کار علاوه بر اینکه باعث می‌شود شما تراوشات ذهنی خود را یک بار قبل از امتحان روی برگ پیاده کنید باعث می شود که در زمان شما برای مرور نکات بسیار صرفه جویی شود. سعی کنید برنامه ریزی شما به گونه‌ای باشد که کاملاً قابلیت انعطاف داشته باشد و اگر دیدید در طی زمان توانایی شما برای مطالعه و مرور درس ها افزایش پیدا کرده است می توانید ساعت مطالعه درس ها را تغییر دهید و وقتی که با مباحث بیشتر آشنا شوید می توانید مشخص کنید که روی چه مباحثی باید تمرکز و وقت بیشتری داشته باشید و چه مباحثی کاملاً برای شما جا افتاده است و دیگر نیاز نیست که مدام آن را تکرار کنید و وقت خود را صرف چیزی که کاملاً یاد گرفته اید کنید. یکی از مهمترین و با تاکید اکید مهمترین نکاتی که در مورد کنکور دکترا وجود دارد این است که حتما سعی کنید سوالات کنکور سال های قبل را مطالعه کنید و با نحوه سوال دادن درس های مختلف و همچنین استعدادهای تحصیلی و هوشی و غیره آشنا شوید تا وقتی که بعد از این همه زحمت و وقت گذاشتن در جلسه امتحان و آزمون می نشینید با سوالات عجیب و غریب که تا به حال حتی به گوشتان نخورده است مواجه نشوید و با روند آزمون از قبل آشنا شده باشید.

 

آزمون دکتری

 

بسیاری از افراد تمام تمرکز خود را روی درس های تخصصی میگذارند در صورتی که این یک اشتباه مسلم است زیرا تمام کسانی که در آزمون دکترای تخصصی شرکت می کنند در یک حد مشخصی به دروسی که دارند تسلط دارند و مواردی که بیشتر افراد در مورد آنها با مشکل مواجه هستند به زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی است و چیزی که باعث می‌شود شما به عنوان یک داوطلب آزمون دکترا از بقیه شرکت کننده ها فاصله بگیرید و خود را بالا بکشید همین دو موردی است که به آن اشاره کرده ایم. پس سعی کنید که حتما به این دو مورد اهمیت زیادی بدهید و وقت زیادی را برای آن صرف کنید زیرا پشیمان نخواهید شد. یکی از مهمترین چیزهایی که در همه آزمون ها و امتحانات باید به آن توجه کنید دوری از استرس و انرژی منفی است و سعی کنید چیزهایی که باعث می شود اعتماد به نفس شما پایین بیاید کاملاً از جلوی راه شما برداشته شود تا بتوانید نهایت استفاده از تمام چیزی که برای آن وقت گذاشته و کسب کرده اید را ببرید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد