ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیر انتفاعی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیر انتفاعی
از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

دانشگاه و موسسات غیرانتفاعی به علت به برگزاری کلاس با کیفیت نسبتا بالای آموزشی و تعدد رشته محل های ارائه دهنده این دانشگاه غالبا داوطلبان زیادی را به سمت خود می کشد. پذیرش دانشجو در این دانشگاه به دو صورت با آزمون (از طریق کنکور سراسری) و بدون کنکور (صرفا با سوابق تحصیلی) می باشد. متقاضیان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی می توانند در مقاطع کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) در این دانشگاه تحصیل کنند.


غیرانتفاعی
 

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

در این دانشگاه ها مانند دانشگاه آزاد و پیام نور زمان ثبت نام بدون کنکور هر سال دو بار و برای ورودی مهر و بهمن انجام می شود. در سال های گذشته ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های غیرانتفاعی برای ورودی مهر ماه، هم زمان با انتخاب رشته کنکور سراسری یعنی در مرداد ماه و برای ورودی بهمن در آبان ماه انجام می شد. پیش بینی می شود که امسال نیز همانند سال های گذشته اطلاعیه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی توسط سازمان سنجش در همان زمان منتشر شود.

همچنین در نظر داشته باشید که امکان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی برای داوطلبانی که در کنکور سال جاری ثبت نام نکردند هم فراهم است و همه داوطلبان می توانند 150 کدرشته محل را انتخاب کنند.

در صورتی که داوطلبی در کنکور ثبت نام کرده باشد اما در جلسه غایب باشد باید برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی به شرح زیر را عمل کنند:

1- ابتدا باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و بدون نیاز به تهیه کارت اعتباری نسبت به انتخاب رشته از بین کدرشته محل های صرفا با سوابق تحصیلی معرفی شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، اقدام کند.

2- داوطلب باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور را مطالعه کند.

3- در گام بعدی باید هزینه ثبت نام و انتخاب رشته را با استفاده از کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت کند.

4- سپس باید پیش از ثبت نام مدارک مورد نیاز (عکس اسکن شده 3 در 4  یا 4 در 6 با فرمت jpg ، شماره کارت اعتباری، مشخصات دیپلمو سوابق تحصیلی ) را فراهم کنند.


 

غیرانتفاعی
 

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

داوطلبانی که در کنکور شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته نشده‌ اند یا در جلسه آزمون حضور نداشته اند، مجاز به انتخاب رشته‌ محل هایی که پذیرش آن ها به صورت تاثیر سوابق تحصیلی می باشد، هستند و در صورت انتخاب کدرشته محل‌ هایی که نمره آزمون (کنکور) در آن ها تأثیر دارد، اجازه تایید و ادامه مراحل انتخاب رشته به آنها داده نخواهد شد. 
جهت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی داوطلب باید یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

1- دیپلم 4 ساله نظام قدیم

2- مدرک پیش دانشگاهی

3- مدرک کاردانی (فوق دیپلم)

داوطلبانی که آخرین مدرک تحصیلی آن ها دیپلم فنی و حرفه ای بوده، شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی در مقطع کارشناسی را ندارند و این دسته از داوطلبان می توانند از میان کدرشته محل های کاردانی انتخاب رشته نمایند.

به علت اینکه پذیرش داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می پذیرد اگر نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود.

 

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه آزمایشی 

 

      گروه آزمایشی - نوع دیپلم

ریاضی فیزیک

علوم تجربی

ادبیات و علوم انسانی

علوم و معارف اسلامی

سایر عناوین دیپلم

علوم ریاضی و فنی

100

74/4

31/4

31/4

31/4

علوم تجربی

80/9

100

31/4

31/4

31/4

علوم انسانی

41/2

41/2

100

100

41/2

هـــنر

100

100

69/8

69/8

69/8

زبان های خارجی

100

100

100

100

100

 

اعتبار مدرک و ویژگی های ثبت نام بدون دانشگاه کنکور غیرانتفاعی 

اگر برای شما این سوال پیش میاید که اعتبار مدرک این دانشگاه ها به چه صورت است باید بدانید که دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با هدف فعال شدن بخش خصوصی در زمینه آموزش عالی و برداشتن بار سنگین ظرفیت کم پذیرش از روی آموزش عالی افتتاح شدند. بصورت کلی 5 سطح برای دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی تعریف شده است. موسسات و دانشگاه های سطح یک از کیفیت آموزشی بهتری نسبت به سایر سطوح برخوردارند.


سطح 1 : موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی سطح یک از حمایت وزارت علوم برخوردارند و محدودیت توسعه ندارند . اغلب دانشگاه های غیرانتفاعی در این سطح قرار دارند.

سطح 2 : موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی سطح دو از حمایت وزارت علوم برخوردارند ولی محدودیت توسعه دارند.

سطح 3 : موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی سطح سه محدودیت توسعه دارند و فعالیت آن ها باید کاهش یابد.

سطح 4 : موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی سطح چهار علاوه بر محدودیت توسعه ، ممنوعیت توسعه نیز دارند و تعداد دانشجویان آن ها رو به صفر می رود.

سطح 5 : موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی سطح پنج ممنوعیت توسعه همراه با قطع وضعیت پذیرش دانشجو دارند و امکان انحلال آن ها بین 6 تا 9 ماه وجود دارد. این فرصت زمانی به موسسات غیرانتفاعی داده می شود که در صورت عدم توانایی رسیدن به شاخص های لازم منحل شوند.

 

دانشگاه غیر انتفاعی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد